Reklama

KUL Lublin, 15 X 2020

Prezentacja biografii: „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąlecia”

Jestem bardzo szczęśliwy, że prezentacja mojej biografii odbywa się właśnie na KUL-u.

Ksiądz profesor Mirosław Sitarz poparł moją prośbę, by Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wydało moją pracę.

Reklama

Jaka jest podstawa uzasadnienia hasła: „Prymas Tysiąclecia”. Odpowiedź jest prosta: Sam fakt ogłoszenia Ślubów Jasnogórskich w odpowiednim momencie, określenie, że celem ślubów jest pielęgnowanie tysiącletniej tożsamość narodu polskiego, a później rozwinięcie programu Wielkiej Nowenny na rocznicę Tysiąclecia Chrztu Polski. Program ten dążył do moralno-społecznego odrodzenia polskiego narodu i przez to umocnienia osobowości Polaka. Realizacja wszystkich haseł Wielkiej Nowenny to jedno z najpiękniejszych dzieł Kościoła; nie znajdujemy podobnego programu nigdzie na świecie. Tysiąclecie naszego chrześcijaństwa – mówił prymas – musi nas zastać na „górach wysokich”. Nie będziemy pełzać po ziemi! Nasz głos: w górę serca!

Ksiądz prymas wiernie realizował zarówno nauczanie św. Tomasza, jak i wezwania św. Pawła. A credo jego samego skupione jest w Kazaniach świętokrzyskich. Wyjaśnia, dlaczego Bóg stał się Człowiekiem.

– Człowiek dąży do utrzymania swego bytu.

Reklama

– Człowiek chce trwać w prawdzie.

– Człowiek pragnie – to jest bodaj najsilniejsze dążenie – być miłowanym.

– Człowiek ma pragnienie sprawiedliwości.

– Człowiek odkrywa w sobie właściwości Boże.

– Człowiek ma prawo do ochrony swych praw.

A trzeba pamiętać, że zasadniczym elementem wychowania narodu jest wychowanie w kulturze narodowej.

W tym duchu działał ksiądz prymas i jak kiedyś powiedział, przyszłemu papieżowi Polakowi – „ciągnijmy wóz ojczystego Kościoła społem”. Kościół był w warunkach zagrożenia duszą narodu, wielkim błogosławieństwem. Polski katolik opierał się na świadomej, Bożej misji służenia narodowi. Dzisiaj jest czas, aby Kościół wziął na siebie odpowiedzialność społeczną, aby przyczyniał się do łagodzenia sporów. A duszpasterzowanie religijne ma pewien swój aspekt doczesny, który w dzisiejszych warunkach obejmuje służbę na rzecz nie tylko narodu, ale też całego społeczeństwa polskiego.

Ksiądz prymas był człowiekiem opatrznościowym. Stał na czele Kościoła, kiedy narodowi groziło zniszczenie. A wyjątkowa zasługa prymasa polega na tym, że razem z Kościołem bronił narodu przed całkowitym rozbiciem. Dzisiaj należy bronić przed rozbiciem społeczeństwo polskie.

W mojej biografii starałem się opisać wielkie zasługi księdza prymasa dla Kościoła i ojczyzny. Prawie połowę swego życia poświęciłem tej pracy. Jestem wdzięczny księdzu prymasowi za to, że obdarzył mnie takim zaufaniem. Do końca życia będę mu wdzięczny, ponieważ przez niego poznałem Polskę, a na pewno nikt chyba nie znał Polski lepiej niż ksiądz prymas.

2020-11-25 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję