Reklama

Niedziela Świdnicka

Obłóczyny

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej przyjęło sutanny, znak przynależności do Chrystusa.

Niedziela świdnicka 51/2020, str. VII

Ks. Mirosław Benedykt

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią obłóczyny odbyły się w seminaryjnej kaplicy. W uroczystości wzięli udział proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina.

Obrzędom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który także wygłosił słowo Boże.

Uczeń i Nauczyciel

Reklama

Biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że ci, którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem przez kapłaństwo, powinni się przyoblekać w nowego człowieka.

– Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów. Autentyczny Chrystusowy styl życia domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka. To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem – powiedział homileta i dodał, że w kontakcie ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła. Uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela i staje się tym samym nowym człowiekiem, a przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie Słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem.

Biskup pomocniczy zachęcił alumnów, aby podjęli wysiłek, by przyjęty strój duchowny wyrażał prawdziwe przyoblekanie się w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko taka postawa będzie pięknym świadectwem i całkowitym oddaniem się Jemu na służbę.

Sutanny przyjęli

Reklama

W dalszej części uroczystości, podczas specjalnego obrzędu sutannę od biskupa Adama przyjęli: Mateusz Bandura z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z parafii Bożego Ciała w Międzylesiu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Vitaliy Kovalchuk z parafii św. Mikołaja w Truhanivie na Ukrainie (diecezja samborsko-drohobycka), Janusz Małysiak z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie (diecezja bielsko-żywiecka) oraz Marcin Sokołowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. 

Dodatkowy akolita

Podczas tej samej Mszy św. posługę akolitatu przyjął powracający z urlopu dziekańskiego alumn Mateusz Petrus z parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. – Otrzymujesz dzisiaj nowe imię: „akolita” – „towarzyszący, idący za kimś”, tzn. idący za Chrystusem, aby Go naśladować, a jednocześnie towarzyszący innym, niosąc im Jezusa w Eucharystii. Pamiętaj, że nowe imię, które dzisiaj otrzymujesz, zobowiązuje do służby dziełu Zbawienia na wzór Niepokalanej. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziesz wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w ofierze, jako duchowy dar przyjemny Bogu – powiedział do kandydata bp Bałabuch.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję