Reklama

Niedziela Podlaska

Wigilijne troski

Czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia charakteryzuje się swego rodzaju napięciem i nerwowością.

Niedziela podlaska 51/2020, str. I

Jeszcze rok temu nasze głowy zaprzątały różnorodne myśli. Czy wszystkie zakupy zostały zrobione? Czy i jak wyjdą przygotowywane potrawy? Czy choć jedzenia nie zabraknie? Czy rodzina na czas dojedzie? Czy będzie odpowiednia pogoda? Czy z prezentów każdy będzie zadowolony? Czy wszystko się uda, tak jak to sobie zaplanowaliśmy?

Nie brak wątpliwości

W rezultacie człowiek zasiadał do wigilijnego stołu niepewny, czy o wszystko zadbał. Niejednokrotnie zmęczenie brało górę nad świąteczną radością.

Reklama

Przygotowania do tegorocznych świąt też nie są pozbawione pytań i wątpliwości. Jak zorganizować Wigilię w czasie pandemii? Czy my sami i nasi bliscy w zdrowiu obejdziemy te święta? Ograniczenia sanitarne sprawiają, że za bardzo nie ma komu szykować wigilijnych potraw w tradycyjnej ilości, cieszyć się pięknem choinki, rodzinną atmosferą, wspólnym śpiewem kolęd.

Można na taki stan rzeczy spojrzeć z pewnym zmartwieniem, a nawet smutkiem. Może jednak warto wykorzystać tę niełatwą sytuację, aby na nowo odkryć sens i wartość zbliżających się świąt i tradycji z nimi związanych?

To wszystko dokonuje się nie za sprawą pięknych i głębokich tradycji, ale za przyczyną Osoby Jezusa Chrystusa – Boga, który staje się człowiekiem.

Podziel się cytatem

Inny Bohater w centrum

Z pewnością inaczej spojrzymy na puste miejsce przy wigilijnym stole. Tyle osób mogłoby przecież być tego wieczora razem z nami. Światło wigilijnej świecy też pewnie zapłonie nieco innym blaskiem. Może w ciszy bożonarodzeniowej nocy pomoże dostrzec w nas to, co dotychczasowy zgiełk świątecznych przygotowań nie pozwalał nam zobaczyć. Mniejsza ilość świątecznych potraw być może sprawi, że więcej miejsca będzie na sianko położone pod białym obrusem i przywoła na myśl głównego Bohatera świątecznych wydarzeń, a blask choinki ukaże bardziej Jego światło i chwałę. Biały opłatek w dłoni i ograniczona liczba osób, z którymi można się nim przełamać, być może przywiedzie na myśl te osoby, z którymi od lat nie mamy odwagi podzielić się tym białym kawałkiem chleba, pojednać się i złożyć szczere życzenia. Może bliższe staną się nam osoby samotne, starsze, ubogie, które przez lata w skromnej i ograniczonej formie spędzały wigilijny wieczór.

Odkryć sens

Reklama

Pewnie z jeszcze większą mocą podczas tych świąt wybrzmi treść kolędy Cicha noc, święta noc. Nie ma zresztą co się bać tej ciszy. Wśród zgiełku codziennych trosk i zmartwień bożonarodzeniowe doświadczenie ciszy przynosi ulgę i daje nadzieję. W ciszy tej nocy odkrywamy jej świętość i wyjątkowość. To wszystko dokonuje się nie za sprawą pięknych i głębokich tradycji, ale za przyczyną Osoby Jezusa Chrystusa – Boga, który staje się człowiekiem. Przecież to Jego narodziny będziemy świętować.

Czasami brak, pozbawienie możliwości jakiejś rzeczywistości sprawia, że bardziej dostrzegamy jej wartość i piękno. Zmieniona forma tegorocznych świąt niech nie będzie zatem powodem zmartwień, a szansą na odkrycie ich prawdziwego sensu i znaczenia.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Jordania: region wokół miejsca chrztu Jezusa będzie rozbudowywany

2021-09-15 18:57

[ TEMATY ]

chrzest

Jordania

Chrzest Pański

wikipedia

Rząd Jordanii wyraził zgodę na prace budowlane wokół „Al-Maghtas” nad Jordanem, czczonego jako miejsce chrztu Jezusa. Arabsko-chrześcijański portal „Abouna” podał 14 września, powołując się na doniesienie gazety „Al-Ghad”, że ma to wyjść naprzeciw rosnącemu napływowi turystów do świętego miejsca.

Zgodnie z raportem było ono dotychczas uznawane za teren rolniczy. Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem przylegających do miejsca chrztu. W tym celu ma powstać organizacja non-profit, która zajmie się rozwojem tego obszaru pod nadzorem rady doradczej.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński - sługa Eucharystii

2021-09-16 10:38

Fot. Ewa Melerska

Ogromna część naszego społeczeństwa doznała już nie raz lęku i niepokoju o nadchodzące jutro. Niejedna już karta naszych dziejów dotyczyła niełatwej drogi do wolności, dlatego nieustannie wznosiliśmy swe modlitwy ku Bogu. A On, pomny na swe obietnice, wzbudzał w naszym narodzie opatrznościowych Pasterzy Kościoła. Jednym z nich był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński.

Soli Deo per Mariam

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję