Reklama

Niedziela Sandomierska

Przywrócą dawny blask

Zespół dworski w Bielinach doczekał się decyzji o remoncie. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku.

Niedziela sandomierska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

remont

restauracja

Ks. Wojciech Kania

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

W odremontowanym dworze prowadzona będzie działalność kulturalno-edukacyjna. Projekt przewiduje, że będą miały w nim miejsce wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania integracyjne oraz szkolenia związane z zarządzaniem kulturą i zwiększeniem kompetencji kadry instytucji kultury. W pomieszczeniach odremontowanego dworu planowane jest również stworzenie muzealnej wystawy kultury dworskiej. Przybliży ona życie rodów szlacheckich, które władały bielińskimi ziemiami i zostawiły po sobie trwały ślad w historii lokalnej.

– Dwór i park dworski w Bielinach w gminie Ulanów to niezwykłe miejsce. To miejsce urokliwe, historyczne. Stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od czasu, gdy dwór stał się własnością gminy, staraliśmy się o pieniądze na remont zabytku i odnowę parku. Udało się połączyć wszystkie te zamierzenia w projekcie złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla Stanisław Garbacz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

Reklama

Dzięki projektowi „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” wyremontowany zostanie dwór, przeprowadzona renowacja parku, a przez to poszerzy się oferta kulturalna gminy. W ramach prac zostanie wyremontowany budynek dworu, przeprowadzone będą prace pielęgnacyjne drzewostanu parku, wybudowane alejki oraz mała architektura i oświetlenie.

Koszt remontu w zespole dworskim opiewa na kwotę 5,6 mln zł.

Podziel się cytatem

– Przygotowanie projektu wymagało dużo pracy, dlatego cieszę się, że został doceniony i decyzją wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. A konkurencja była duża, bo wartość złożonych projektów ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru pulę środków. Niezmiernie cieszy mnie, że ten zabytkowy obiekt odzyska dawny blask i wraz z pięknym parkiem będzie służył lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję mieszkańcom gminy Ulanów – mówił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Całość prac opiewa na kwotę ponad 5,6 mln zł., z tego 4,8 mln zł. udało się pozyskać z Funduszy Norweskich. Projekt realizowany będzie przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie i Gminne Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”.

Reklama

Wieś Bieliny powstała przy dawnej przystani rzecznej na Sanie. Z kroniki Jana Długosza możemy się dowiedzieć, że pierwszymi jej właścicielami był ród Jaguszowskich herbu Hadbank. W XVII wieku wieś należała już do Stanisława Ulińskiego, który był podczaszym Ziemi Przemyskiej oraz założycielem niedalekiego miasta Ulanowa. Kolejnymi właścicielami Bielin, jeszcze w tym samym wieku, został ród Mniszchów. To dzięki ich staraniom wybudowano dwór datowany na XVII wiek, wokół którego był rozległy park z rzadkimi drzewami oraz zbiornikami wodnymi. W kolejnych latach posiadłość zmieniała właścicieli, którzy ją zaniedbywali. Dopiero ostatni przedwojenny właściciel dóbr bielińskich, książę Włodzimierz Czartoryski, doprowadził do odbudowy dworu.

Do zabudowań kompleksu dworskiego należały: czworaki, budynki gospodarcze, stajnie, chlewnie oraz dom zarządcy. Dzięki swojej pracy i gospodarności książę zaskarbił sobie sympatię miejscowej ludności. W czasach okupacji uratował wielu mieszkańców od przymusowych prac. Z obawy przed armią czerwoną rodzina Czartoryskich musiała opuścić Bieliny. Ich majątek przejęło państwo, a w dworze utworzona została szkoła podstawowa mieszcząca się w nim do 1964 r.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont i nowe odkrycia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2020, str. II

[ TEMATY ]

renowacja

Żagań

restauracja

Karolina Krasowska

z pracowni w łodzi powróciła odrestaurowana nastawa tabernakulum

z pracowni w łodzi powróciła odrestaurowana nastawa tabernakulum

Poaugustiański zespół kościelno-klasztorny w Żaganiu otwarty dla zwiedzających. Jednocześnie trwa pierwszy etap długofalowego programu jego rewitalizacji.

Zespół opactwa poaugustiańskiego w Żaganiu zalicza się donajcenniejszych zabytków historycznego Śląska. Jest przykładem założenia o cechach stylu gotyckiego i barokowego. Ze względu na wartości artystyczne, historyczne oraz autentyzm ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa narodowego i regionalnego. W ramach projektu, który zapoczątkowano we wrześniu ub.r., trwa jego remont. Dofinansowanie na ten cel pochodzi ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko i wynosi 17 mln zł, zaś całkowita kwota projektu to 20 mln zł. Przewidziany zakres rzeczowy prac stanowi 1. etap długofalowego programu rewitalizacji i rewaloryzacji zespołu poaugustiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję