Reklama

Książka

Kresowe losy

Ostatnie lata polskich Kresów
Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk

Gdy Koper i Stańczyk zaczynali pracę nad Ostatnimi latami polskiego Lwowa, nie planowali dalszego ciągu opowieści o schyłkowym czasie polskich Kresów. Gdy jednak powstały Ostatnie lata polskiego Wilna, nadszedł czas na książkę o innych polskich miastach. Trzeci tom opowiada o przedwojennym życiu mniejszych ośrodków, m.in.: Borysławia, Grodna, Druskiennik, Zaleszczyków, Pińska, Berezy Kartuskiej itp. Autorzy publikacji śledzą w niej kresowe losy m.in.: Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Elizy Orzeszkowej, Juliusza Osterwy i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Opowiadają np. o fenomenie naftowej gorączki w Galicji, świetnych warunkach do uprawy winorośli i produkcji wina na Podolu oraz o atmosferze Kut, zachwycającej stolicy polskich Ormian. Autorzy zastrzegają: nikt przy zdrowych zmysłach nie nawołuje obecnie do korekt granicznych. Polskie Kresy odeszły bowiem do historii. Nie można jednak wymazać ich ze zbiorowej pamięci, bo po II wojnie światowej przesiedlono tamtejszych Polaków.

2020-12-16 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję