Reklama

Kościół

Lubuska Droga św. Jakuba

Istnieje wiele tras pielgrzymkowych, ale jedną z nich cechuje szczególny fenomen. Mowa o Szlaku św. Jakuba, zwanym też Camino de Santiago. Jedna z jego dróg biegnie przez Polskę.

Niedziela Ogólnopolska 49/2020, str. 19

[ TEMATY ]

droga św. Jakuba

Ks. Zbigniew Kucharski

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Pielgrzymowanie to praktyka znana wśród chrześcijan już od ponad 1000 lat. Najstarszy zachowany opis pielgrzymki pochodzi z 333 r. Katolicy pielgrzymują do miejsc szczególnych łask i cudów. Nadchodzący rok zostanie poświęcony pokutnej drodze Camino, ogłoszony został bowiem jubileuszowym rokiem św. Jakuba.

– Santiago de Compostella, obok Ziemi Świętej i Rzymu, jest zaliczany do trzech głównych miejsc pielgrzymkowych Kościoła katolickiego na świecie – mówi Niedzieli ks. Zbigniew Kucharski, związany z projektem promującym Lubuską Drogę św. Jakuba. – Ciekawostką jest to, że w okresie średniowiecza często wybuchały różne epidemie i wierni pielgrzymowali do Santiago de Compostela, głównie po to, by prosić o ochronę przed tymi zagrożeniami. Ludzie, którzy tam docierali, na znak przemiany swojego życia, także tej duchowej, kąpali się w oceanie, nakładali nowe szaty i w drogę powrotną zabierali ze sobą muszlę. Stąd właśnie muszla jest symbolem Szlaku św. Jakuba – dodaje ks. Kucharski.

Reklama

Dużą rolę w promocji jakubowych szlaków odegrał św. Jan Paweł II, który dwukrotnie odwiedził sanktuarium w Santiago de Compostela; zwracał uwagę na to, że świadomość europejska zrodziła się właśnie z pielgrzymowania. W 1982 r., bezpośrednio po pielgrzymce papieża Polaka, Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.

„Santiago de Compostela to nie tylko sanktuarium, to także droga w sensie gęstej sieci pielgrzymich traktów. Przez stulecia Droga św. Jakuba była drogą nawrócenia i niezwykłego świadectwa wiary. Wzdłuż niej wzniesiono widzialne pomniki wiary pielgrzymów: kościoły i liczne hospicja. Pielgrzymka posiada bardzo głębokie znaczenie duchowe i sama w sobie może być ważną katechezą” – powiedział św. Jan Paweł II w 1989 r.

W ostatnich latach zauważamy rosnące zainteresowanie Drogami św. Jakuba. Sposobów na dotarcie do hiszpańskiego sanktuarium jest wiele, trasy pielgrzymowania prowadzą przez liczne europejskie kraje, w tym Polskę.

Reklama

– Szlaki te pokrywają Europę jak krwiobieg. Wyznaczane są po szczegółowych badaniach, które mają na celu wskazanie rzeczywistych, historycznych dróg św. Jakuba – zaznacza ks. Kucharski.

Jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce jest Lubuska Droga św. Jakuba, która przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu.

– Odcinek Lubuski bierze swoją nazwę nie od obecnego województwa lubuskiego, ale od diecezji Lubusz, która była na tych ziemiach w średniowieczu. Liczy on 280 km długości. W związku z nadchodzącym jubileuszem jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyliśmy internetowy portal promujący Lubuską Drogę św. Jakuba. Internauci mogą znaleźć tam przewodnik po szlaku, filmy, ciekawostki, e-album czy informator – mówi Niedzieli ks. Zbigniew.

Projekt, który został stworzony przy współpracy z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które ma szansę wzbudzić w sobie zamiłowanie do pielgrzymowania. – Pielgrzymowanie na Camino to rekolekcje, podczas których człowiek zostaje sam na sam z Bogiem. Bo nawet jeżeli spotykasz innych ludzi, to odnajdujesz w nich Chrystusa; jeżeli podziwiasz piękne widoki, to widzisz w nich piękno Stwórcy i jeżeli ktoś przypadkowy częstuje cię posiłkiem, to doświadczasz w tym momencie dobroci Boga. Takie jest właśnie Camino: to modlitwa, wyciszenie i piękno, które jest wokół nas, a którego w codziennej gonitwie nie dostrzegamy – mówi Niedzieli Monika, która wspólnie z mężem i znajomymi wyruszyła Drogą św. Jakuba.

Więcej informacji o Lubuskiej Drodze św. Jakuba na stronie: lubuskadsj.pl

2020-12-02 10:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po śladach Jakuba

Mazowiecka Droga św. Jakuba to ciekawa oferta dla pielgrzymów, dla tropicieli tradycji, ale także dla zwykłych turystów. Wystarczy, idąc, wyobrazić sobie, że już w XIV wieku zmierzano nią do Santiago de Compostela

Niemal 140-kilometrowy szlak rozpoczyna się przy archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, Wiedzie wzdłuż Wisły, przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin i Płock, a kończy w Dobrzyniu nad Wisłą. Stamtąd można iść dalej, przez Wielkopolskę ku granicy i przez Niemcy i Francję do Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję