Reklama

Niedziela Małopolska

Podziel się sobą

W kościele św. Mikołaja w Krakowie, we wspomnienie patrona, rozpoczęto nietypową akcję „Złote kule św. Mikołaja”.

Niedziela małopolska 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

święty Mikołaj

Anna Bandura

Ks. Robert Tyrała zachęcał, abyśmy na wzór św. Mikołaja czynili dobro, bo do tego jesteśmy posłani

Ks. Robert Tyrała zachęcał, abyśmy na wzór św. Mikołaja czynili dobro, bo do tego jesteśmy posłani

Uroczystej Sumie odpustowej 6 grudnia przewodniczył ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII. W homilii przybliżył uczestnikom liturgii postać świętego biskupa: – Mikołaj z Miry jest świętym dla Wschodu i Zachodu. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Sławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Popularność jego kultu spowodowała, że poświęcano mu kościoły, kaplice, ołtarze i hospicja. W 1500 r. wyliczono, że tylko w Europie Zachodniej istniało ponad 2 tys. kościołów pod wezwaniem świętego.

Już w czasach średniowiecza był to szczególny patron dzieci. – 5 grudnia, w wigilię św. Mikołaja, był zwyczaj, że osoba przebrana za biskupa obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci – powiedział ks. prof. Tyrała.

Reklama

Posłannictwo św. Mikołaja wyrażało się przede wszystkim w jego hojności, okazywaniu dobra i serdeczności, do czego podczas Mszy św. zachęcał rektor UPJPII. – Niezależnie od historii świętego i kultu, którym się cieszy, niezależnie od legend, które urosły wokół postaci, najważniejszym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na wybranie każdego człowieka do czynienia dobra. To nie ktoś jest wybrany, to my, którzy tu jesteśmy. Zostaliśmy posłani, aby dzielić się z innymi dobrym słowem, tym, co mamy. Aby w końcu przemieniać świat miłością – powiedział duchowny i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który nazwał św. Mikołaja „patronem daru człowieka dla człowieka”.

Pierwszego dnia akcji odebrano w parafii 130 kul.

Podziel się cytatem

Tego dnia działająca przy parafii Wspólnota Rodzin Karmelitańskich rozpoczęła akcję „Złote kule św. Mikołaja”.

Do 2 lutego 2021 r. w kościele będzie można znaleźć kufer św. Mikołaja wypełniony złotymi kulami – świątecznymi bombkami. Wewnątrz dekoracji znajduje się propozycja wsparcia wybranego ośrodka pomagającego dzieciom niepełnosprawnym lub matkom spodziewającym się przyjścia na świat dziecka z diagnozą nieuleczalnej choroby. Wśród instytucji, których działalność będą wspierać chętne osoby, znalazło się m.in. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

Reklama

„W obliczu niepokojów społecznych, zamętu, jaki widzimy na ulicach królewskiego grodu Kraka i wielu innych miejscowości naszego kraju, w czasach, kiedy zło nazywa się dobrem, a dobro złem, nie możemy pozostawać bierni. Trzeba działać i w dalszym ciągu nieść kaganek Bożej oświaty i nadziei na wzór św. Mikołaja” – pisze na stronie internetowej parafii ks. Michał Mroszczak.

Złote kule można również znaleźć w parafii Świętego Krzyża, w kościele Ojców Karmelitów przy ul. Rakowickiej oraz w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Listy do Dzieciątka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 52/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

święty Mikołaj

Ks. Marcin Miczkuła

Ołtarz z figurką Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Christkindl

Ołtarz z figurką Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Christkindl

W Polsce nie wyobrażamy sobie przygotowania do Bożego Narodzenia bez św. Mikołaja i jego prezentów.

Winnych krajach Europy wygląda to jednak nieco inaczej. Prezenty w Hiszpanii przynoszą Trzej Królowie, tak jak ongiś przynieśli dary nowonarodzonemu Dziecięciu. W krajach niemieckojęzycznych prezenty rozdziela Dzieciątko Jezus. Związane to jest z procesem reformacji. W XIX w. ten zwyczaj przyjęła również wspólnota katolicka. Dzieci w okresie Adwentu piszą listy do Dzieciątka Jezus, aby na święta Bożego Narodzenia otrzymać odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei!

2021-09-28 09:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję