Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz modlitwy i posługi

W tym roku przypada jubileusz 700-lecia lubańskiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Ze względu na sytuację epidemiczną, obchodzony jest bardzo skromnie.

Niedziela legnicka 51/2020, str. VIII

Archiwum zgromadzenia

Odnowiona figura św. Jadwigi

Odnowiona figura św. Jadwigi

Siostry przygotowywały się do niego duchowo dziewięcioletnią nowenną. Podczas jej trwania, zgłębiały duchowość, charyzmat, historię oraz poznawały bliżej patronów zgromadzenia. Z uwagi na panującą pandemię, same obchody tak ważnego dla sióstr magdalenek wydarzenia, są przeżywane skromnie, przy udziale bardzo ograniczonej liczby gości.

Oficjalne otwarcie jubileuszu odbyło się w czerwcu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przy udziale biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Siostry starają się wykorzystywać każdą sposobność, by oddawać chwałę Bogu w dziękczynieniu za 700 lat życia modlitwy i posługi swoich założycielek i poprzedniczek, które oddały swe życie na służbę Bogu. Mają nadzieję, że w czerwcu 2021 r. zakończą obchody Jubileuszu w sposób bardziej uroczysty wraz z mieszkańcami Lubania i zaproszonymi gośćmi na rynku miasta.

Klasztor sióstr w Lubaniu powstał w 1230 r.

Podziel się cytatem

Okolicznościowy odpust

Reklama

Penitencjaria Apostolska od czerwca br. do lipca roku 2021 dała siostrom magdalenkom oraz wszystkim nawiedzającym kaplicę klasztoru, możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. To ważny element w duchowym przeżywaniu jubileuszu.

Trwałe znaki świętowania

Zewnętrznymi znakami obchodów tego czasu są: jubileuszowy krzyż, który stanął w klasztornym ogrodzie, urządzona sala historyczna, w której można zanurzyć się w przeszłości, zgłębiając zasługi magdalenek dla Lubania oraz obejrzeć różne precjoza zgromadzone przez wieki, z których najpiękniejszym chyba eksponatem jest XV-wieczna srebrna monstrancja, podarowana mniszkom przez rajców miasta w dowód wdzięczności za udzieloną miastu pożyczkę. Natomiast w październiku na dziedzińcu klasztornym stanęła odrestaurowana figura św. Jadwigi Śląskiej, ważnej patronki zgromadzenia. Trzeba było sporych zabiegów, by przywrócić jej pierwotny stan. Podjął się tego konserwator p. Bohdan Jackiewicz. Prace przy ceramicznej rzeźbie polegały na konserwacji technicznej i estetycznej. Aby móc sfinansować te prace, potrzebne były duże środki. Jednym z pomysłów na ich pozyskanie było nagranie płyty z piosenkami religijnymi, z której sprzedaży dochód przeznaczony został na częściową spłatę należności.

Św. Jadwiga – szczególna patronka zgromadzenia

To właśnie dzięki jej staraniom, według mniszej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, magdalenki w XIII w. zostały sprowadzone na te tereny z Marsylii. Uważana jest za prekursorkę wszelkich działań resocjalizacyjnych, które za jej namową podejmował książę Henryk, wobec więzionych za różne przewinienia poddanych. Jej dwór słynął z karności i dobrych obyczajów.

Reklama

Ta święta jest naprawdę wyjątkową postacią, patronującą także głównemu dziełu sióstr magdalenek w Lubaniu, czyli Ognisku Wychowawczemu dla Dziewcząt, które nosi jej imię.

Dziś św. Jadwiga może być dla młodego pokolenia przykładem życia w warunkach trudnych, które nie muszą stanowić przeszkody w tym, by zauważać drugiego człowieka i starać się o szeroko pojęte dobro dla niego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję