Reklama

Aspekty

Wielcy z naszego regionu

Opat Felbiger z Żagania

Z terenu Środkowego Nadodrza pochodzi wielu znanych i uznanych badaczy, odkrywców i artystów. O niektórych z nich pisałem już na łamach Aspektów. Tym razem chcę krótko przybliżyć postać pewnego opata z Żagania.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

historia

Żagań

Archiwum Aspektów

Opat żagański Johann von Felbiger

Opat żagański Johann von Felbiger

Sytuacja pandemii spowodowała, że w szkołach trzeba było zastosować na nieznaną do tej pory skalę metodę nauczania zdalnego on-line. Każde nauczanie opiera się o jakąś metodę. Wypracowanie tej najskuteczniejszej jest zapewne pragnieniem każdego nauczyciela. Jeśli zaś chodzi o nowoczesne metody, to trzeba wspomnieć o Żaganiu i miejscowym klasztorze.

Reformator edukacji

Opactwo Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna w Żaganiu było bardzo ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym Księstwa Żagańskiego i szerzej całego Śląska. Związanych z nim było wielu wybitnych duchownych. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje opat Johann von Felbiger, główny komisarz edukacji cesarstwa, reformator edukacji i pedagog.

Reklama

Felbiger urodził się 6 stycznia 1724 w Głogowie. W 1746 r. wstąpił do zakonu. Święcenia kapłańskie otrzymał dwa lata później. Musiał być bardzo poważany w swojej wspólnocie, bo już po dziesięciu latach został opatem klasztoru. Szczególną uwagę przywiązywał do pracy i organizacji nauczania szkół elementarnych. Dostrzegając ich niski poziom nauczania, rozpoczął od zreformowania szkół, które podlegały klasztorowi.

W 1762 r. udał się z prywatną wizytą do Berlina, gdzie odwiedził założone przez Jana Juliusza Heckera seminarium dla kształcenia nauczycieli. Zainteresował się stosowanymi tam metodami i stał się ich propagatorem. Wysłał tam też swoich uczniów, aby dokładnie zapoznali się z metodami nauczania w szkole realnej.

Centrum edukacyjne Śląska

W 1764 r. Felbiger przygotował ustawę szkolną dla katolików mieszkających na Śląsku i w Hrabstwie Kłodzkim. Opierała się ona na rozporządzeniach dotyczących szkół, zastosowanych wcześniej w szkołach podległych klasztorowi w Żaganiu. To za jego czasów Żagań stał się centrum edukacyjnym całego Śląska. Dzięki jego zabiegom wydano tzw. Katechizmy śląskie w językach niemieckim i polskim. Jemu zawdzięczamy też tak wspaniałe wydawnictwo, jak Nowo zebrane obiecadło do sylabizowania y czytania dla potrzeby osobliwie Gornego Sląska szkół, po polsku y po niemiecku wyprawione. Również za jego czasów założono na wieży klasztoru stałe obserwatorium astronomiczne i stację meteorologiczną, a na wieży kościoła w 1769 r. położono jeden z pierwszych w Europie piorunochronów.

Jeśli chodzi o nowoczesne metody nauczania, to trzeba wspomnieć o Żaganiu i miejscowym klasztorze.

Podziel się cytatem

Reklama

Do historii wychowania i dydaktyki przeszedł nasz opat jednak głównie dzięki metodzie, którą na Śląsku, a także później w Polsce i Austrii nazywano „metodą sagańską” (żagańską). Zasadniczym jej założeniem było stwierdzenie, że nauczyciel pracując z dzieckiem, ma przechodzić od rzeczy łatwiejszych do tych trudniejszych. W praktyce chodziło np., by na początku uczenia czytania stosować metodę głoskową. Metoda żagańska zakładała także wspólne nauczanie dzieci w klasie oraz sprawdzanie zdobytej przez uczniów wiedzy na lekcji. Częścią tej metodą było również używanie na lekcji tabel oraz podział uczniów na klasy, w zależności od stopnia zaawansowania w nauce.

Austria i Węgry

Owocna praca Felbigera na Śląsku została przerwana w roku 1774. W tym roku udał się do Austrii na zaproszenie Marii Teresy. Cesarzowa oddała w całości pod zarząd szkolnictwo ludowe Felbigerowi. Już w grudniu 1774 r. nasz opat przygotował i wydał zarządzenie regulujące system szkolny w Austrii.

Wiedeń nie był jednak ostatnim etapem działalności Felbigera. Po śmierci Marii Teresy popadł w niełaskę. Ostatecznie został skierowany do Bratysławy, gdzie zajmował się administrowaniem szkołami węgierskim. Zmarł 17 maja 1788 w Bratysławie.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powrócą na swoje miejsce

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2020, str. I

[ TEMATY ]

remont

Żagań

kapsuła czasu

Jan Mazur

We wnętrzu kuli umieszczona zostanie nowa kapsuła czasu

We wnętrzu kuli umieszczona zostanie nowa kapsuła czasu

Na szczyt wieży kościoła parafialnego w Żaganiu już wkrótce powrócą kula, gwiazda i chorągiewka.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję