Reklama

Prasa zagraniczna

Dramatyczne dane

Japońscy biskupi zaapelowali o większą solidarność i budowanie wzajemnych relacji, a jednocześnie potępili współczesne idee i postawy, które niszczą braterstwo wśród ludzi. Te ostre słowa mają związek z dramatycznymi doniesieniami z Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni notuje się więcej przypadków samobójstw niż śmierci spowodowanych przez COVID-19. W październiku na wszystkich wyspach odebrały sobie życie 2153 osoby. Patogen był powodem 2087 zgonów.

Le Figaro

Stan zdrowia księży

Badania przeprowadzone we Francji wśród ponad 6 tys. kapłanów diecezjalnych poniżej 75. roku życia wykazały, że tylko w 2020 r. 7% z tej grupy miało depresję, a co piąty – jej symptomy.

Reklama

Blisko połowa duchownych cierpi także na różnego rodzaju schorzenia fizyczne. Czym specjaliści tłumaczą ten stan rzeczy? Przyczyn jest wiele. Kapłanom doskwiera samotność. Czują się niezrozumiani, czasem tracą sens swojego powołania. Do tego dochodzi przepracowanie – księża nad Sekwaną pracują ponad 50 godzin tyg. Raport podkreśla, że zadaniem biskupów jest znalezienie sposobu towarzyszenia kapłanom.

Religion News Service

Moralne szczepionki

Rządy zmagające się z kryzysem zdrowotnym pokładają wielką nadzieję w szczepionkach. Problem w tym, że aby zastopowały one epidemię, muszą być nie tylko skuteczne, ale powinna się zaszczepić większość społeczeństwa. Jak pokazały wrześniowe badania przeprowadzone wśród amerykańskich grup religijnych, szczepić zamierza się 43% protestantów i 57% katolików. Epidemiolodzy podkreślają jednak, że powinno się zaszczepić ok. 80% społeczeństwa. Co powoduje opór u niektórych członków grup religijnych? Między innymi zastrzeżenia do sposobu pozyskiwania specyfiku. Niektóre firmy w swoich badaniach wykorzystują komórki abortowanych nienarodzonych dzieci. Tak jest z preparatem firmy Astrazeneca. Najbardziej zaawansowane są prace w laboratoriach firm Pfizer i Moderna, które nie wykorzystywały do badań tych metod. To dlatego amerykański episkopat wystawił ich preparatom certyfikat moralności, stwierdzając, że są one dopuszczalne moralnie i obrońcy życia nie powinni mieć w tym przypadku żadnych oporów.

CNA

Powiedzieli: „nie”

Część katolickich mediów, powołując się na anonimowych informatorów, doniosła, że kanonicy kapituły katedralnej szwajcarskiej diecezji Chur odrzucili wszystkich trzech kandydatów na biskupów, które przedstawił im Watykan. Starożytna szwajcarska diecezja ma w Kościele unikalny przywilej samodzielnego wyboru swojego pasterza spośród kandydatów przedstawionych przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Stolica diecezji wakuje od maja 2019 r., kiedy to na emeryturę przeszedł bp Vitus Huonder. Według nieoficjalnych informacji, kandydatami Watykanu byli: jeden kapłan diecezji Chur i dwaj zakonnicy spoza diecezji. Kanonicy mieli odrzucić własnego kapłana, któremu byli nawet przychylni z racji wieku (ma on 72 lata i urzędowałby tylko 3 lata). Dwie pozostałe kandydatury zostały potraktowane jako zmierzające do odebrania diecezji jej konserwatywnego rysu.

ICN

Ograniczają pomoc

Sprawdza się to, przed czym ostrzegało wielu – w wyniku pandemii najbogatsze państwa ograniczają pomoc humanitarną dla najbiedniejszych regionów świata. Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza zredukować pomoc o prawie jedną trzecią. Do tej pory z brytyjskiego budżetu na pomoc międzynarodową przeznaczone było 0,7% przychodów. Teraz Wielka Brytania zamierza przekazywać tylko 0,5%. Przeliczając na „gotówkę”, oznacza to o 4 mld funtów mniej. Zamierzenia te skrytykował lider Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii kard. Vincent Nichols. W specjalnym oświadczeniu podkreślił, że miarą wielkości narodu jest to, w jaki sposób odpowiada on na potrzeby najbiedniejszych. Purpurat powiedział, że pandemia jeszcze pogłębi biedę, a potrzeby ubogich staną się jeszcze większe. Brak tej pomocy będzie skutkował m.in. większą presją na emigrację, co oznacza kolejne szturmy biednych ludzi, którzy będą pukali do drzwi bogatych państw.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję