Reklama

Niedziela Legnicka

Betlejem z perspektywy biblisty

„A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności” (Mi 5,1).

Niedziela legnicka 51/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Betlejem

Karol Porwich/Niedziela

Tak prorok Micheasz zapowiadał przyjście Mesjasza. Proroctwo to spełniło się nie tylko w osobie Jezusa, lecz także Maryi i Józefa. Mogli oni być rodowitymi betlejemczykami, a do Nazaretu przenieśli się z uwagi na atmosferę zagrożenia stworzoną przez dynastię herodiańską (zob. Mt 2,1-23). Ich długi pobyt w Galilei odbił się na przekonaniu Ewangelisty Łukasza, jakoby zawsze tam mieszkali. Stąd podał on spis ludności za cezara Augusta, jako powód ich wyprawy do Betlejem, w momencie narodzin Jezusa (Łk 2,1-7).

Tak relacjonuje moment narodzin Jezusa właśnie Łukasz: „Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,7).

Reklama

W 395 r., św. Hieronim w ten sposób pisał na temat miejsca narodzin Mesjasza: „Od czasów Hadriana [135 r. n.e.] aż do panowania Konstantyna, przez około 180 lat (…) Betlejem, teraz nasze i ziemskie najświętsze miejsce (…) było zaćmione lasem Tammuza, który jest Adonisem, a w grocie, gdzie kiedyś płakało dzieciątko Mesjasz, opłakiwany był kochanek Wenus” (List 58). Pierwszy kościół nad grotą narodzenia został poświęcony 31 maja 339 r. W 529 r. cesarz Justynian polecił rozebrać stary kościół i zbudować go na nowo, aby był tak piękny, żeby żaden kościół, nawet w Mieście Świętym, nie przewyższał go. Do tej bazyliki prowadziły niegdyś trzy bramy, wskazujące na trzy obecne tu klasztory: franciszkański, grecki prawosławny i ormiański.

Dzisiaj do Bazyliki Narodzenia Pańskiego wchodzimy przez mierzącą zaledwie 1,2 m Bramę Pokory. Wchodzący przez nią ma naśladować Chrystusa, który uniżył samego siebie stając się człowiekiem.

Każdy pielgrzym, udający się dzisiaj do Betlejem, chce odwiedzić trzy miejsca: Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Grotę Mleczną oraz Pole Pasterzy. Zaś w samej bazylice, koniecznie miejsce narodzenia Zbawiciela z charakterystyczną gwiazdą i napisem: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est.

Reklama

Zwykle jednak przewodnicy w podziemiach bazyliki prowadzą pielgrzymów również do kaplicy i groty św. Hieronima. Przybył on do Ziemi Świętej przez Egipt i osiadł w Betlejem w 386 r. Tak jego początkową działalność przypomniał papież Franciszek w liście Scripturae Sacrae affentus, ogłoszonym 30 września br.: „Właśnie w Betlejem, miejscu dla niego uprzywilejowanym, w pobliżu Groty Narodzenia Pańskiego, zakłada dwa „bliźniacze” klasztory, męski i żeński, z hospicjami dla pielgrzymów, którzy przybywają do miejsc świętych i okazuje tym samym swoją wielkoduszność w goszczeniu tych, którzy odwiedzali tę ziemię, by zobaczyć i dotknąć miejsc historii zbawienia, łącząc w ten sposób poszukiwania kulturowe i duchowe”. W tym właśnie miejscu, w pobliżu Groty Narodzenia Zbawiciela, pracował przez 24 lata nad przekładem Pisma Świętego na język łaciński. Jego umiłowanie słowa Bożego i doskonała znajomość łaciny zaowocowała przekładem Biblii, który stał się prawdziwym pomnikiem i naznaczył kulturę Zachodu, kształtując jego język teologiczny. W krótkim czasie tłumaczenie to stało się tak powszechne w Kościele, że zaczęto je nazywać Vulgatą (vulgus – powszechny).

Święty Hieronim jest dla nas przykładem głębokiego umiłowania, tak słowa Bożego w sensie ogólnym, jak i Słowa, które przyszło na świat. Warto więc, krocząc śladami Zbawiciela w Betlejem, zatrzymać się przy bardzo surowo wyglądającej grocie św. Hieronima, aby tam poczuć prawdziwy smak słowa Bożego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Betlejemskie Światło Pokoju 16 grudnia w Polsce

[ TEMATY ]

harcerze

adwent

Betlejem

BOŻENA SZTAJNER

Betlejemskie Światło Pokoju, które wędruje po Europie, a później również po świecie, przed świętami Bożego Narodzenia od 1986 roku - przybędzie do Polski 16 grudnia. W akcję dzielenia się ogniem, który pochodzi z Groty Narodzenia w Betlejem, Polska włączyła się w 1991 roku. Polscy harcerze współpracują z Caritas, przekazując Światło za pośrednictwem świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję