Reklama

Niedziela Przemyska

Kościół online

Obecna sytuacja na świecie nie sprzyja spotkaniom duszpasterskim. Dlatego pojawia się coraz więcej inicjatyw odbywających się w przestrzeni internetowej.

Wraz z pojawieniem się obostrzeń duszpasterze stanęli przed wyzwaniem: jak w tej sytuacji objąć opieką duszpasterską powierzonych im ludzi. Bardzo szybko pojawiły się transmisje Mszy św., a także nabożeństw. Niektórzy codziennie publikowali krótkie filmy z komentarzem do Ewangelii. Duszpasterskie inicjatywy powoli zaczęły się przenosić w przestrzeń elektroniczną i w świat mediów społecznościowych.

Wakacje z Bogiem w sieci

Wakacje dawały nadzieję, że może będzie „normalnie”. Nie wszystkim jednak udało się zorganizować tradycyjne rekolekcje. Ruch Światło-Życie podjął próbę rekolekcji online powiązanych w uczestnictwem w niektórych częściach programu w parafii. Obok zdalnych rekolekcji, uczestnicy mieli także możliwość uczestniczenia w jednodniowym dniu wspólnoty. Jedno było pewne: rekolekcje w wersji hybrydowej stały się faktem, a zarazem odpowiedzią na wyzwania czasu.

Reklama

Podobna inicjatywa miała miejsce przed wakacjami, organizowana tym razem przez Szkołę Nowej Ewangelizacji archidiecezji przemyskiej. Zamiast tradycyjnych rekolekcji przed Wakacyjną Ewangelizacją Bieszczadów, zorganizowano trzydniowe rekolekcje w całości organizowane online. W programie były konferencje, spotkania w grupach, a także wieczór uwielbienia i transmisja Eucharystii. Samą akcję udało się zorganizować w okrojonej wersji już w terenie, jednak przygotowanie online było nieocenioną pomocą.

W przestrzeni internetowej udało się zorganizować także kongregację katechetyczną. Tradycyjne spotkanie odbywające się na zakończenie wakacji przygotowuje katechetów całej archidiecezji na nowe wyzwania nowego roku szkolnego. W tym roku odbyła się ona w formie transmisji na portalu YouTube.

To tylko niektóre wydarzenia organizowane na terenie archidiecezji przemyskiej w czasie wakacji. Pokazały one, że media społecznościowe mogą być sprzymierzeńcem Kościoła partykularnego w jego duszpasterskich przedsięwzięciach.

Rok formacyjny online

Reklama

Kiedy przyszła nowa fala epidemii, pojawiły się nowe wyzwania związane z duszpasterstwem online. Ruch Apostolstwa Młodzieży zaczął organizować Studium Animatora w przestrzeni internetowej, Ruch Światło-Zycie formację animatorów także przeniósł do sieci, Szkoła Nowej Ewangelizacji kontynuuje weekendowe spotkania przygotowujące Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów w formie transmisji na portalach społecznościowych, a tradycyjne Sympozjum Katechetyczne, odbywające się rokrocznie w Miejscu Piastowym, odbywać się będzie w formie zdalnej.

Adwent internetowy

To jednak nie wszystkie inicjatywy. Od pierwszej niedzieli Adwentu przygotowywane są rozważania mające na celu dobre przeżycie tego czasu. Radio Fara we współpracy z Niedzielą Przemyską, Ruchem Światło-Zycie i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przygotowuje serię filmików i podcastów, które następnie będą publikowane na kontach w mediach społecznościowych i emitowane w radiu. Pandemia to nie czas stracony duszpastersko, ale czas, w którym korzystamy z innych narzędzi w dziele głoszenia Dobrej Nowiny.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za wiarę swoją i innych

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 34

[ TEMATY ]

wiara

duszpasterstwo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Wiara nie jest (...) aktem wyizolowanym. Nikt nie może wierzyć sam, tak jak nikt nie może żyć sam” – mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. W naszych czasach szczególnie trzeba o tej prawdzie przypominać

Ten telefon mnie trochę zdenerwował. Sam dźwięk aparatu o późnej porze – była prawie 23. Przyznam, że z lekką złością powiedziałem do słuchawki: Słucham. Dzwonił mężczyzna. Młody. Chyba po dwóch głębszych. Język mu się lekko plątał. Już miałem powiedzieć, żeby zadzwonił, jak wytrzeźwieje, ale w myślach zacząłem sobie mówić: Jezu, ufam Tobie – to taki mój prywatny środek na wzmagającą się niecierpliwość – i spokojnie słuchałem. Zapytał o to, kiedy urodził się Jezus Chrystus. Później zadawał inne pytania, pomału trzeźwiejąc. Rozmawialiśmy z pół godziny. Co jakiś czas mówił, że czuje się zagubiony, że mimo młodego wieku popełnił już w życiu wiele błędów i nie wie, czy to się da odwrócić. Był załamany. Szukał umocnienia w wierze, którą pewnie też gdzieś po drodze zgubił, choć trochę mu jej zostało z domowego wychowania i te resztki broniły go przed tym, aby o wierze zapomnieć, aby ją sobie odpuścić.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję