Reklama

Patron tygodnia

Tajemnicza święta

Bez wątpienia jest nią św. Barbara, żyjąca na przełomie III i IV stulecia, której życie obrosło legendami. Kościół wspomina ją w liturgii 4 grudnia.

Ta święta, która pochodzi z Nikomedii (dzisiejsza północo-zachodnia Turcja), odbiera szczególną cześć w Polsce, przede wszystkim na Górnym Śląsku, jako patronka górników. Warto wiedzieć, że przy Silesia City Center w Katowicach jest kaplica pod jej wezwaniem. To jedyny tego typu obiekt sakralny w centrum handlowym w Europie, a być może również na świecie (www.kaplicaswbarbary.pl/).

Święta Barbara, której imię m.in. oznacza: cudzoziemka, była przepiękną córką niejakiego Dioskura, bogatego poganina. Pod wpływem dzieł Orygenesa (zm. w 254 r.) przyjęła chrzest św. i przyrzekła żyć w czystości. Wtedy jej ojciec wpadł w furię, miał bowiem wobec niej inne plany. Chcąc postawić na swoim i wydać ją za mąż, robił wszystko, by złamać jej opór, m.in. przez straszliwe tortury (obcięto jej piersi), bicie i głodzenie.

Reklama

Summa summarum wydano na nią wyrok śmierci przez ścięcie mieczem. Katem okazał się jej własny rodzic, który zaraz po odłożeniu miecza stracił życie od uderzenia pioruna. Barbara stała się bardzo szybko znana i czczona zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim. Jak grzyby po deszczu powstawały też jej biografie w wielu ówczesnych językach. To jedna z tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Na naszych ziemiach czczono ją od XI wieku, a pierwszy kościół pod jej wezwaniem wybudowano w 1262 r. w Bożygniewie k. Środy Śląskiej.

Święta Barbara to patronka dobrej śmierci. Może dlatego jest taka tajemnicza, ponieważ obrali ją sobie za patronkę szczególnie ci, którzy są narażeni na nagły zgon, np.: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze czy więźniowie. To także patronka archidiecezji katowickiej.

Reklama

Sztuka prezentuje ją zazwyczaj w długiej tunice oraz w płaszczu. Jej głowę zdobi korona, niekiedy czepek. W dłoni trzyma kielich i Hostię, ponieważ anioł miał jej przed śmiercią udzielić Komunii św. Jej cechy wyróżniające to m.in.: anioł z gałązką palmową, dwa miecze, monstrancja czy też wieża, w której była więziona.

Święta Barbaro, patronko nasza, weź nas w opiekę. Uproś nam stałą wiarę, abyśmy podobnie jak ty mogli świadczyć przed ludźmi o Panu Bogu. Czuwaj szczególnie nad tymi, którzy pracują w górnictwie i wyproś błogosławieństwo dla ich ciężkiej pracy. Chroń ich od wypadków. Kiedy zaś będziemy umierać, uproś nam dar zjednoczenia z Chrystusem Panem. Amen.

Św. Barbara, dziewica i męczennica
Ur. ok. 273 r. Zm. ok. 306 r.

2020-11-25 11:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Śląsk” inauguruje 69. sezon artystyczny

2021-09-15 16:14

[ TEMATY ]

Śląsk

inauguracja

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

zespolslask.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainauguruje 21 września 69. sezon artystyczny. Uroczystość odbędzie się w jego siedzibie w Koszęcinie przy ul. Zamkowej 3.

Inauguracja odbywa się w ramach obchodzonego w zespole „Śląsk” Dnia Stanisława Hadyny oraz Roku Górali w woj. śląskim. Tego dnia w siedzibie zespołu zaplanowano także Miasteczko Zdrowia z ofertą śląskich placówek opieki zdrowotnej oraz odsłonięcie tablicy Miejsce Pamięci Powstań Śląskich. Wstęp wolny.

CZYTAJ DALEJ

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

2021-09-15 16:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Zamek Królewski

wikipedia.org

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję