Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Nie szukają rozgłosu

Od lat angażują się w życie Kościoła tarnowskiego, bezinteresownie pomagają potrzebującym, wspierają dzieła parafialne.

W tym roku przyznano 26 diecezjalnych medali Dei Regno Servire – Służyć Królestwu Bożemu, które trafiły m.in. do osób zaangażowanych w działalność Caritas i Akcji Katolickiej. To członkowie Parafialnych Zespołów Synodalnych i Rad Duszpasterskich.

Pokora

Każdego roku medale wręczał biskup tarnowski Andrzej Jeż w bazylice katedralnej w uroczystość Chrystusa Króla. W tym roku wyróżnienia przekazywane są w parafiach, a o terminie decydują proboszczowie.

Reklama

Jedna z takich uroczystych chwil miała miejsce w Brzesku. Medal otrzymała Maria Janowska z parafii Miłosierdzia Bożego. Wręczył go proboszcz ks. Wojciech Werner, który podkreśla: – Pani Maria była bardzo wzruszona tym wyróżnieniem. Jest osobą skromną, pokorną, nie dba o zaszczyty, daje innym swoje serce i zawsze chce służyć. Od lat angażuje się w działalność Caritas i prowadzi bibliotekę parafialną.

Spełnienie

Medal wręczono także w kościele w Jaworznej. Otrzymał go Michał Gocal z rąk proboszcza ks. Marka Kity, który zaznacza: – Pan Michał jest przykładnym mężem i ojcem. Prowadzi firmę i często wyjeżdża, ale to nie przeszkadza mu być w kościele również w dni powszednie. Angażuje się społecznie w gminie i parafii. Można na niego zawsze liczyć – zapewnia proboszcz i dodaje, że Michał Gocal jest też radnym gminy Laskowa. Realizuje się jako społecznik w różnych obszarach. Ksiądz Kita podkreśla: – Jego ulubioną dziedziną jest sport, prowadzi miejscowy klub sportowy. Jest też chętny do opieki nad ministrantami i lektorami, wyjeżdżającymi na rozgrywki LSO. To dzięki panu Michałowi parafia odnosi duże sukcesy w tych rozgrywkach. Społecznik należy też do wspólnoty Domowego Kościoła, jest wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej i Parafialnego Zespołu Synodalnego. Podczas pandemii, gdy w tygodniu brakuje Liturgicznej Służby Ołtarza, sam chętnie służy jako lektor. To piękne świadectwo dla innych wiernych – dodaje ks. Marek Kita.

Nagrodzony Michał Gocal w rozmowie z Niedzielą stwierdza, że wiarę i działalność społeczną wyniósł z domu, bo tego nauczyli go rodzice.

Reklama

– Mam dziesięcioro rodzeństwa i wszyscy chętnie się udzielamy – opowiada i wyznaje: – Od dziecka praktykuję modlitwę za dusze czyśćcowe, a odkąd jestem w Domowym Kościele, czuję, że to spełnienie tego, czego szukałem. Proszę Boga o pomoc i wszystko w moim życiu się układa… Czuję, że to Boża Opatrzność i pomoc dusz czyśćcowych. Dziękuję też Bogu za kapłanów, których postawił na mojej drodze.

Skromność

Nagrodę wręczono również w Zabawie. Ksiądz Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, zwrócił się do biskupa tarnowskiego z prośbą o przyznanie wyróżnienia Annie i Jerzemu Piotrowskim. – Od 40 lat są małżeństwem, mają dwóch synów. Angażują się w życie parafii m.in. przez to, że od kilku lat raz w tygodniu pełnią godzinny dyżur w kaplicy adoracji, dając świadectwo czci do Najświętszego Sakramentu. Jako parafianie gorliwie włączają się w dzieła charytatywne w parafii, wspierając przygotowanie paczek dla ubogich. Są m.in. fundatorami odlewów stacji Drogi Krzyżowej wokół kościoła, bramy na szlaku męczeństwa i VIII stacji drogi krzyżowej w Wał-Rudzie – wylicza kustosz. Pan Jerzy podkreśla, że medal był zaskoczeniem: – Nie chcieliśmy się ujawniać i mówić o tym, co zrobiliśmy dla parafii. Wolimy być skromni, lubimy pomagać. My to wszystko robimy na chwałę Bożą. Błogosławiona Karolina jest nam bardzo bliska.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole pilnują nas nauczyciele, a teraz…

[ TEMATY ]

Tarnów

Danuta Bochenek

- Dla wielu z nas „kwarantanna” stała się motywacją do powtarzania materiału, do samodzielnej nauki – mówi "Niedzieli" Julia Kukla, ucz. I LO im. króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, tegoroczna maturzystka, która podobnie jak tysiące jej koleżanek i kolegów z całej Polski przygotowuje się do matury w domu.

Maria Fortuna-Sudor: Julka, na kilka tygodni przed wystawieniem tegorocznym maturzystom końcowych ocen, zostaliście odesłani do domu? Jak oceniasz tę decyzję?

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel do policjantów: mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia

2021-07-29 10:35

[ TEMATY ]

policja

bp Wisław Śmigiel

Karol Porwich

„Mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia” – mówił bp Wiesław Śmigiel. Niebieskie uniformy policjantek i policjantów wypełniły mury katedry bydgoskiej. Wspólna modlitwa mundurowych była elementem obchodów tegorocznego Święta Policji.

Przybyłych funkcjonariuszy, na czele z komendantem wojewódzkim Policji generałem Piotrem Leciejewskim, wojewodę i samorządowców, poczty sztandarowe, powitał ks. prałat Stanisław Kotowski – wojewódzki kapelan stróżów prawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję