Reklama

Niedziela Małopolska

Ewenement na skalę światową

– COVID zatrzymał bardzo wiele dziedzin naszego życia, ale nie zatrzymał szopkarzy – powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, ogłaszając laureatów 78. Konkursu Szopek Krakowskich.

Niedziela małopolska 51/2020, str. I

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

W tym roku zgłoszono 80 szopek, które jurorzy, m.in. historycy, etnografowie, historycy sztuki, architekci, plastycy, oceniali w kategoriach seniorów, młodzieży, dziecięcych oraz rodzinnych.

Prace konkursowe są, jak zwykle, przepiękne i zgodnie z regulaminem nawiązują do architektury Starego Krakowa; wielopoziomowe, zakończone wieżami, bogato zdobione, delikatne i kruche... Szopkarze mają też zwyczaj nawiązywać do aktualnych wydarzeń. W tegorocznym konkursie wielu twórców wyeksponowało postać św. Jana Pawła II, przypominając 100. rocznicę jego urodzin. Pojawił się także, m.in. w pracach najmłodszych twórców, koronawirus. Do pandemii nawiązują również maseczki założone niektórym figurom.

Reklama

Wśród tegorocznych szopek dużych jury uznało za najpiękniejszą pracę Leszka Zarzyckiego. Jego dzieło ma prawie 4 m wysokości! Uwagę przyciąga też wyróżniona szopka miniaturowa Jakuba Jastrzębskiego, który wyrzeźbił ją na… graficie ołówka. Jak podkreślił dyrektor Niezabitowski:

– Ta praca troszeczkę nie pasuje do kanonu szopki krakowskiej, ale poprzez użycie ołówka kreślarskiego nawiązuje do murarskiego zawodu, a to przecież z murarzami krakowskimi wiążą się początki tradycji szopkarskiej.

Do udziału w 78. Konkursie Szopek Krakowskich zgłoszono 80 prac.

Podziel się cytatem

Łatwo zauważyć, że co roku, zwłaszcza w kategoriach seniorów, powtarzają się nazwiska laureatów (o wielu z nich pisaliśmy na łamach Niedzieli Małopolskiej). Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się m.in.: Maciej Moszew, Zbigniew Gillert, Jan Kirsz, Anna Malikowa, Stanisław Malik. – Nie jest rzeczą łatwą zdobyć poziom mistrzowski, natomiast dużo osób przez wiele lat ten poziom utrzymuje – podkreślił dyrektor Niezabitowski. Podsumowując tegoroczną edycję, powiedział: – Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy twarzą w twarz, że szopki wrócą tam, skąd wyszły, czyli na Rynek Główny.

Reklama

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 r. Jak podkreślają znawcy tematu, szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę, co potwierdza m.in. wpisanie konkursu (w 2014 r.) na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z kolei w 2018 r. krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wystawa nagrodzonych szopek potrwa do 28 lutego 2021 r. Ze względu na pandemię można je oglądać, przynajmniej na razie, tylko za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumkrakowa.pl. Natomiast najpiękniejsze szopki z poprzednich edycji konkursu warto zobaczyć na krakowskich ulicach, placach oraz w witrynach sklepowych.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję