Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyszłość utkana z przeszłości

Harcerstwo kształtuje tożsamość narodową, uczy postaw patriotycznych oraz daje poczucie przynależności do wielkiej rodziny harcerskiej.

Niedziela podlaska 51/2020, str. IV

Zdjęcia: archiwum Hufca ZHP Bielsk Podlaski

W harcerstwie pielęgnowane są idee i wartości ważne dla naszych przodków, takie jak miłość do ojczyzny, poświęcenie dla drugiego człowieka i szacunek dla symboli.

Hufiec ZHP Bielsk Podlaski od lat pielęgnuje wartości poprzez kultywowanie różnych skautowych i harcerskich akcji. Jedną z nich jest Betlejemskie Światło Pokoju, które w tym roku po raz 30. trafi do Bielska Podlaskiego, pierwszego miejsca w diecezji drohiczyńskiej. Harcerze przekażą znak miłości, nadziei i braterstwa kapłanom w parafiach, a 20 grudnia każdy będzie mógł odebrać światło i zanieść do swojego domu.

Harcerska aktywność

Reklama

Hufiec ZHP opieką obejmuje harcerzy i zuchów zgromadzonych w drużynach harcerskich, drużynach wielopoziomowych i gromadach zuchowych. Funkcjonuje też krąg seniorów złożony z instruktorów emerytów. Pod swoją opieką mamy też dwie bazy harcerskie w Doktorcach (woj. podlaskie) i Rydzewie (Mazury).

Drużyny organizują biwaki, ogniska i inne działania, do których mogą wykorzystywać naszą bazę w Doktorcach, która, niestety, co jakiś czas jest dewastowana. Jednak przy wsparciu naszych przyjaciół i sponsorów staramy się ją remontować.

Na drugiej bazie w Rydzewie rokrocznie już organizujemy Obozową Akcję Letnią. Nasze obozy obfitują w wiele atrakcji, zarówno harcerskich, jak i związanych z żeglarstwem, ponieważ w bielskim hufcu funkcjonuje drużyna żeglarska. Baza usytuowana jest nad jeziorem Niegocin, co daje dużo radości z pływania na łódkach i jachtach. Jest to też zasługa naszych sponsorów, dzięki którym zwiększamy ilość sprzętu wodnego, takiego jak: rowery wodne, kajaki, motorówki oraz jachty żaglowe.

101 lat wierni ideałom

Reklama

22 września 2019 r. obchodziliśmy 100-lecie naszego Hufca. W budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim powstawały pierwsze zastępy i drużyny harcerskie. Harcerstwo bielskie wraz z wielkimi wydarzeniami historycznymi przechodziło burzliwe dzieje. Jego działalność była przerywana przez wojnę polsko-sowiecką w 1920 r. oraz przez II wojnę światową. Na krótko odrodziło się w 1944 r., by już pięć lat później być zlikwidowane przez władze komunistyczne, które w harcerstwie widziało zagrożenie dla Związku Młodzieży Polskiej. Trzeba było czekać aż do 1957 r., by zaistniało ponownie, chociaż już pod silną kontrolą ówczesnych władz. Historia ta i dalsze dzieje hufca zostały spisane przez harcmistrza Wiesława Falkowskiego i wydane jako monografia w 2010 r.

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny. To osoby, które mają wielką misję wychowania młodych pokoleń Polaków, przekazywania im wartości, które mają podstawę w prawie harcerskim, a także miłości do Polski. Od ponad stu lat harcerze bielskiego Hufca starają się pozostawić ten świat lepszym niż go zastali.

Niosą pomoc w dobie pandemii

Harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, w myśl słów Aleksandra Kamińskiego: ,,Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu”, na co dzień starają się pomagać osobom potrzebującym. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy ta pomoc jest szczególnie potrzebna.

Każda harcerka i każdy harcerz zna punkt Prawa Harcerskiego, który brzmi: „Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim”. Pandemia koronawirusa jest okazją do przełożenia słów w czyny. Pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Przy współpracy z Urzędem Miasta na początku pandemii roznosiliśmy maseczki i zbieraliśmy adresy osób potrzebujących, chorych i samotnych. Roznosiliśmy paczki dla emerytów przy współpracy ze Związkiem Emerytów oraz paczki żywnościowe przy współpracy z Caritas.

Ponadto, wspieramy seniorów i ludzi na kwarantannie, którzy nie mogą wychodzić z domu. Robimy im zakupy, wyprowadzamy psy i wykupujemy recepty. Harcerki i harcerze starają się kontaktować z takimi osobami telefonicznie, czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zminimalizować ryzyko wynikające z bezpośredniego kontaktu. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka.

Pamiętają o potrzebujących

Służba pełnoletnich członków ZHP to także opieka nad dziećmi znajomych, którzy pracują w ochronie zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, personelu medycznego, farmaceutów). Często podczas dyżurów osoby te nie mają z kim zostawić swoich pociech, stąd wsparcie jest niezwykle cenne.

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny.

Podziel się cytatem

Do działań harcerzy włączają się również małe zuchy, które też chcą „nieść chętną pomoc bliźnim”. II Gromada Zuchowa Leśne Duszki przyłączyła się do akcji pomocy chorym dzieciom (Filipowi i Kubusiowi), zbierając kasztany i pieniążki na „Górę grosza”. Dzieci wykonywały też pocztówki świąteczne dla beneficjentów Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. W mediach społecznościowych zamieściliśmy plakaty z ofertą pomocy osobom chorym, starszym bądź na kwarantannie. Podaliśmy tam bezpośrednie numery telefonów, pod które zainteresowani mogą dzwonić, aby uzyskać pomoc.

Mimo zagrożenia, harcerze i instruktorzy wywiązują się ze swojej harcerskiej służby. Nie możemy obecnie organizować zbiórek, wyjazdów i biwaków, co nieodłącznie kojarzy się z harcerstwem i przyciąga nowych, młodych ludzi do naszej organizacji. Mimo to, praca na rzecz innych w obecnych warunkach, również daje dużo satysfakcji i radości. Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję