Reklama

KUL Lublin, 15 X 2020

Monumentalny krzyż z Doliny Poległych zagrożony!

Niedziela Ogólnopolska 50/2020, str. I-VIII

Od pewnego czasu docierają do nas bulwersujące informacje o zainicjowanym przez skrajnie lewicowe środowiska projekcie zniszczenia monumentalnego krzyża upamiętniającego ofiary hiszpańskiej wojny domowej (1936-39) w tzw. Dolinie Poległych (Valle de los Caídos), koło Madrytu. Przypomnijmy, że spoczywa tu 38 833 żołnierzy poległych w trakcie tejże wojny, zarówno ze strony narodowej, jak i republikańskiej. Ich szczątki znajdują się w kolumbariach rozmieszczonych w bocznych kaplicach bazyliki Świętego Krzyża. Tym szczególnym miejscem pamięci opiekuje się wspólnota benedyktyńska.

Wieści płynące z Hiszpanii są tym bardziej niepokojące, że za inicjatywą tą kryją się środowiska związane z radykalną partią Podemos, pozostającą w koalicji rządowej z socjalistami. Mają one więc bezpośrednie przełożenie na decyzje zapadające na szczeblu najwyższych władz państwowych.

Reklama

Z pewnością wielu czytelników „Niedzieli” pamięta jeszcze pełną emocji polemikę z lat 2018-2019 spowodowaną decyzją hiszpańskiego rządu o ekshumacji z Valle de los Caídos doczesnych szczątków generała Francisco Franco. Jednym z argumentów za takim rozwiązaniem miał być fakt, że Franco nie zginął na polu walki w trakcie wojny domowej.

W tym kontekście próba przeformatowania Valle de los Caídos w „centrum antyfaszystowskiej pamięci” poprzez usunięcie „symboliki faszystowskiej”, odebranie bazyliki benedyktynom oraz spektakularne zburzenie krzyża, stanowi kontynuację poczynań z lat poprzednich. Monumentalny krzyż wieńczący całe założenie architektoniczne ma 150 m wysokości, a jego ramiona – po 24 m długości każde. U podstawy krzyża znajduje się wspaniałe dzieło rzeźbiarskie przedstawiające czterech Ewangelistów wraz z ich symbolami. U góry założenie wieńczą wyobrażenia czterech cnót kardynalnych. Całość stanowi więc niejako uosobienie istoty chrześcijańskiej Europy. Z tego powodu krzyż z Valle de los Caidos jest przedmiotem szczególnej niechęci czy wręcz nienawiści ze strony tych, którzy pragną doprowadzić do unicestwienia chrześcijaństwa.

Jak wpływowe są to środowiska świadczy fakt, że pomimo wysiłków Jana Pawła II , który podkreślał znaczenie chrześcijaństwa dla Europy, Valéry Giscard d’Estaing zdołał przeforsować w 2003 r. taki projekt konstytucji dla Europy, w którym nie było żadnego odniesienia do tego faktu.

Reklama

Dziś społeczność chrześcijańska również powinna reagować na działania tych, którzy dążą do zniszczenie autentycznej wiary i wypływających z niej wartości.

Doświadczając konwulsji współczesnego świata, który zdaje się płynąć w nieznanym kierunku „łodzią głupców”, spójrzmy na krzyż z Doliny Poległych. Oto cztery cnoty kardynalne wskazują nam drogę do zachowania chrześcijaństwa jako fundamentu tożsamości Europy. Roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i... MĘSTWO. Brońmy więc krzyża z Valle de los Caidos! Brońmy każdego krzyża!

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję