Reklama

Niedziela Łódzka

Pomoc dla matek

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Niedziela łódzka 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

pomoc dla matek

Piotr Drzewiecki

Obdarzmy najmniejszych miłością

Obdarzmy najmniejszych miłością

Działa on przy Centrum Służby Rodzinie. Opiekuje się najuboższymi matkami w ciąży i matkami z małymi dziećmi. Na pomoc mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży, jak i matki – od 4 miesiąca ciąży do pół roku po urodzeniu się dziecka. Wsparcie udzielane jest w postaci wyprawek do szpitala dla dziecka, mleka modyfikowanego dla niemowląt, pieluszek, odzieży oraz paczek ze środkami czystości i artykułami żywnościowymi. Mogą z niego skorzystać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, osoby oczekujące na pomoc z ośrodków opieki społecznej oraz samotni – matki i ojcowie.

Fundusz został powołany w 1987 r. przez abp. Władysława Ziółka jako dzieło upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w Łodzi, który dzieło to pobłogosławił. Funduszem zarządza komitet powoływany przez arcybiskupa, metropolitę łódzkiego, a świadczona w nim pomoc w większości opiera się na pracy wolontariuszy.

Reklama

Rocznie fundusz udziela wsparcia ponad 2500 razy. Od 2001 r. organizowane są także dwutygodniowe warsztaty terapeutyczne dla matek z dziećmi. Środki pochodzą wyłącznie ze zbiórek przed kościołami archidiecezji oraz z indywidualnych darowizn. Dwie zbiórki w kościołach odbywają się zawsze z racji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca) – na Fundusz Obrony Życia, oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) – na Fundusz Ochrony Macierzyństwa. Wszelkie informacje można uzyskać w Centrum Służby Rodzinie oraz pod numerami: (42) 682 20 22 lub 607 131 131.

Patronką funduszu jest urodzona w Łodzi położna Stanisława Leszczyńska, która przez 2 lata pracowała w obozie Auschwitz. Sprawiła, że kobiety – przebywające na co dzień w nieludzkich warunkach – mogły doświadczać cudu narodzin. Dzięki niej żadne dziecko nie urodziło się martwe. Jej historia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych świadectw męstwa z czasów Zagłady.

Mimo że wiele z 3 tys. noworodków urodzonych w obozie zostało zamordowanych przez Niemców lub zmarło z powodu straszliwych warunków, wszystkie one przyszły na świat prosto w pełne miłości, ciepłe ręce Stanisławy Leszczyńskiej. Po wyjściu z Auschwitz położna kontynuowała pracę w zawodzie do 1958 r. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać „Raport położnej z Oświęcimia”, który ukazywał się w odcinkach w „Przeglądzie lekarskim”. Obozowa bohaterka zmarła w roku 1974 r. Na jej cześć 8 maja, w dniu jej urodzin, obchodzimy w Polsce Dzień Położnej.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję