Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Adwentowe dary

Trwa już czas Adwentu, oczekiwania na narodziny Zbawiciela świata, a zarazem okres czuwania, który przypomina nam o paruzji – ponownym przyjściu Chrystusa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Tomsickova/fotolia.com

Godnemu przeżyciu tego czasu służą tradycyjne nabożeństwa oraz inicjatywy charytatywno-opiekuńcze, które są podejmowane w parafiach naszej archidiecezji.

Roraty

Najbardziej tradycyjnym duchowym wymiarem włączenia się w kontemplację adwentowych prawd są roraty. Ta piękna i bogata w symbolikę Eucharystia ukazuję tęsknotę za Odkupicielem świata, a zarazem przygotowuje serca wiernych na szlachetne przeżycie „cichej, świętej nocy” Wcielenia Syna Bożego. W wielu wspólnotach parafialnych naszej archidiecezji już o 6 rano jest odprawiana Msza św. roratnia. W dużej części przychodzą na nią szczególnie najmłodsi, którzy z wielkim przejęciem niosą w swych dłoniach lampiony, które mają rozświetlać mroki grzechu i prostą drogą prowadzić ku Betlejem. Nawet trudna sytuacja pandemiczna nie zagasi ducha tego bogatego w treści przybywania na roraty, które także powielane są dla pozostałych wiernych popołudniami.

Czas zadumy i pojednania

Reklama

Z wiadomych względów w tym roku nie odbędą się w naszych parafiach rekolekcje adwentowe, zamiast których są organizowane czuwania modlitewne i kilkugodzinne adoracje. Bardzo bogata i zróżnicowana jest jednak oferta rekolekcji, które będą się odbywać za pomocą internetu, radia, czy telewizji. Warto zaznajomić się z tymi propozycjami, by bezpiecznie móc zadumać się nad ich treściami i podjąć pracę nad sobą, która sprzyja naszej wewnętrznej przemianie i udoskonaleniu.

Ważnym elementem duchowej przemiany będą liczne okazje ku pojednaniu z Bogiem i drugim człowiekiem w sakramencie pokuty. Niech tegoroczna celebracja sakramentu miłosierdzia Bożego pomoże nam w uświęceniu siebie i świata, który przeżywa czas niepokoju i także duchowego zamętu.

Duchowa adopcja

W czasie Adwentu, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest związana z przeżywaną już od wielu lat Godziną Łaski. Idąc za orędziem z Montichiari-Fontanelle, w południe przez godzinę będziemy trwać na modlitwie i medytacji. Powierzymy wtedy Maryi wszystkie fundamentalne treści, a głównym przesłaniem będzie prośba o szerzenie kultu Matki Bożej Róży Duchownej w intencji uświęcenia dusz konsekrowanych. W niektórych parafiach w tym dniu odbędą się również ceremonie przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Poszczególne osoby zobowiążą się wówczas do wytrwałej 9-miesięcznej modlitwy w intencji konkretnego poczętego dziecka, aby mogło przyjść na świat i cieszyć się pełnią życia.

Akcje pomocowe

Reklama

Fundacja Małych Stópek do wybranych parafii prześle choinki w ramach „Paczuszki dla Malucha”. Wierni będą mogli wziąć symboliczne bombki, na których są wypisane produkty chemii dziecięcej, by w ten sposób stworzyć paczkę dla podopiecznych domów samotnych matek. Sztandarową akcją Adwentu będzie także coroczne „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w ramach którego Caritas będzie rozprowadzać świece, które ubogacą nasze stoły podczas wieczerzy wigilijnych, a dochód z nich będzie przeznaczony na wsparcie ubogich, wielodzietnych rodzin.

Przeżywajmy więc tegoroczny, specyficzny ze względu na ograniczenia epidemiczne czas Adwentu, jako otwarcie serca na udoskonalenie siebie, ale też z nastawieniem na niesienie czynnej pomocy bliźnim. Niech godne jego przeżycie zaowocuje później błogosławionym spotkaniem z nowonarodzonym Zbawicielem.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent w ojczyźnie kolędy

Austria. Tu powstała jedna z najpiękniejszych kolęd świata „Cicha noc”. Zdawać by się mogło, że celebrowanie świąt Bożego Narodzenia jest na tym terenie wyjątkowo bogate. Nic bardziej mylnego. Polska wieczerza wigilijna nie ma sobie równych w całym świecie! W Austrii ten wieczór to skromna kolacja z białymi kiełbaskami i kiszoną kapustą na ciepło oraz poncz i właściwie to wszystko. Przybysz z innego kraju może jednak zachwycić się obchodami związanymi z przeżywaniem Adwentu u podnóża Alp

O ile uczuciowi Polacy przygotowują się duchowo prawie przez cały miesiąc, aby intensywnie świętować Wigilię, o tyle praktyczni rodacy Mozarta długofalowo rozkładają rozkoszowanie się atmosferą świąt.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję