Reklama

Wzór i nadzieja dla naszych rodzin

W naszych czasach, kiedy dokonywane są zmasowane ataki na chrześcijaństwo, rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys.

Już 30 lat temu, kiedy sytuacja nie była przecież tak dramatyczna jak teraz, św. Jan Paweł II, który najprawdopodobniej przewidywał nadejście tego zła, gdy był w naszej ojczyźnie, przestrzegał, że kryzys rodziny „powoduje tyle obrazy Boga” i jest „przyczyną wielu nieszczęść i zła”. Wzburzony Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność (...) czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia...” (Kielce, 3 czerwca 1991 r.).

Prowadzona w imię pseudowolności walka z rodziną staje się na naszych oczach coraz bardziej bezwzględna, wręcz ordynarna, z dnia na dzień przybiera na sile. Rodzina jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie. Jako katolicy musimy się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Musimy dawać wyraźne świadectwo naszej wiary w Boga, być wierni naszym przekonaniom, iść niezachwianie drogą Dekalogu. Najlepszą obroną rodziny jest naśladowanie jej najpewniejszego i najpiękniejszego wzoru – pełnego miłości, wiary, nadziei i pokoju – którym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Reklama

Dlatego warto, a w sposób szczególny w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia, sięgnąć po wspaniałą albumową książkę Święta Rodzina, wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk. To na jej kartach światowej sławy biblista i wielki patriota ks. prof. Waldemar Chrostowski, nie tylko ze znawstwem i erudycją, ale także z pasją pisarską i kulturą słowa, przedstawia dzieje Maryi, Józefa i Jezusa. Czyni to tak, że zafascynowani chcemy podążać wraz z nim śladami spisanymi w Piśmie Świętym oraz w apokryfach, a także śladami materialnymi, które pozostały w Ziemi Świętej po życiu każdego z członków Świętej Rodziny. Prowadzeni przez ks. Chrostowskiego, pochylamy się również nad prawdą ewangelicznego przesłania, którego nikt i nic nie jest w stanie zdezaktualizować.

Wspaniale wydana księga świadczy także o tym, że dla kultury i sztuki nie było w historii ludzkości większej inspiracji niż chrześcijaństwo; w sposób szczególny odnosi się to do wizerunku Świętej Rodziny. Na kartach albumu znalazły się fotografie m.in. najsłynniejszych polskich obrazów i rzeźb przedstawiających epizody z życia Maryi, Józefa i Jezusa, które wykonał, podróżując po naszym kraju i po świecie, Adam Bujak. Wśród bogactwa motywów odnajdujemy rodzinę Matki Bożej: Jej przyjście na świat oraz ofiarowanie w świątyni, zaręczyny z Józefem, Zwiastowanie, narodziny Jezusa, ucieczkę do Egiptu, dzieciństwo Jezusa czy śmierć św. Józefa. Podziwiamy dzieła zarówno z najważniejszych polskich ośrodków kultury – Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska czy Wrocławia, jak i z mniej znanych miejsc, jak choćby z Krosna, Czchowa, Łapczycy, Bolesławca, Chorzelowa czy Skrzatusza.

Swoisty wstęp do opowieści o Świętej Rodzinie stanowi fragment wspomnianej już homilii św. Jana Pawła II nt. kluczowego znaczenia rodziny dla porządku moralnego. Są to słowa w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne, dlatego powinien je znać każdy chrześcijanin – i wziąć je do serca oraz iść za nimi. Dzięki temu wszystkiemu album stanowi idealny prezent gwiazdkowy.

Partnerem wydawnictwa jest PGNiG.

Święta Rodzina
Ks. prof. Waldemar Chrostowski – tekst, Adam Bujak – fotografie
Wydawnictwo Biały Kruk
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda

Dla czytelników Niedzieli przygotowaliśmy superofertę świąteczną!
Przy zakupie 1 egzemplarza Świętej Rodziny cena książki wynosi 79 zł (plus koszty wysyłki – 16 zł), czyli o 20 zł taniej! Przy zakupie 2 lub więcej sztuk cena jednego egzemplarza wynosi 69 zł! W celu złożenia zamówienia proszę dzwonić pod numery tel.: 12 260 32 40, 12 254 56 19 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję