Reklama

Niedziela Podlaska

Młodość silniejsza niż bieda

Taki tytuł nosi wystawa na ogrodzeniu przychodni w Boćkach, prezentująca retrospekcję oraz fotografie starszych mieszkańców Podlasia z lat młodości. Dodatkowym remedium na pamięć jest katalog ze spisanymi wspomnieniami.

Niedziela podlaska 50/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum Fundacji Okolica

Kiedy wjeżdża się drogą krajową nr 19 do Bociek, od strony Bielska Podlaskiego, uwagę przykuwają plansze powieszone na płocie przychodni, naprzeciw kościoła.

Bez światła, radia i telewizora

To wystawa plenerowa pt. „Boćki. Album rodzinny. Młodość”. To już druga wystawa w tym miejscu, prezentująca materiały dotyczące historii Bociek i okolic. Pierwsza nosiła tytuł „Album rodzinny. Dzieciństwo”. Wystawy to efekt nagrań biograficznych najstarszych mieszkańców gminy Boćki, prowadzonych w latach 2015-18 przez Magdalenę Stopę, Teresę Modzelewską i Zofię Stopę. Nagrania odbywały się we współpracy z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią. Nagrano ponad 70 osób, zebrano i zeskanowano ok. 1000 starych fotografii. Rozmówcy urodzeni w latach 20. i 30. XX wieku, swoją młodość przeżywali w trudnych latach wojennych i tuż po wojnie.

Warto zatrzymać się i obejrzeć, powspominać czasy i ludzi, których już nie ma wśród nas, a którzy żyli i mieszkali w naszym serdecznym miejscu na ziemi.

Podziel się cytatem

Reklama

– Na zdjęciach widać młodych ludzi, modę? sprzed lat, narzędzia, rowery i inne pojazdy, drewniane budownictwo – opowiada Magdalena Stopa. Fotografiom towarzyszą fragmenty opowieści o pracy, często przymusowej, o obowiązkowej służbie wojskowej, ale też o dawnych zabawach. O oberku, polce, walcach, tańczonych wszędzie, w domu, w szkole, a choćby i na moście, gdy już nie było lepszego miejsca. O muzykantach grających na harmonii, bębnie i skrzypcach. Można znaleźć autentyczne wypowiedzi rozmówców, takie jak ta: „W sobotę każdy pracował, ale w niedzielę to trzy zabawy były. Każde rówieśniki mieli swoją zabawę. Starsze, średnie i młodsze. Świetlicy nie było, bo wszystko spalone, to w prywatnych domach się spotykali. Ani światła, ani radia, ani telewizora nie było, to młodzież musiała jakieś rozrywki mieć”.

Wspomnień czar

Wystawie towarzyszy katalog, który można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Fundacji (Dziecinne 35) lub w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach. Wystawę przygotowała Fundacja Okolica, w skład której wchodzą: Magdalena Stopa, Sławomir Parfianowicz i Zofia Stopa. W katalogu możemy przeczytać kolejny fragment wypowiedzi starszych ludzi, przeżywających młodość w latach 40. i 50. XX wieku: „Bieda? Może i była. Ale z drugiej strony, kiedyś to naprawdę było wesoło (...)”.

Warto zatrzymać się i obejrzeć, powspominać czasy i ludzi, których już nie ma wśród nas, a którzy żyli i mieszkali w naszym serdecznym miejscu na ziemi.

Te barwne opowieści o młodości na Podlasiu, na ziemi boćkowskiej, powstały w ramach projektu „Gmina Boćki– Most do historii. III etap”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Fundacja Okolica zaprasza na swoją stronę internetową www.fundacjaokolica.pl, gdzie można zobaczyć poprzednią wystawę z cyklu „Boćki. Album rodzinny”, pt. „Dzieciństwo”.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o kardynale Hlondzie

W bazylice strzegomskiej 29 czerwca przed uroczystą Sumą odpustową odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Swój urząd zwierzchnika polskiego Kościoła ten wielki kościelny hierarcha sprawował w latach 1926-48. Ekspozycja mu poświęcona została przygotowana przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Andrzeja Drogonia i Łukasza Kobielę

Do Strzegomia wystawa dotarła wprost z Niemiec, gdzie jako pierwsi w tym kraju obejrzeli ją członkowie wspólnoty katolickiej w Essen z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy wizyty kard. Augusta Hlonda w tym niemieckim mieście, co było wielkim religijnym i patriotycznym przeżyciem dla ówczesnej wielotysięcznej polskiej społeczności, zamieszkałej w kraju naszego zachodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję