Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz modlitwy i posługi

W tym roku przypada jubileusz 700-lecia lubańskiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Ze względu na sytuację epidemiczną, obchodzony jest bardzo skromnie.

Niedziela legnicka 51/2020, str. VIII

Archiwum zgromadzenia

Odnowiona figura św. Jadwigi

Odnowiona figura św. Jadwigi

Siostry przygotowywały się do niego duchowo dziewięcioletnią nowenną. Podczas jej trwania, zgłębiały duchowość, charyzmat, historię oraz poznawały bliżej patronów zgromadzenia. Z uwagi na panującą pandemię, same obchody tak ważnego dla sióstr magdalenek wydarzenia, są przeżywane skromnie, przy udziale bardzo ograniczonej liczby gości.

Oficjalne otwarcie jubileuszu odbyło się w czerwcu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przy udziale biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Siostry starają się wykorzystywać każdą sposobność, by oddawać chwałę Bogu w dziękczynieniu za 700 lat życia modlitwy i posługi swoich założycielek i poprzedniczek, które oddały swe życie na służbę Bogu. Mają nadzieję, że w czerwcu 2021 r. zakończą obchody Jubileuszu w sposób bardziej uroczysty wraz z mieszkańcami Lubania i zaproszonymi gośćmi na rynku miasta.

Klasztor sióstr w Lubaniu powstał w 1230 r.

Podziel się cytatem

Okolicznościowy odpust

Penitencjaria Apostolska od czerwca br. do lipca roku 2021 dała siostrom magdalenkom oraz wszystkim nawiedzającym kaplicę klasztoru, możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. To ważny element w duchowym przeżywaniu jubileuszu.

Trwałe znaki świętowania

Zewnętrznymi znakami obchodów tego czasu są: jubileuszowy krzyż, który stanął w klasztornym ogrodzie, urządzona sala historyczna, w której można zanurzyć się w przeszłości, zgłębiając zasługi magdalenek dla Lubania oraz obejrzeć różne precjoza zgromadzone przez wieki, z których najpiękniejszym chyba eksponatem jest XV-wieczna srebrna monstrancja, podarowana mniszkom przez rajców miasta w dowód wdzięczności za udzieloną miastu pożyczkę. Natomiast w październiku na dziedzińcu klasztornym stanęła odrestaurowana figura św. Jadwigi Śląskiej, ważnej patronki zgromadzenia. Trzeba było sporych zabiegów, by przywrócić jej pierwotny stan. Podjął się tego konserwator p. Bohdan Jackiewicz. Prace przy ceramicznej rzeźbie polegały na konserwacji technicznej i estetycznej. Aby móc sfinansować te prace, potrzebne były duże środki. Jednym z pomysłów na ich pozyskanie było nagranie płyty z piosenkami religijnymi, z której sprzedaży dochód przeznaczony został na częściową spłatę należności.

Reklama

Św. Jadwiga – szczególna patronka zgromadzenia

To właśnie dzięki jej staraniom, według mniszej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, magdalenki w XIII w. zostały sprowadzone na te tereny z Marsylii. Uważana jest za prekursorkę wszelkich działań resocjalizacyjnych, które za jej namową podejmował książę Henryk, wobec więzionych za różne przewinienia poddanych. Jej dwór słynął z karności i dobrych obyczajów.

Ta święta jest naprawdę wyjątkową postacią, patronującą także głównemu dziełu sióstr magdalenek w Lubaniu, czyli Ognisku Wychowawczemu dla Dziewcząt, które nosi jej imię.

Dziś św. Jadwiga może być dla młodego pokolenia przykładem życia w warunkach trudnych, które nie muszą stanowić przeszkody w tym, by zauważać drugiego człowieka i starać się o szeroko pojęte dobro dla niego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oszuści podszywają się pod komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

2022-09-29 11:53

[ TEMATY ]

oszustwo

slaska.policja.gov.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega przed nowym sposobem oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni e-maile wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.

Z treści wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. W załącznik należy kliknąć i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trzecia rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

2022-09-30 11:02

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

Autorstwa Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzy lata temu, 30 września 2019 r., zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, legendarny lider „Solidarności Walczącej”, kandydat na prezydenta w 2010 r., marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec obecnego premiera; odznaczony Orderem Orła Białego.

"3 lata temu odszedł mój Tata - Kornel Morawiecki, człowiek, dla którego słowa: dobro i prawda, wolność i solidarność były sensem życia. Zawsze chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy, nawet, gdy kosztowało go to lata rozłąki z rodziną i ukrywania się. Wciąż brakuje mi jego obecności i mądrości, z której czerpałem" napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję