Reklama

Niedziela Lubelska

Prezenty z sercem

Co kupić pod choinkę? Jedyne w swoim rodzaju prezenty na święta Bożego Narodzenia oferuje „Misericordia”.

Niedziela lubelska 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

święta

Boże Narodzenie

WTM Misericordia

Chcąc sprawić radość bliskim, warto skorzystać z oferty „Misericordii”

Chcąc sprawić radość bliskim, warto skorzystać z oferty „Misericordii”

W wielu rodzinach w czas adwentowego oczekiwania na święta wpisują się przygotowania prezentów pod choinkę. Ciekawą propozycją są wyroby rękodzieła Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia”. Jak podkreśla kierownik placówki Jadwiga Leśniewska, takie prezenty na pewno nie przypominają tych z sieciówek, gdzie są dziesiątki identycznych przedmiotów. Małe dzieła sztuki, wykonane z niezwykłą starannością przez uczestników WTZ w ramach terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, są piękne i niepowtarzalne.

Skuteczna pomoc

Warsztat Terapii Zajęciowej „Misericordia” działa w ramach Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, które opiekuje się osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z zaburzeniami psychicznymi. – Każdego roku obserwujemy zwiększający się odsetek ludzi chorujących psychicznie. Pandemia może nasilić ten problem – mówi Leśniewska. Do „Misericordii” trafiają osoby ze schizofrenią i chorobą dwubiegunową, ale są też podopieczni z padaczkami, z niedosłuchem, z niepełnosprawnością fizyczną, z upośledzeniami intelektualnymi, autyści… Pomoc jest adresowana do osób, które są po dłuższej chorobie i z orzeczeniem o niepełnosprawności. – Długi przebieg choroby wybija te osoby z życia społecznego. Zdarza się, że człowiek dotychczas samodzielnie funkcjonujący, pod wpływem choroby nie jest w stanie zrobić sobie herbaty. Takie placówki jak nasza, poprzez kompleksową i profesjonalną pomoc umożliwiają ludziom powrót na nowo do społeczeństwa – wyjaśnia pani kierownik, i podkreśla z dumą, że udało się pomóc już wielu osobom. Ważne, by chorzy nie kryli się ze swoim problemem. – W samotności jest bardzo trudno odzyskać dawne życie. W czasie choroby lub po leczeniu nie można zostawać samemu. Warto szukać pomocy u specjalistów – przekonuje Leśniewska.

Rękodzieło artystyczne może być pięknym i niepowtarzalnym upominkiem.

Podziel się cytatem

Codzienna praca

„Micericordia” skutecznie prowadzi rehabilitacją społeczną i zawodową. Pracuje nad przywracaniem podstawowych umiejętności, by osoba niepełnosprawna mogła ponownie odnaleźć miejsce na rynku pracy i jak najlepiej samodzielnie radziła sobie w codziennym życiu. W warsztatach odbywa się to poprzez udział w zajęciach oferowanych przez siedem pracowni: rękodzieła, krawiecką i prac ręcznych, poligraficzną, porządkowo-dekoratorską, pamiątkarską, introligatorską i gospodarstwa domowego. Poprzez zajęcia manualne uczestnik uczy się koncentracji, ułożonego przejścia konkretnych etapów od początku do końca wykonania danego przedmiotu. Przy tym są również zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą i specjalistą od rehabilitacji społecznej. Prowadzą je świetnie przygotowani fachowcy, jednocześnie pasjonaci pracy z człowiekiem potrzebującym pomocy. Chociaż pandemia komplikuje życie, warsztaty nie zawiesiły działalności. Zajęcia prowadzone są zdalnie, a kontakt odbywa się za pośrednictwem internetu lub telefonu. Wiele z wypracowanych teraz rozwiązań będzie wykorzystanych w przyszłości.

Wyjątkowe upominki

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne nie mogą odbywać się kiermasze prac wykonanych w warsztatach; do odwołania nieczynny jest sklepik przy ul. Głuskiej 138 w Lublinie. Dla zainteresowanych ofertą rękodzieła, „Misericordia” proponuje dwie formy sprzedaży: punkt przy kościele Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II), czynny we wszystkie niedziele Adwentu po Mszach św., oraz za pośrednictwem strony internetowej. Na www.wtzlublin.pl można zapoznać się z bogatą ofertą bożonarodzeniowych upominków, dekoracji, biżuterii, kartek świątecznych. Dzięki takim zakupom osoby niepełnosprawne zyskują środki na rehabilitację, a nasi bliscy mogą otrzymać wyjątkowy upominek.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa z Avila - życiowa mistyczka

Niedziela łódzka 41/2007

[ TEMATY ]

święta

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Czy czytali Państwo „Drogę doskonałości” św. Teresy z Avila, reformatorki żeńskich klasztorów karmelitańskich, mistyczki i wizjonerki? A jej listy pisane do osób duchownych i świeckich? To zaskakująca literatura. Autorka, święta i doktor Kościoła, żyjąca w XVI w. w Hiszpanii, ujawnia w niej nadzwyczajną trzeźwość umysłu oraz wiedzę o świecie i człowieku. Jej znajomość ludzkiej, a szczególnie kobiecej natury, z pewnością przydaje się i dziś niejednemu kierownikowi duchowemu. Trapiona chorobami, prawie nieustannie cierpiąca, św. Teresa zwraca się do swoich sióstr językiem miłości, wolnym od pobłażania, ale świadczącym o głębokim rozumieniu i nadprzyrodzonym poznaniu tego, co w człowieku słabe, i może stanowić pożywkę dla szatańskich pokus.
Po latach pobytu w klasztorze św. Teresa podjęła trudne dzieło reformy żeńskich wspólnot karmelitańskich. Dostrzegła niedogodności i zagrożenia wynikające z utrzymywania dużych zgromadzeń, zaproponowała więc, aby mniszki całkowicie oddane na służbę Chrystusowi mieszkały w małych wspólnotach, bez stałego dochodu, zdane na Bożą Opatrzność, ale wolne od nadmiernej troski o swe utrzymanie. Zadbała także o zdrowie duchowych córek, nakazując, aby ich skromne siedziby otoczone były dużymi ogrodami, w których będą pracować i modlić się, korzystając ze świeżego powietrza i słońca. Te wskazania św. Reformatorki pozytywnie zweryfikował czas i do dziś są przestrzegane przy fundacji nowych klasztorów.
Oczywiście, główna troska św. Teresy skierowana była na duchowy rozwój Karmelu. Widziała zagrożenia dla Kościoła ze strony proponowanych przez świat herezji. Cóż może zrobić kobieta? - pytała świadoma realiów. Modlitwa i ofiara jest stale Kościołowi potrzebna. Kobieta, przez daną jej od Boga intuicję i wrażliwość, potrafi zaangażować nie tylko swój umysł, ale i serce na służbę Bożej sprawy. W życiu ukrytym i czystym, przez modlitwę i ufność może ona wyprowadzić z Serca Jezusa łaski dla ludzi. Jak korzeń schowany w ziemię czerpie soki nie dla siebie, ale dla rośliny, której część stanowi, tak mniszka za klauzurą Karmelu podtrzymuje duchowe życie otaczającego świata. Dąży do zażyłości z Panem nie dla zaspokojenia własnych pragnień, lecz dla Królestwa Bożego, aby Stwórca udzielał się obficie stworzeniu, karmiąc je łaską i miłością. Tak widziała to św. Teresa i tak postrzegają swe zadanie dzisiejsze karmelitanki. Modlą się za Kościół, za grzeszników i ludzi poświęconych Bogu, narażonych na potężne i przebiegłe zasadzki złego, aby wytrwali i wypełnili swoje powołanie. Szczęśliwe miasto, w którym Karmel znalazł schronienie. Szczęśliwa Łódź.
Pełne wiary, wolne od strapień doczesnych, mieszkanki Karmelu potrzebują wszakże naszego wsparcia, materialnej ofiary, dziękczynnej modlitwy. W przededniu święta Założycielki Karmelu terezjańskiego, w roku poprzedzającym 80. rocznicę obecności Karmelitanek Bosych w Łodzi przy ul. św. Teresy 6, ku nim zwracamy spojrzenie. Niech trwa wymiana darów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję