Reklama

KUL Lublin, 15 X 2020

Jan Paweł II ustawodawca Kościoła – wprowadzenie w problematykę

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. I-VIII

Jan Paweł II był 264. biskupem Rzymu. Jego pontyfikat trwający 26 lat i 6 miesięcy był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Podczas tego pontyfikatu doszło do wielu różnorodnych zmian w Kościele również na płaszczyźnie prawnej oraz, dzięki zawartym w tym okresie konkordatom, w systemach prawnych poszczególnych państw.

Największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego. W 1983 r. promulgował on Kodeks Prawa Kanonicznego dla Kościoła łacińskiego, a w 1990 r. – Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich.

Jan Paweł II wydał: 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, promulgował Katechizm Kościoła Katolickiego, opracowany w świetle Tradycji według autorytatywnej interpretacji Soboru Watykańskiego II, mianował 231 kardynałów (oraz jednego in pectore), zwołał 15 zgromadzeń Synodu Biskupów (7 zwyczajnych i 8 specjalnych). Utworzył wiele diecezji i kościelnych jednostek terytorialnych, szczególnie w Europie Wschodniej. Podpisał 76 konkordatów. Dnia 21 stycznia 1983 r. konstytucją Divinus perfectionis Magister zreformował sposób dochodzenia kanonicznego dotyczącego beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił też akty wykonawcze do tej konstytucji, którymi są: Normy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Dekret generalny Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na temat sług Bożych z dnia 7 lutego 1983 r. Podczas 198 ceremonii kanonizował 483 osoby (w tym 401 męczenników) i beatyfikował 1339 (w tym 1033 męczenników).

Utworzył nowe instytucje: Papieską Radę ds. Rodziny, Papieską Radę ds. Kultury, Watykańskie Centrum Telewizyjne; podzielił Kongregację Sakramentów i Kultu Bożego na Kongregację ds. Sakramentów i Kongregację ds. Kultu Bożego; powołał Papieską Radę do Interpretacji Tekstów Prawnych, Papieską Komisję ds. Apostolstwa Służby Zdrowia. Generalnej odnowy Kurii Rzymskiej dokonał, promulgując konstytucję apostolską Pastor bonus i regulamin dla Kurii Rzymskiej.

Reklama

W 1986 r. promulgował konstytucję apostolską Spirituali militum curae, w której uregulował kwestie dotyczące duszpasterstwa wojskowego. Duszpasterstwo ludzi morza uregulował, ogłaszając motu proprio Stella maris. W konstytucji apostolskiej Universi Dominici gregis promulgował normy dotyczące wakatu Stolicy Apostolskiej i wyboru biskupa Rzymu.

Akty normatywne związane z posługą nauczania to konstytucje apostolskie: Sapientia christiana, dotycząca uniwersytetów i wydziałów katolickich, oraz Ex corde Ecclesiae – o uniwersytetach katolickich oraz instytutach studiów wyższych.

Próba wyliczenia bardzo bogatej działalności Jana Pawła II upoważnia do stwierdzenia, że był on najwybitniejszym ustawodawcą w historii Kościoła powszechnego i w pełni zasługuje na to, aby został patronem Europy i doktorem Kościoła.

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję