Reklama

Niedziela Łódzka

Gotuj się, Pan przychodzi

Adwent to wyraz pochodzący z łaciny. Adventare znaczy: zbliżać się, nadchodzić.

Niedziela łódzka 48/2020, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

adwent

O. Marcin Szwarc OMI

Adwent to szczególny czas

Adwent to szczególny czas

Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Adwent obchodzony jest w Kościele od IV wieku, a od przełomu X/XI stulecia w I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny. Okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nazywany był kiedyś po polsku czterdziestnicą, ponieważ dawniej trwał, tak jak Wielki Post, 40 dni, a zaczynał się tuż po dniu św. Marcina. Dlatego mawiano, że „na Marcina jest gęsina”, ponieważ tego dnia świętowano po raz ostatni przed Bożym Narodzeniem.

Dziś Adwent trwa przez cztery niedziele, których liczba symbolicznie nawiązuje to do czterech dekad wędrowania Hebrajczyków do Ziemi Obiecanej. Cztery niedziele mają przypominać także adwent historyczny, czyli 4000 lat wyczekiwania na Mesjasza, o których śpiewamy w kolędzie „Wśród nocnej ciszy”. Tę symbolikę podkreślają także cztery świece w wieńcu adwentowym.

Reklama

Adwent tradycyjnie jest czasem pokuty, dlatego kapłan używa w tym okresie fioletowego ornatu. Jednak o pokutnym charakterze Adwentu przypomina nam przede wszystkim spowiedź św., która jest sposobem przygotowania serc na nadejście Pana Jezusa. Mamy być gotowi nie tylko na pamiątkę Jego narodzin, ale także na powtórne Jego przyjście w chwale. Dlatego słyszymy wezwanie: „Gotuj się, Pan przychodzi!”.

Wspaniałym śpiewem Adwentu są antyfony, w których Kościół wyśpiewuje swoją radość i tęsknotę za Jezusem, posługując się starotestamentalnymi metaforami: „Mądrości, która wyszła z ust Najwyższego”, „Adonai, który jest Wodzem Izraela”, „Korzenia Jessego”, „Klucza Dawida”, „Wschodu”, „Króla narodów” i „Emmanuela”.

Głównymi postaciami Adwentu są: Najświętsza Maryja Panna, prorok Izajasz, zapowiadający narodziny Zbawiciela, i św. Jan Chrzciciel, który bezpośrednio przygotowywał lud na przyjście Mesjasza.

Reklama

Ku czci Matki Bożej w dni powszednie Adwentu można odprawiać Msze św. roratnie, których nazwa pochodzi od pierwszych słów inwokacji: Rorate, coeli, desuper, et nubes pluant justum, aperiatur terra, et germinet Salvatorem (Spuśćcie rosę niebiosa i obłoki niech wyleją sprawiedliwego: Niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela). Podczas Rorat w prezbiterium płonie świeca roratnia, która symbolizuje Maryję, a uczestnicy liturgii trzymają zapalone lampiony. Ciemności trwające od początku liturgii mijają dopiero po akcie pokutnym, kiedy rozbrzmiewa radosne Gloria – Chwała na wysokości Bogu. Msza św. roratnia szczególnie mocno wyraża tęsknotę za Mesjaszem i radość ze spełnienia się Bożej obietnicy przez narodzenie Jezusa Chrystusa. Światła zapalane w kościele podczas trwającej liturgii przypominają nam, że „jak jest odległy wschód od zachodu, tak daleko [Bóg] odsuwa od nas nasze występki” (Ps 103,12).

Kto chce poznać i doświadczyć piękna Adwentu, ten z pewnością nie opuści Rorat i adwentowej spowiedzi św.

2020-11-25 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje „Skrzydlatych”

[ TEMATY ]

rekolekcje

W Jackówce w dniach 26-28 października odbyły się doroczne rekolekcje dla stypendystów programu „Skrzydła”. Wzięło w nich udział 20 uczestników. Rekolekcje poprowadził dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Stanisław Podfigórny.

- Przyjechały tu zarówno osoby, którym przyznano stypendium po raz pierwszy, jak i stypendyści z kilkuletnim stażem – mówi Dominika Danielak z Centrum Wolontariatu. – Te rekolekcje są czasem integracji, ale też okazją do podzielenia się swoimi problemami. I zobaczenia, że nie jest się samemu z tym problemem.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się Franciszkańskie Spotkanie Młodych

2021-07-29 09:50

Biuro prasowe Franciszkańskich Spotkań Młodych

Spotkanie odbywa się w formule online

Spotkanie odbywa się w formule online

Dziś w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej rozpocznie się 34. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, któremu towarzyszyć będzie hasło „Kościół”.

Wydarzenie odbywać się online. W Kalwarii Pacławskiej przebywać będą jedynie osoby zaangażowane w organizację spotkania. – Wszystkie punkty programu będą transmitowane przez nasze media. Jesteśmy przygotowani do tego pod względem kamer, różnych sprzętów potrzebnych do transmisji. Oczywiście w ramach spotkania będą miały także prace w grupach – również w formule online. Podobnie warsztaty przygotowane w ten sposób – tłumaczy o. Marcin Drąg – dyrektor spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję