Reklama

Niedziela Świdnicka

W moich oczach był święty

W kościele św. Jakuba i św. Krzysztofa we Wrocławiu pożegnano tatę ks. kan. Marka Zołoteńkiego. Obrzędom przewodniczył bp Marek Mendyk w asyście wielu kapłanów zwłaszcza z dekanatów wałbrzyskich.

Niedziela świdnicka 48/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Msza św. pogrzebowa

Marek Zygmunt

Msza pogrzebowa odbyła się we wrocławskim kościele św. Jakuba i św. Krzysztofa

Msza pogrzebowa odbyła się we wrocławskim kościele św. Jakuba i św. Krzysztofa

Mszę św. pogrzebową poprzedziło odczytanie historii życia zmarłego Mieczysława. Urodził się 1 listopada 1930 r. w historycznej miejscowości Laszki Murowane, w powiecie Sambor. W 1955 r. ożenił się z Eugenią Czekalską. Małżeństwo miało czterech synów: Zbigniewa, Jerzego, Waldemara i Marka.

Patriota

Mieczysław już jako 13-letni chłopiec został zaprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej. Przysięgę złożył wobec swojego ojca, który organizował samoobronę i oddziały leśne AK w powiecie samborskim. Służył jako kurier, niejednokrotnie ryzykował życiem i przez lata był poszukiwany. Po zamieszkaniu na ziemiach zachodnich troszczył się o właściwe postawy wśród rodzeństwa i odpowiednią świadomość patriotyczną. Miłość wiązał z życiem w prawdzie.

Reklama

Brał udział w odbudowie Wrocławia. Zdobył wykształcenie i pracował w Zakładach Metalowych „Zakrzów”, późniejszym „Polarze”, gdzie stał się najlepszym szlifierzem. Wylosował w zakładzie samochód, ale warunkiem niezbędnym do jego odbioru była konieczność zapisania się do PZPR. Nigdy tego nie zrobił, więc samochodu nie otrzymał.

Duchowy filar rodziny

Mieczysław brał aktywny udział w życiu parafii. Zaangażował starszych synów w pomoc w budowie kościołów św. Kazimierza na Psim Polu i św. Jana Apostoła w Zakrzowie. Współpracował jako animator Ruchu Światło-Życie ze sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim.

Jako chłopiec był ministrantem i zadbał, by do służby liturgicznej ołtarza należeli jego synowie, dbał o rozwój wiary w rodzinie, uczył modlitwy, czytania Pisma Świętego, przedkładania losu Kościoła i ojczyzny nad własne sprawy. Długo odmawiał Różaniec, choć w ciągu dnia ciężko pracował w zakładzie i zajmował się rodziną. Jego miłość była widoczna w każdym momencie życia.

Reklama

Był dobrym doradcą i niezawodnym drogowskazem dla swoich synów, a wraz z żoną Eugenią stanowili duchowy filar dla ks. Marka. Pan Mieczysław umarł 7 listopada br. we śnie. – Bóg nie mógł nam dać lepszych rodziców. Jeżeli tacy, jak mój tato, nie wchodzą do nieba, to kto do niego wchodzi? W moich oczach moi rodzice są święci – powiedział ks. Marek Zołoteńki.

Słowo pasterza świdnickiego

– Dzisiaj, kiedy żegnamy pana Mieczysława, chcemy Panu Bogu podziękować za dar pięknego, spełnionego życia. Chcemy w pokornej modlitwie prosić zmartwychwstałego Króla Wieków, aby dał mu radość życia wiecznego. Modlimy się nie w rozpaczy, nie w zwątpieniu, ale pełni nadziei, że kiedyś spotkamy się z nim w domu naszego Ojca w niebie – powiedział w homilii bp Marek Mendyk.

Na koniec głos zabrali kapłani i przyjaciele zmarłego, którzy przekazali rodzinie wyrazy współczucia. W pogrzebie uczestniczyła również honorowa asysta Wojska Polskiego.

2020-11-25 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tworzył przestrzeń na spotkanie z człowiekiem

Adieu, księże profesorze Janie! Do zobaczenia w Domu Ojca – mówił ks. prof. Grzegorz Sokołowski, żegnając ks. inf. Jana Krucinę.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię wygłosił ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne. – Modląc się za zmarłego ks. inf. Jana Krucinę, wyrażamy naszą wiarę w życie wieczne, zmartwychwstanie, słowa Pana Jezusa, który mówi: „Ja Jestem Drogą, Prawdą i Życiem” – mówił we wstępie do Mszy św. ks. kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję