Reklama

Aspekty

Po raz drugi w Polsce

Santiago de Compostela cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak miłośnicy jakubowych szlaków znajdą je również w Polsce. Warto się za nimi rozejrzeć zwłaszcza w nowym roku, obchodzonym jako Jubileuszowy Rok św. Jakuba.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2020, str. IV

Archiwum Aspektów

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła
w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r

Ustanowiony przez papieża Kaliksta II po raz pierwszy przypadł w 1126 r. Rok Święty Jakubowy to rok jubileuszowy obchodzony w roku, w którym święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Możliwość taka przypada co 6, 5, 6 i 11 lat. Najbliższa nadarzy się już w przyszłym roku.

15 dni przed, 15 dni po – Wierni, którzy nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba, wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża, zerwą z wszelką okazją do grzechu oraz przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu do spowiedzi i Komunii św., mogą otrzymać odpust zupełny – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Jakubów to miejsce szczególne na mapie naszej diecezji – z kościołem św. Jakuba, który zgodnie z zapisami kronikarskimi istnieje tam od 991 r., i ze słynnym źródełkiem św. Jakuba, do którego już w XII wieku przybywali licznie pielgrzymi. To, co obecnie dzieje się z kultem św. Jakuba w Polsce, to, jak mówi ks. Czerwiński, efekt kilkunastu lat pracy i związanej z tym historii.

Odrobina historii

Reklama

W 2004 r. powstało ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła z siedzibą w Jakubowie, które ma kilka oddziałów w Polsce. U początku działalności bractwo postawiło sobie bardzo wyraźne cele: odnawianie kultu św. Jakuba w Polsce, kształtowanie świadomości ludzi na jego temat, wskazywanie na grób św. Jakuba w Santiago de Compostela i na historię szlaków św. Jakuba. To także troska o znajdujące się w Polsce kościoły, którym patronuje św. Jakub, odtwarzanie szlaków, troska o pielgrzymów oraz kształtowanie świadomości ludzi o jubileuszowym Roku św. Jakuba i tzw. Kodeksie Kalikstyńskim  (Codex Calixtinus) poświęconym kultowi św. Jakuba i pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela. – Już w 2005 r. udało się nam sprowadzić z Watykanu do Jakubowa relikwie św. Jakuba Apostoła. Oprócz tego zaczęliśmy odtwarzać i tworzyć pierwszy w Polsce szlak św. Jakuba z Jakubowa do Zgorzelca, ponieważ po niemieckiej stronie miasta w Görlitz jest katedra św. Jakuba – mówi ks. kan. Czerwiński. – 25 lipca 2005 r. odbyły się uroczystości otwarcia szlaku. W tym samym dniu na ówczesnym moście Staromiejskim, dzisiaj św. Jana Pawła II w Zgorzelcu, nastąpiło połączenie szlaku z siecią europejskich szlaków prowadzących przez Niemcy, Francję do Hiszpanii do grobu św. Jakuba, zaś po śmierci Papieża Polaka w 2005 r. udało się nam odtworzyć tradycję, która istniała tu przez wieleset lat, pielgrzymowania z Głogowa do Jakubowa, nazywając ją pielgrzymką papieską.

Planując działania na przyszły rok jubileuszowy, bazujemy na 2010 r., ale myślimy też o czymś więcej.

Podziel się cytatem

Sanktuarium w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego. Z czasem w Polsce zaczęły powstawać kolejne sanktuaria św. Jakuba: w Lęborku (2010), Szczyrku (2011), Więcławicach Starych (2013), Małujowicach (2016) i Brzesku (2018).

Przywilej Roku Jakubowego

Po raz pierwszy jubileuszowy rok Jakubowy odbył się w Polsce w 2010 r. Wówczas naszą ojczyznę i Jakubów odwiedził arcybiskup Santiago de Compostela Julian Barrio Barrio. W nadchodzącym jubileuszowym Roku Jakubowym wierni przez cały 2021 rok nawiedzając tzw. kościoły stacyjne, będą mogli uzyskać odpust zupełny. – Taki jest przywilej Roku Jakubowego, ustanowionego przez Kaliksta II w 1126 r. Nadchodzący rok będzie po raz 120. obchodzony w Santiago, a u nas w Polsce po raz drugi – mówi ks. Stanisław Czerwiński. – Planując działania na Rok Jakubowy, bazujemy na 2010 r., ale myślimy też o czymś więcej. Chcemy pokazywać kult św. Jakuba w seminariach duchownych dla kleryków. To przyszli księża, więc kiedy pójdą na parafie, będą go rozszerzać. Chcemy zorganizować Kongres Jakubowy na Jasnej Górze i mówić, co od 2010 r. do dziś udało się w Polsce zrobić odnośnie do kultu św. Jakuba, czyli np. o powstałych 40 nowych szlakach św. Jakuba, których w latach 2005-10 było zaledwie kilka. Oprócz tego myślimy o peregrynacji relikwii św. Jakuba w diecezjach w Polsce i to nie tylko po parafiach jakubowych. Nawiedzając kościół z relikwiami, wierni mogą uzyskiwać odpusty cząstkowe albo zupełne. To, jak i pielgrzymkę do Jakubowa chcemy także umożliwić osobom niepełnosprawnym. Chodzi o pobudzanie świadomości wśród ludzi, łącznie z tym, że chcemy nakręcić film o kulcie św. Jakuba i dolnośląskiej drodze z Jakubowa do Zgorzelca dla głuchoniemych – dodaje kustosz. Jak mówi, 16 października w Roku Jubileuszowym, podobnie jak w 2010 r., odbędzie się również polski dzień dla naszych rodaków w Santiago.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję