Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz modlitwy i posługi

W tym roku przypada jubileusz 700-lecia lubańskiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Ze względu na sytuację epidemiczną, obchodzony jest bardzo skromnie.

Niedziela legnicka 51/2020, str. VIII

Archiwum zgromadzenia

Odnowiona figura św. Jadwigi

Odnowiona figura św. Jadwigi

Siostry przygotowywały się do niego duchowo dziewięcioletnią nowenną. Podczas jej trwania, zgłębiały duchowość, charyzmat, historię oraz poznawały bliżej patronów zgromadzenia. Z uwagi na panującą pandemię, same obchody tak ważnego dla sióstr magdalenek wydarzenia, są przeżywane skromnie, przy udziale bardzo ograniczonej liczby gości.

Oficjalne otwarcie jubileuszu odbyło się w czerwcu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przy udziale biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Siostry starają się wykorzystywać każdą sposobność, by oddawać chwałę Bogu w dziękczynieniu za 700 lat życia modlitwy i posługi swoich założycielek i poprzedniczek, które oddały swe życie na służbę Bogu. Mają nadzieję, że w czerwcu 2021 r. zakończą obchody Jubileuszu w sposób bardziej uroczysty wraz z mieszkańcami Lubania i zaproszonymi gośćmi na rynku miasta.

Klasztor sióstr w Lubaniu powstał w 1230 r.

Podziel się cytatem

Okolicznościowy odpust

Reklama

Penitencjaria Apostolska od czerwca br. do lipca roku 2021 dała siostrom magdalenkom oraz wszystkim nawiedzającym kaplicę klasztoru, możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. To ważny element w duchowym przeżywaniu jubileuszu.

Trwałe znaki świętowania

Zewnętrznymi znakami obchodów tego czasu są: jubileuszowy krzyż, który stanął w klasztornym ogrodzie, urządzona sala historyczna, w której można zanurzyć się w przeszłości, zgłębiając zasługi magdalenek dla Lubania oraz obejrzeć różne precjoza zgromadzone przez wieki, z których najpiękniejszym chyba eksponatem jest XV-wieczna srebrna monstrancja, podarowana mniszkom przez rajców miasta w dowód wdzięczności za udzieloną miastu pożyczkę. Natomiast w październiku na dziedzińcu klasztornym stanęła odrestaurowana figura św. Jadwigi Śląskiej, ważnej patronki zgromadzenia. Trzeba było sporych zabiegów, by przywrócić jej pierwotny stan. Podjął się tego konserwator p. Bohdan Jackiewicz. Prace przy ceramicznej rzeźbie polegały na konserwacji technicznej i estetycznej. Aby móc sfinansować te prace, potrzebne były duże środki. Jednym z pomysłów na ich pozyskanie było nagranie płyty z piosenkami religijnymi, z której sprzedaży dochód przeznaczony został na częściową spłatę należności.

Św. Jadwiga – szczególna patronka zgromadzenia

To właśnie dzięki jej staraniom, według mniszej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, magdalenki w XIII w. zostały sprowadzone na te tereny z Marsylii. Uważana jest za prekursorkę wszelkich działań resocjalizacyjnych, które za jej namową podejmował książę Henryk, wobec więzionych za różne przewinienia poddanych. Jej dwór słynął z karności i dobrych obyczajów.

Reklama

Ta święta jest naprawdę wyjątkową postacią, patronującą także głównemu dziełu sióstr magdalenek w Lubaniu, czyli Ognisku Wychowawczemu dla Dziewcząt, które nosi jej imię.

Dziś św. Jadwiga może być dla młodego pokolenia przykładem życia w warunkach trudnych, które nie muszą stanowić przeszkody w tym, by zauważać drugiego człowieka i starać się o szeroko pojęte dobro dla niego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję