Reklama

Niedziela Kielecka

Cisi bohaterowie Kościoła

W każdej parafii żyją osoby, które w cichości pracują na rzecz swojej wspólnoty. Takie osoby – wielkich bohaterów z małych parafii dostrzega i docenia bp Jan Piotrowski i Kościół kielecki wręczając im medal „Pro Christo Rege et Ecclesia”.

Niedziela kielecka 50/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Pro Ecclesia et Pontifice

Odznaczenie „Pro Christo Rege et Ecclesia”

Odznaczenie „Pro Christo Rege et Ecclesia”

Czasami, gdy są kościelnymi czy organistami, widać ich pracę lepiej i wyraźniej, jednak bardzo często wśród rzeszy wiernych żyją osoby, które prawie niezauważane przez innych, bezinteresownie poświęcają swój czas, a często i życie rodzinne, wszystko po to, aby być bliżej Kościoła. Są wśród nich osoby, które organizują pomoc innym, są samarytanie, którzy odwiedzają chorych, pomagają im i modlą się w ich intencji. Są też organizatorzy wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z biednych rodzin, są zelatorki róż różańcowych.

Historia medalu

Reklama

W 2018 r. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Kieleckiej, widząc taką potrzebę, zwrócił się z prośbą do bp. Jana Piotrowskiego o ustanowienie odznaczeń dla osób świeckich, które w sposób szczególny wykazują się zaangażowaniem religijnym na terenie parafii czy diecezji. – Chodziło o to, by dostrzec wszystkie te osoby, które w sposób cichy, skromny i bezinteresowny podejmują działania na rzecz własnej parafii, czy całej diecezji – mówi ks. dr Grzegorz Sęk, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. W odpowiedzi na prośbę Akcji Katolickiej bp Jan Piotrowski wydał 11 września 2018 r. dekret, w którym ustanowił medal „Pro Christo Rege et Ecclesia”. Do tej pory odznaczonych zostało jedenaście osób, którym bp Jan wręczył medale. W roku ustanowienia wyróżnień, docenione zostały trzy osoby, kolejne trzy w następnym roku 2019, a w bieżącym do wyróżnienia wytypowanych zostało pięć osób. – W większości przypadków wnioski o wyróżnienie konkretnych osób są składane przez księży proboszczów, którzy najlepiej orientują się, kto angażuje się w pracę w parafii. Jednak wnioski mogą składać również przedstawiciele instytucji i organizacji kościelnych – mówi ks. Sęk.

Wami żyje kielecki Kościół

Tradycją się stało, że odznaczenia są wręczane przez bp. Jana Piotrowskiego w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. – Ma to miejsce w katedrze w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy św. za Akcję Katolicką, która wtedy obchodzi swoje święto patronalne – mówi ks. Sęk. Tak też było w tym roku, podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej bp Jan Piotrowski wręczył medale pięciu osobom. W homilii bp Jan mówił: – Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (…) jest świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży a więc osób zaangażowanych w życie Kościoła przez świadectwo wiary, służby parafiom i bliźnim. Po raz kolejny kilka osób z naszej diecezji otrzyma medal wdzięczności „Pro Christo Rege et Ecclesia” (łac. wszystko dla Chrystusa i Kościoła). Jego nazwa, moi drodzy, nie jest przypadkowa, ponieważ zbudowana została na bazie dewizy bohaterskiego biskupa Czesława Kaczmarka, który był pasterzem Kościoła kieleckiego w bardzo trudnych czasach. Służba bp. Czesława Kaczmarka przypadła w latach 1938-53. Oskarżony i uwięziony przez komunistów, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny, torturowany i szyderczo poniżony na pokazowym procesie uczy nas odwagi wiary i wierności Kościołowi. Dlatego dziś, moi drodzy, straszenie biskupa kieleckiego głosem ideologicznych janczarów nie jest wcale nowością – mówił celebrans. Homilię zakończył słowami: – Niech, zatem nasza ludzka i chrześcijańska roztropność uczy nas czuwania i wzajemnej troski o siebie. A tam, gdzie pojawia się zło różnej natury, zwyciężajmy je dobrem, jak pisał św. Paweł Apostoł w liście do Rzymian. Niech bezpiecznymi drogami naszej codzienności prowadzi nas Maryja, Matka Jezusa Chrystusa i Łaskawa Pani Kielecka, a także nasi święci patronowie od chrztu i bierzmowania, dla których czas, w jakim żyli, był dobry, aby z wiarą wyznawać, że Jezus Chrystus jest Panem i Królem wszechświata – powiedział biskup Jan. Następnie wyróżnionym osobom wręczył medal, dziękując za ofiarną pracę na rzecz Kościoła kieleckiego: To Wami żyje cały Kościół naszej diecezji w różnych zakątkach i sytuacjach życiowych oraz zawodowych – powiedział.

Do tej pory odznaczonych zostało jedenaście osób.

Podziel się cytatem

Pociągają innych

– Jako Akcja Katolicka – powiedział ks. dr Grzegorz Sęk – jesteśmy wdzięczni bp. Janowi Piotrowskiemu za każde przyznane odznaczenie. Za to, że Kościół kielecki dostrzega cichą pracę wielu osób, którzy swoje życie poświęcają dla dobra wspólnot. Takich cichych bohaterów jest wielu, mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli cieszyć się wraz z nimi docenieniem ich zasług. To oni są w swoich wspólnotach przykładami do naśladowania i to oni pociągają rzesze wiernych do włączenia się w działalność na rzecz naszego Kościoła.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukazał się IX tom zapisków “Pro memoria” kard. Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pro Ecclesia et Pontifice

Archiwum

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Ukazał się kolejny, dziewiąty już tom zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego "Pro memoria". Publikacja dotyczy 1962 roku, gdy został zainaugurowany Sobór Watykański II, a w Polsce był to pierwszy rok bez religii w szkołach. "Pro memoria" to 27-tomowe dzieło, na które składają się tysiące notatek Prymasa Tysiąclecia sporządzonych w latach 1948-1981.

Tło historyczne "Pro memoria" z 1962 r. to dwa ważne wydarzenia z jesieni: rozwiązanie – nie bez pomocy papieża Jana XXIII – niemal w ostatniej chwili tzw. kryzysu kubańskiego, a drugie – inauguracja Soboru Watykańskiego II.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję