Reklama

Niedziela Kielecka

Michałów w świąteczny czas

Boże Narodzenie jest tu takie samo jak w innych parafiach, może z tą różnicą, że za sprawą mediów głośno bywa o miejscowym... Betlejem.

Niedziela kielecka 51/2020, str. I

T.D.

Niewielka osada Betlejem jest jednym z przysiółków Michałowa. Ma swoją historię uzasadniającą podobieństwo do zapisanego w historii świata Betlejem – „nie najmniejszego pośród osad judzkich…”.

Wczoraj i dziś

Jak wyjaśnia proboszcz ks. Sławomir Olszewski, parafię w Michałowie tworzą 4 wioski: Michałów (z przysiółkiem Betlejem), Zagajówek, Pawłowice i część Jelczy Małej.

Reklama

Według danych z USC w parafii zameldowanych jest 1300 osób. – Kilka lat temu było nas znacznie więcej, zmniejszamy się liczebnie i starzejemy się, a do tego dochodzi jeszcze emigracja młodych – tłumaczy proboszcz.

Pierwszy kościół drewniany w Michałowie został ufundowany w 1375 r. przez Mikołaja Zawiszę z Młynów. W poł. XV wieku stał już w Michałowie kościół murowany z kamienia, konsekrowany w 1620 r. przez bp. Tomasza Oborskiego. Miejscowi dziedzice zabiegali o świątynię. Było przy niej Bractwo Pocieszenia NMP. Był też obraz Najświętszej Maryi Panny ozdobiony srebrną sukienką i wotami, zabrany przez Austriaków w 1807 r. Pomimo ulepszeń i fundacji kościół, zwłaszczapo dwóch pożarach, podupadł.

Obecny kościół wzniesiono w latach 1852-53 wg projektu Felicjana Frankowskiego, kosztem – jak pisze w swej monografii ks. Jan Wiśniewski  – „miejscowych parafian i dziedziców, jak Amelii Dembińskiej, dziedziczki Michałowa, kolatorki kościoła, dziedziców wsi Zagajówek Hippolita i Magdaleny z Kollerów, małżonków Tapenów i miejscowego proboszcza, ks. Konstantego Rodkiewicza”. Kościół był konsekrowany w 1891 r. przez bp. Tomasza Kulińskiego.

Zachowane w kapsule czasu

Reklama

Czym żyje parafia, Polska i świat – lokalne kompendium bieżących informacji znalazło się w parafialnej kapsule czasu (trafiła tam także Niedziela). Parafia mająca zabytkowy kościół zabiega o konieczne przy zabytku, a przy tym miejscu kultu – remonty, inwestycje. Kościół został wytynkowany z zewnątrz z własnych środków parafialnych, zrealizowano odnowienie konserwatorskie zabytkowych krzyży na kościele, wykonano poziomą izolację kościoła (tzw. iniekcję krystaliczną), z pomocą gminy zainstalowano oświetlenie kościoła. To ostatnio. Proboszcz wylicza też remonty z poprzednich lat: ogrodzenie i chodniki wokół kościoła, na cmentarzu, przy plebanii, remont kuchni na plebanii, budowa zadaszonego ołtarza na cmentarzu, częściowe ogrodzenie plebanii, remont domu ludowego „Ludowca” i in. Sporo tego, jak na małą parafię.

Z wdzięcznością

Tak o parafianach myśli proboszcz. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich – bo kultywują tradycje, angażują się społecznie; 8 róż różańcowych („wielu z nas codziennie goni, bo sił ubywa a trosk przybywa, a siostry modlą się i za siebie i za innych”). Dość liczne Grono Przyjaciół Seminarium pokazuje, że potrzebna jest modlitwa za powołanych (comiesięczna Msza św. o powołania”).

Artykuł o Betlejem na Ponidziu w wydaniu ogólnopolskim „Niedzieli” na 27 grudnia 2020 r.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję