Reklama

Zdrowie

Jak działa e-skierowanie?

Kiedy wejdą w życie e-skierowania i w jakich przypadkach będą wystawiane?

Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej informuje, że e-skierowania będą obowiązywać od 8 stycznia 2021 r. Zostały już one przetestowane w części placówek, ponieważ w październiku 2018 r. rozpoczął się program pilotażowy tego procesu. Do końca września 2019 r. wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów medycznych. Warto wiedzieć, że e-skierowania będą wystawiane na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie w szpitalu, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badania medycyny nuklearnej oraz badanie echokardiograficzne kobiet w ciąży.

Elektroniczne skierowania nie obejmują natomiast m.in.: leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, rehabilitacji, programów lekowych oraz leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Reklama

Dla pacjentów, którzy w ciągu minionego roku przyzwyczaili się już do e-recept, kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia powinien być łatwiejszy, ponieważ techniczna strona e-skierowania wygląda podobnie. W trakcie wizyty lekarz kierujący pacjenta do poradni specjalistycznej lub na wymienione rodzaje badań wystawia i wprowadza do systemu e-skierowanie. Tak jak dotąd w sytuacji, kiedy jest to medycznie uzasadnione, lekarz może zaznaczyć na skierowaniu opcję: pilne.

Wystawione skierowanie pacjent może otrzymać w postaci SMS-a, w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu. W celu realizacji e-skierowania w wybranej placówce leczniczej pacjent podaje kod i swój numer PESEL. Drugą formą e-skierowania jest e-mail, w którym będzie dostępny wydruk informacyjny w postaci pliku PDF. Rejestrując się do specjalisty lub na badanie, pacjent podaje kod dostępu znajdujący się w pliku PDF lub udostępnia swój telefon, tablet w celu sczytania kodu kreskowego.

Trzecią formą e-skierowania jest wydruk informacyjny zawierający dane potrzebne do zarejestrowania się.

Reklama

Tak jak dotąd, lekarz wskazuje tylko rodzaj placówki, do której kieruje pacjenta, natomiast pacjent sam decyduje o wyborze konkretnej placówki, w której chce zrealizować dane świadczenie. Lokalizacja jest dowolna. W wyborze może pomóc strona internetowa: terminyleczenia.nfz.gov.pl , na której można znaleźć informacje o czasie oczekiwania do specjalistycznych placówek medycznych we wszystkich województwach.

Ułatwieniem dla pacjenta jest to, że mając 4-cyfrowy kod dostępu, może się on zarejestrować i ustalić termin leczenia szpitalnego, wizyty lub badania telefonicznego. Takie zgłoszenie jest wprowadzone do systemu i w tym przypadku pacjenta nie obowiązuje już 14-dniowy termin dostarczenia „papierowego” skierowania. Jeżeli natomiast pacjent nie będzie dysponował kodem dostępu, ponieważ e-skierowanie otrzyma w postaci wydruku informacyjnego z podpisem lekarza, to po telefonicznym zapisaniu się w wybranej placówce nadal obowiązuje go 14-dniowy termin na dostarczenie wydruku do placówki, w której się zarejestrował.

Aby otrzymać e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila, trzeba zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wpisać tam swój numer telefonu lub adres e-mail. Wiele osób ma ten krok już za sobą, ponieważ po wprowadzeniu e-recept założyli oni Profil Zaufany i zalogowali się do IKP.

E-skierowania są wprowadzane w celu sprawniejszej obsługi pacjentów. Elektroniczna forma ogranicza błędy w jego treści i eliminuje problem nieczytelności, upraszcza proces rejestracji i pozwala lepiej monitorować kolejkę oczekujących pacjentów.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: wierzymy, że Polacy podczas wyborów będą odpowiedzialni

Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w środę, w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję