Reklama

Niedziela Małopolska

Święty naszych czasów

W Krakowie rozwija się kult św. Szarbela, za którego wstawiennictwem jego czciciele proszą m.in. o pokój w rodzinach, uzdrowienie z nieuleczalnej choroby i nawrócenie.

Niedziela małopolska 48/2020, str. III

[ TEMATY ]

kult

Szarbel Makhlouf

Archiwum parafii Świętego Krzyża

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

5 grudnia przypada 55. rocznica beatyfikacji o. Szarbela Makhloufa, dokonana przez papieża Pawła VI. Zakonnik maronicki, mieszkający 23 lata na pustelni, już za życia odznaczał się głębokim zjednoczeniem z Chrystusem, czego owoce dopiero po śmierci przyniosły wielkie żniwo. Kult świętego zaczął się szybko rozszerzać, a liczne świadectwa uzdrowień duszy i ciała mnożyły się każdego dnia. 

Pustelnik z Libanu zawitał na krakowską ziemię w nieplanowanych okolicznościach. Ksiądz Paweł Kubani, jeszcze jako proboszcz parafii Świętego Krzyża w Krakowie, w 2011 r. po pielgrzymce do Libanu przywiózł relikwie świętego II stopnia.

Reklama

– Nie planowałem robić żadnego nabożeństwa – wyznaje kapłan. – Po miesiącu od pielgrzymki o. Zygmunt Kwiatkowski SJ przybył do Krakowa z bp. Jano Batahem z Bejrutu. Biskup chciał odprawić Mszę św. Spontanicznie zaplanowaliśmy Eucharystię w naszej parafii wraz z wprowadzeniem tych relikwii. Bardzo nas zdumiało to, że przyszło wiele osób, trudno było wejść do kościoła. Pomyślałem sobie już w czasie tej Mszy św., że skoro ludzie potrzebują takiej modlitwy, to czemu nie robić tego co miesiąc? I tak św. Szarbel zagościł w sercu Krakowa – streszcza duchowny.

W 2018 ks. Paweł został proboszczem parafii św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303) i tam, już na prośbę parafian, zaczął rozwijać kult zakonnika. Kapłan cytuje wypowiedź papieża Franciszka: „To jest święty, przez którego Bóg udziela najwięcej łask w naszych czasach”. Nabożeństwo w nowohuckiej parafii odbywa się każdego 22. dnia miesiąca. O godz. 17 jest Różaniec z prośbami i podziękowaniami, o godz. 18 Msza św., a po niej błogosławieństwo wiernych olejem św. Szarbela przywożonym z Libanu.

Zainicjowany kult św. Szarbela w kościele Świętego Krzyża chętnie kontynuuje obecny proboszcz ks. Dariusz Guziak. – Owocem spotkania ze świętym jest wspólnota osób, która żyje duchowością pustelnika i pragnie ją pogłębiać, następnie apostołować – informuje ks. Guziak i dodaje: – Podczas nabożeństwa odczytuję prośby. Najwięcej wołania jest o zdrowie, nawrócenie, pojednanie w rodzinach.

Reklama

Proboszcz jest pełny nadziei, że kult zakonnika będzie się rozrastać: – Jesteśmy w stałym kontakcie z członkami wspólnoty monastycznej w Annaya, którzy są naszymi przyjaciółmi. Szukamy wspólnie dróg rozwoju kultu, by przybliżyć ewangeliczne orędzie, które Pan Bóg przez św. Szarbela daje Kościołowi i światu.

Nabożeństwo w kościele Świętego Krzyża w Krakowie odbywa się każdego 30. dnia miesiąca. Od godz. 16.30 modlitwa próśb, później o godz. 17.30 – Różaniec, a następnie o 18 Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem olejem.

Kolejne miejsce kultu świętego w Krakowie to sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie każdego 28. dnia miesiąca o godz. 17 odbywa się Msza św. wotywna i nabożeństwo ku czci św. Szarbela.

– W 2015 r. odwiedziłem Liban – mówi Marcin Kołpanowicz, autor książki Ziemia św. Charbela. – Wielkie wrażenie zrobiła na mnie pobożność Kościoła maronickiego. W sanktuarium w Annaya znajduje się muzeum, w którym wystawione są przesiąknięte osoczem szaty, zdejmowane z ciała mnicha podczas kolejnych ekshumacji. W gablotach wystawiono tysiące listów, które nadchodzą z całego świata z podziękowaniami za cuda. Warto zauważyć, że św. Szarbel wyprasza uzdrowienia nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów, a nawet ateistów. Można powiedzieć, że swym olejem namaszcza rany, które powstały z wzajemnej wrogości narodów i wyznań – podsumowuje p. Kopłanowicz.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miliony Filipińczyków uczciły Czarnego Nazarejczyka

[ TEMATY ]

kult

Filipiny

Czarny Nazarejczyk

Vatican News /AFP

Miliony Filipińczyków uczciło Czarnego Nazarejczyka

Miliony Filipińczyków uczciło Czarnego Nazarejczyka

Dwa miliony Filipińczyków wzięły udział w ogromnej procesji z figurą Czarnego Nazarejczyka, która co roku przechodzi ulicami Manili.

Podczas Mszy polowej kard. Luis Antonio Tagle wezwał do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję