Reklama

Niedziela Łódzka

Czystość w imię miłości do Pana

Ruch Czystych Serc (RCS) to młodzieżowy ruch katolicki zainicjowany przez czasopismo Miłujcie się!. Osoby, które zostają jego członkami, dobrowolnie decydują się na wstrzemięźliwość seksualną aż do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Niedziela łódzka 48/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

młodzież

Archiwum Ruchu Czystych Serc

Członkowie ruchu podczas jednej z wigilijnych wieczerz

Członkowie ruchu podczas jednej z wigilijnych wieczerz

Nazwa tej organizacji nawiązuje do zachowania duchowej czystości, która związana jest z wieloma aspektami życia codziennego. Każdy z uczestników swoją gotowość do walki ze słabościami deklaruje poprzez modlitwę zawierzenia RCS. Jej treść, oprócz kwestii związanych z seksualnością, zawiera obietnicę codziennej modlitwy, lektury Pisma Świętego, regularnej spowiedzi, częstego przyjmowania Komunii św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Całość stanowi swoistego rodzaju prośbę o przymnożenie sił oraz odwagi do kontrolowania emocji i walki z nałogami. Człowiek oddaje w tej modlitwie swoje serce, by za wstawiennictwem Niepokalanej Matki Maryi oczyścić je ze wszystkich znamion grzechu poprzez dążenie do źródła miłości, którym jest Jezus Chrystus. Nad wszystkimi działaniami RCS Łódź czuwa ks. Paweł Bogusz.

Patronką RCS jest bł. Karolina Kózkówna, która w 1987 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Archidiecezja

Reklama

Łódzki oddział RCS prowadzi swoje spotkania na terenie Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży przy ul. Skorupki 13/1 (okolice archikatedry). Zwyczajowo odbywają się one co czwartek. Rozpoczynane są wybraną wcześniej formą aktywności zbliżającej do Pana Boga w sposób stricte duchowy. Często jest to adoracja Najświętszego Sakramentu lub krzyża, wspólne uczestnictwo w Mszy św. czy modlitwa różańcowa. Pojawiają się również formy ekspresji personalnych, jak np.: poznawanie i rozważanie Pisma Świętego z pracą w grupach, oglądanie wartościowych filmów czy uwielbienie poprzez śpiew.

– Spotkania RCS stanowią dla mnie pewnego rodzaju opozycję dla wszechobecnego znieczulenia społecznego. Życie w pokoleniu typu „fast”, w którym wszystko łatwo jest załatwić, nie stanowi żyznego gruntu do pielęgnowania głębszych idei. Wszystko dzieje się szybko, nie ma czasu na zastanowienie, budowanie relacji i w konsekwencji również wybór. Ślepe dążenie do dobrobytu tworzy ludzi pozbawionych własnego zdania, którzy za cenę dostatku pozbywają się szansy na zadbanie o własną duchowość. RCS to środowisko skupiające ludzi, którzy podejmują walkę ze swoimi słabościami. Świadomie rezygnują z budowania relacji miałkich na rzecz poszukiwania prawdziwej Bożej miłości zarówno w modlitwie, jak i drugim człowieku. Co wnoszą? Myślę, że zmianę spojrzenia na czystość przedmałżeńską i ludzi, którzy chcą się jej trzymać. Przedstawiając ich, nie jako osoby tracące coś z życia, a takie, które w perspektywie czasu zyskują trwalsze głębsze relacje – mówi Dominik Jakubczyk, odpowiedzialny za RCS w oddziale łódzkim.

Spotkania

Co tydzień zapraszani są ciekawi goście, którzy po części modlitewnej prowadzą dla uczestników konferencję na wybrany temat. Są to reprezentanci najróżniejszych powołań, w tym: księża, wieloletnie małżeństwa, działacze katoliccy, nauczyciele, lekarze, psychologowie. Z uwagi na profil działania RCS, często poruszane są wątki związane z rodziną, małżeństwem i czystością. Członkowie spotkań starają się równie mocno poszerzać świadomość religijną i społeczną. Prelekcje kończy Apel Jasnogórski, po którym jest czas na wspólną integrację (rozmowy przy kawie i ciastku lub wyjście na pizzę).

Reklama

W dobie pandemii nie przerywamy spotkań, choć zmieniamy ich formę. W tej chwili odbywają się one wyłącznie online poprzez transmisje na facebookowej grupie lub społeczności RCS Łódź. Nawet w przypadku powrotu do formy aktywnej spotkań, uczestnicy planują prowadzenie działań dwutorowo wraz z utrzymaniem idei kontaktu internetowego z osobami chcącymi nam towarzyszyć w ten sposób.

Zaproszenie

Patronką RCS jest bł. Karolina Kózkówna, która w 1987 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Urodziła się 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał-Ruda, a mając 16 lat w 1914 r. zmarła śmiercią męczeńską w obronie dziewictwa i cnoty czystości. Została okrutnie zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, który podstępem wyprowadził ją do lasu i tam próbował wykorzystać seksualnie. Po długiej i dramatycznej walce żołnierz zadał Karolinie śmiertelne ciosy w głowę, prawe przedramię i klatkę piersiową, by na koniec przebić jej gardło. Bł. Karolina do końca walczyła o czystość w imię miłości do Chrystusa.

– Chciałbym zapewnić każdą osobę, której idea dbania o własną czystość duchową i fizyczną jest bliska, że nikt nie zapyta, jaka jest twoja historia. Założenia RCS to chęć zmiany tu i teraz. Dlatego, jeżeli chcesz, możesz zawsze uczestniczyć w spotkaniach, które pomogą ci otworzyć się na Bożą wizję miłości. Stworzą okazję do poznania znakomitych osób, pełnych ciepła, życzliwości i pogody ducha. Zmotywują cię do refleksji nad sobą, potem może pracy nad własnymi słabościami, by wykreować najlepszą wersję siebie samego – dodaje Dominik.

Do RCS może należeć każdy, kto chce świadomie dążyć do wypełniania treści zawartych w zawierzeniu RCS. W praktyce są tam przelotne „wizytacje” osób w wieku licealnym oraz po czterdziestce, natomiast większość stanowią osoby pomiędzy 20. a 35. rokiem życia.

Uczestnicy RCS idą pod prąd temu, co dzieje się dziś na ulicach. To ogromna odwaga, ale też podjęty trud wytrwałości w postanowieniach i realizacji celów RCS. Można rzec, że to do tych młodych ludzi należy przyszłość Kościoła.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni czystego serca

Niedziela łódzka 32/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Ruch Czystych Serc

Archiwum RCzS

Ruch Czystych Serc zdobywa coraz więcej zwolenników

Ruch Czystych Serc zdobywa coraz więcej
zwolenników

We wspólnocie uczą się, jak stać się dojrzałym i otwartym na przyjęcie sakramentu małżeństwa. Żyjąc charyzmatem zawartym w słowach Jezusa na Górze Błogosławieństw: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8), w swoim codziennym życiu odkrywają radość i pokój płynące z daru czystości. Choć to wskazanie odbiega od standardów oferowanych przez współczesny świat, oni decydują się na budowanie właściwej relacji w oparciu o Ewangelię i z niej czerpać siłę

Ruch Czystych Serc to wspólnota młodych ludzi, którzy nie boją się świadczyć o czystości, choć dzisiaj niejednokrotnie mogą spotkać się z niezrozumieniem. Wielu z nich po latach błądzenia, upadania, trwania w grzechu decyduje się zerwać z dotychczasowym nieuporządkowaniem. Ofiarowali swe życie Bogu i w relacji z Nim odnajdują umocnienie.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Uczcili św. Jakuba

2021-07-26 12:56

AC

Pielgrzymi na trasie do Małujowic

Pielgrzymi na trasie do Małujowic

Kruszyna: Do Małujowic, w przededniu odpustu ku czci św. Jakuba pielgrzymowała pieszo lub rowerami grupa 50 osób.

Wśród pielgrzymów zmierzających do małujowickiego sanktuarium byli pielgrzymi z Kruszyny, Łosiowa, Brzegu, a także z Wrocławia. Jedni na szlaku jakubowym byli po raz pierwszy, inni to doświadczeni pielgrzymi, dla których wyjście na pielgrzymkę to niemalże codzienność. Wśród nich był ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii pw. NMP Matki Bożej Różańcowej w Kruszynie i kapelan Dróg św. Jakuba w Archidiecezji Wrocławskiej. Pielgrzymi mieli do pokonania niecałe 20 km, przechodząc przez Brzeg i Skarbimierz. Po dotarciu do Małujowic pątnicy zostali przywitani przez kustosza sanktuarium, ks. Mieczysława Tomasza Sałowskiego. Podczas odprawianej Eucharystii, homilię wygłosił ks. Norbert Widok, odpowiedzialny za drogi jakubowe w diecezji opolskiej. Po zakończonej Mszy św. i możliwości uzyskania odpustu zupełnego pielgrzymi mieli możliwość skorzystania z poczęstunku, który przygotowała parafia oraz sołectwo. Przygotowana została także prezentacja pokazująca pielgrzymowanie Camino nadmorskim szlakiem biegnącym z portugalskiego Porto do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję