Reklama

Mówić ludzkim głosem

Przeraża mnie, gdy w debacie publicznej miejsce argumentów zajmują agresja i wulgaryzmy.

Przysłowie „gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania” dobrze oddaje naturę naszego narodu, jednak to, że w wielu sprawach mamy różne zdania, ba – że np. w polityce ostro się spieramy, nie powinno nas dziwić czy bulwersować. W końcu spór jest jednym z narzędzi polityki, choć jej istotą wcale nie jest zdobycie i sprawowanie władzy – jak chciałoby wielu, a może nawet większość – lecz prowadzona w duchu służby, roztropna troska o dobro wspólne, co zwłaszcza dla chrześcijan powinno być oczywiste.

Reklama

Jeżeli jednak już się spieramy, to chodzi o poziom tego sporu. Martwi mnie, a nawet przeraża, gdy w debacie publicznej – obecnie toczonej również na ulicach, ale także w mediach, w tym w mediach społecznościowych – miejsce argumentów zajmują pomówienia, oskarżenia, inwektywy, odbieranie komuś godności, agresja i wulgaryzmy.

Twierdzenie, że to wszystko wynika z temperatury sporów i z nadużyć drugiej strony, właściwie niczego nie tłumaczy. Jeżeli ktoś nie potrafi utrzymać nerwów na wodzy, nie powinien uczestniczyć w polityce. Jeżeli używa wulgaryzmów, prowokuje i pluje – w sensie dosłownym i w przenośni – nie nadaje się na lidera jakichkolwiek protestów. W prowadzonej w taki sposób debacie nie ma miejsca na poszanowanie reguł demokracji czy respektowanie wolności słowa. To raczej droga do brutalnej i szkodliwej w sensie społecznym rewolucji.

Zbliżają się Wigilia, a potem Boże Narodzenie – dni, w których – jak słyszymy w jednej z piosenek niezapomnianego zespołu Czerwone Gitary – „gasną wszelkie spory”. Niechaj te dni, przynajmniej dla nas, będą cezurą, gdy znowu zaczniemy mówić do siebie ludzkim głosem.

2020-12-16 08:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Caritas dzieciom. Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych

2021-07-26 14:23

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję