Reklama

Niedziela Świdnicka

Obłóczyny

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej przyjęło sutanny, znak przynależności do Chrystusa.

Niedziela świdnicka 51/2020, str. VII

Ks. Mirosław Benedykt

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią obłóczyny odbyły się w seminaryjnej kaplicy. W uroczystości wzięli udział proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina.

Obrzędom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który także wygłosił słowo Boże.

Uczeń i Nauczyciel

Reklama

Biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że ci, którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem przez kapłaństwo, powinni się przyoblekać w nowego człowieka.

– Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów. Autentyczny Chrystusowy styl życia domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka. To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem – powiedział homileta i dodał, że w kontakcie ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła. Uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela i staje się tym samym nowym człowiekiem, a przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie Słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem.

Biskup pomocniczy zachęcił alumnów, aby podjęli wysiłek, by przyjęty strój duchowny wyrażał prawdziwe przyoblekanie się w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko taka postawa będzie pięknym świadectwem i całkowitym oddaniem się Jemu na służbę.

Sutanny przyjęli

Reklama

W dalszej części uroczystości, podczas specjalnego obrzędu sutannę od biskupa Adama przyjęli: Mateusz Bandura z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z parafii Bożego Ciała w Międzylesiu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Vitaliy Kovalchuk z parafii św. Mikołaja w Truhanivie na Ukrainie (diecezja samborsko-drohobycka), Janusz Małysiak z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie (diecezja bielsko-żywiecka) oraz Marcin Sokołowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. 

Dodatkowy akolita

Podczas tej samej Mszy św. posługę akolitatu przyjął powracający z urlopu dziekańskiego alumn Mateusz Petrus z parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. – Otrzymujesz dzisiaj nowe imię: „akolita” – „towarzyszący, idący za kimś”, tzn. idący za Chrystusem, aby Go naśladować, a jednocześnie towarzyszący innym, niosąc im Jezusa w Eucharystii. Pamiętaj, że nowe imię, które dzisiaj otrzymujesz, zobowiązuje do służby dziełu Zbawienia na wzór Niepokalanej. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziesz wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w ofierze, jako duchowy dar przyjemny Bogu – powiedział do kandydata bp Bałabuch.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

    Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

    Zanim wyruszyłem na pielgrzymkę wraz z pierwszym przewodnikiem, ojcem Salezym Kaflem - duszpasterzem akademickim w klasztorze ojców Kapucynów w Krakowie przygotowywaliśmy się do pielgrzymki od strony technicznej; zakupiliśmy za zezwoleniem władz jedną pomarańczową tubę i w ogrodzie kapucynów, przy ul. Loretańskiej w Krakowie testowaliśmy jej zasięg i czas działania na bateriach R14. Następnie uznawszy, że trochę to za słabe nagłośnienie, nasz znajomy, już bez zezwolenia wymontował jedną z kolumn nagłaśniających kościół kapucynów i zrobił do niej prowizoryczny wzmacniacz. Jako jego zasilanie zastosował akumulator od Fiata 126p. I tak staliśmy się jedną z najgłośniejszych grup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję