Reklama

Niedziela Świdnicka

Remont u św. Barbary

Strzegom słynie z eksploatacji granitu na skalę przemysłową. Miejscowym skalnikom patronuje św. Barbara, której poświęcony jest niewielki XIV-wieczny kościółek.

Niedziela świdnicka 51/2020, str. VIII

Krystyna Smerd

W kościele św. barbary można zatrzymać się na chwilę, by adorować Jezusa eucharystycznego

W kościele św. barbary można zatrzymać się na chwilę, by adorować Jezusa eucharystycznego

Ten zabytkowy średniowieczny obiekt sakralny do 1456 r. był synagogą żydowską, po czym przeszedł w ręce katolików i został przebudowany na kościół. Jest to budowla jednonawowa, murowana z kamienia. Trójboczne prezbiterium kryte jest późnogotyckim sklepieniem sieciowym, a nawa – sklepieniem krzyżowym. W ścianach prezbiterium zachowały się kamienne sedilia (miejsca przeznaczone dla celebransa i służby liturgicznej), gotyckie pomieszczenie na Najświętszy Sakrament, kamienna chrzcielnica z 1500 r. oraz barokowy ołtarz główny. Świątynia z zewnątrz posiada portal z piaskowca, w którym zostały umieszczone symbole miasta, czyli miecz i klucz, atrybuty Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Kościół przyciąga ludzi

Reklama

W ołtarzu znajduje się obraz św. Barbary z 1820 r., wykonany przez strzegomskiego malarza, na którym jest ukazane jej męczeństwo. Jest to kościół pomocniczy miejscowej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W dni powszednie jest miejscem Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od południa niewysoką świątynię zasłania co prawda miejska zabudowa ulicy Dąbrowskiego, ale za to można ją doskonale obejrzeć z pozostałych trzech stron. Co bardziej dociekliwi mogą kościółek podziwiać wchodząc na tyły pobliskich zabudowań. Wtedy nagrodą dla oglądającego jest widok niedostrzegalnego na pierwszy rzut oka, obok dobudowanej zakrystii, sporego odcinka dawnego średniowiecznego muru obronnego miasta.

Remonty kiedyś i dziś

W 1870 r. miała miejsce gruntowna restauracja budowli. Po II wojnie światowej kościół był remontowany jeszcze kilka razy. Jedną z największych rewitalizacji przechodził w 1990 r., o czym wspomina Walenty Wyrwa, miłośnik Strzegomia. Wykonano wówczas kosztowny remont dachu z wymianą konstrukcji drewnianej, uzupełniono ubytki zagrożonej wieżyczki, wykonano spoinowanie, wzmocniono okna w prezbiterium i wstawiono witraże.

Pomimo trudnego czasu, ważne prace w kościele udało się zrealizować także w bieżącym roku. W ich ramach wyremontowano dwa okna tej świątyni, rozmieszczone przeciwlegle po stronach nawy. Prace trwały od 20 maja do 27 października. Konserwatorzy oczyścili i zaimpregnowali najpierw ich przepiękne piaskowcowe maswerki, a następnie wszystkie obramienia wielkich gotyckich okien. – Jestem z wykonania tych prac bardzo zadowolony – mówi proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który w pierwszych dniach listopada,wspólnie z przedstawicielką delegatury urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków dokonali odbioru technicznego zakończonych robót od wykonawcy.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję