Reklama

Personalizm – klucz do pontyfikatu św. Jana Pawła II

W murach Seminarium Księży Pallotynów w Ołtarzewie odbyła się drugia odsłona IV Kongresu „Europa Christi – Mundus Christi”. Została zatytułowana „Personalizm św. Jana Pawła II – przesłanie dla Europy”. Dlaczego taki tytuł? Są dwa powody. Kongres zorganizowano 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu – z pamiętnym „Nie lękajcie się!” skierowanym do świata i każdego człowieka. Drugi powód to sam personalizm Papieża. Abp Karol Wojtyła jeden z komentarzy do obrad Soboru Watykańskiego II, wygłoszony w Radiu Watykańskim, zatytułował: Człowiek jest osobą. Co oznacza to stwierdzenie? Wyjaśnienie przynosi jedno z najważniejszych zdań Soboru: „Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego” (Gaudium et spes, 24). Zdanie to stanowi klucz do pontyfikatu św. Jana Pawła II i streszcza jego przesłanie.

Tak rozumiany personalizm pozostaje nadzieją Europy – mówił w wystąpieniu otwierającym ks. prof. Andrzej Szostek. Europa odeszła od swych chrześcijańskich korzeni – Papież pisał o jej kulturowej „milczącej apostazji” – jednak nadal jest „kontynentem świętych”, świętość zaś oznacza spełnienie człowieka jako osoby, buduje też autentyczne, głębokie więzi z bliźnimi. Wypowiedzi Karola Wojtyły podczas Vaticanum II, które wskazywały na personalistyczny klucz rozumienia Soboru przybliżył referat ks. prof. Roberta Skrzypczaka. Ten klucz okazał się później ważny dla rozumienia pontyfikatu Jana Pawła II jako interpretatora Soboru.

Reklama

W czasie kongresu nie zabrakło zestawień personalizmu św. Jana Pawła II z innymi myślicielami, jak Joseph Ratzinger – Benedykt XVI (ks. dr Antonio Panaro) czy kanonizowany w ub. roku św. John H. Newman (ks. prof. Bogumił Gacka). Myślenie Benedykta XVI o osobie było zakorzenione w tradycji Augustiańskiej. Kard. Newman do personalizmu dochodził przez osobisty rozwój wiary oraz studia nad rozwojem doktryny chrześcijańskiej, zwłaszcza Ojców Kościoła. Także mariologia Papieża skupiała się na osobowym wymiarze tajemnicy Maryi, co ukazał referat ks. dra Andrisa Ševelsa z Łotwy. Wielki teolog Hans Urs von Balthasar nazwał swą teologię Teodramatyką. Swoistą teodramatyką w przypadku Karola Wojtyły była jego twórczość literacka, zwłaszcza związana z teatrem. Ukazał to w swoim wystąpieniu prof. Wojciech Kaczmarek.

Nie ma „tak” dla osoby ludzkiej bez „tak” dla jej życia. Każdy kto zetknął się z postacią ks. Tadeusza Stycznia – ucznia i współpracownika św. Jan Pawła II – wie, jak wielką pracę wykonał on dla sprawy ochrony życia nienarodzonych. Przybliżył to w swoim wystąpieniu jego uczeń, salwatorianin ks. dr Piotr Ślęczka. Wielu świętych tworzyło tożsamość i wielkość Europy, dziś są drogowskazami na przyszłość. O tej europejskiej wspólnocie osób mówił niżej podpisany.

Dopełnieniem obrad były świadectwa studiujących w Polsce księży z Afryki: ks. Sanyu z Ugandy, ks. Chimwala z Malawi oraz ks. Kumusekere z Zimbabwe. Mówili oni o pielgrzymkach św. Jan Pawła II oraz papieża Franciszka do ich krajów. Europa nie jest samotnym kontynentem. Być może w dobie jej duchowego kryzysu pomoc dla niej przynoszą świadkowie z innych kontynentów...

Reklama

Dziękujemy za gościnne przyjęcie przez Wyższe Seminarium Duchowne Księży Pallotynów w Ołtarzewie w którym w ciągu stu lat działalności przygotowało do kapłaństwa blisko 1000 kapłanów. Wielu z nich wyjechało na misje. Przy seminarium działa Centrum Edukacyjno-Formacyjne, w którym organizowane są rekolekcje, dni skupienia, sympozja itp. Posiada dobrze wyposażone sale konferencyjne. Ołtarzew to ważne miejsce na duchowo-kulturowej mapie Polski.

Jesteśmy bardzo wdzięczni PKN ORLEN za wsparcie naszego dzieła IV Kongresu „Europa Christi – Mundus Christi”.

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję