Reklama

Niedziela Kielecka

Tożsamość to wierność ideałom

Rycerze Kolumba z różnych stron Polski przybyli do Kielc, by uczestniczyć w najważniejszym dla nich wydarzeniu formacyjnym i wspólnotowym.

Niedziela kielecka 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Arch. RK

Uroczystość w Kielcach

Uroczystość w Kielcach

Uroczystość Ceremonii Stopnia Patriotycznego miała miejsce w kościele św. Jadwigi Królowej 12 grudnia we wspomnienie Matki Bożej z Guadelupe, patronki międzynarodowej wspólnoty. W 2000 r. Najwyższy Rycerz Carl Anderson powierzył Zakon pod Jej opiekę.

Kluczowym punktem uroczystości było przyjęcie przez 54. członków czwartej, najwyższej formy formacji i zobowiązań na rzecz wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Filarami działalności Rycerzy Kolumba są wiara, życie, społeczność i rodzina.

Podziel się cytatem

Biskup prosił o wierność

Reklama

– Bł. Wincenty Kadłubek, patron naszej diecezji, powiedział, że tożsamość jest matką każdej wspólnoty. Nie tylko ta zewnętrzna – znaki Rycerzy Kolumba, spotkania i różne wydarzenia, bo tożsamość jest w sercu – to wierność ideałom – mówił bp Jan Piotrowski podczas uroczystej Eucharystii.

Przypomniał genezę powstania i ważną rolę Rycerzy Kolumba we współczesnym świecie, realizujących zadanie Ewangelii, by „być solą ziemi i światłością świata”. Bp Piotrowski zwrócił także na rolę św. Jana Chrzciciela oraz wymowne milczenie w życiu św. Józefa.

Znaczną część homilii poświęcił misji Rycerzy Kolumba i ich wierności ideałom, wytyczonym przez założyciela ks. Michaela McGivney’a, który stał się „Eliaszem dla amerykańskiej ziemi”. Biskup przypomniał genezę powołania Rycerzy i fakt, że założyciel „ku sprawom honoru poprowadził i prowadzi tysiące mężczyzn”.

Reklama

– W tym właśnie jest piękno człowieka, jeśli co sezon nie zmienia swojego płaszcza ideowego, ideologicznego, czy wręcz partyjnego. A co dzieje się na naszych oczach? Każda wspólnota czy stowarzyszenie nie ma służyć moim interesom, znajomościom, ale ma pomóc w kształtowaniu w sobie pięknego człowieka, który będzie ozdobą rodziny, Kościoła i Ojczyzny – mówił bp Piotrowski. – Rycerz Kolumba to nie jakiś ideologiczny bojownik i najemnik, ale przede wszystkim świadek Jezusa Chrystusa, który wewnętrznie ukształtowany Bożą łaską wprowadza w życie zasady Ewangelii – podkreślał biskup.

Pod koniec Mszy św. została ogłoszona nominacja ks. Michała Kacprzyka na diecezjalnego duszpasterza Rycerzy Kolumba. Wysłuchano kilku wykładów, odśpiewano Rotę.  

Pandemia ich nie zatrzymała

– Uruchomiliśmy program „Nie zostawiaj bliźniego w potrzebie”, bo nasze zaangażowanie na rzecz potrzebujących jest teraz szczególnie ważne. Wasza obecność świadczy o tym, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, nie tylko za Wasze rodziny, ale również za parafie, Kościół i ojczyznę” – mówił podczas uroczystości delegat stanowy Krzysztof Zuba, zwierzchnik Rycerzy Kolumba w Polsce. – Temu ma służyć również dzień formacji dla mężczyzn, który zostanie zorganizowany pod hasłem „DEKALOG w nauczaniu św. Jana Pawła II”. Odbędzie się on na przełomie stycznia i lutego w 18 miejscach w Polsce – dodał.

Jak mówi K. Zuba w rozmowie z Niedzielą, Rady Rycerzy Kolumba otrzymały po 42 propozycje działań w większości możliwych do realizowania podczas pandemii. – Służą one samym wiernym, jak i pomogą w pracy księżom – dodaje.

Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie dwa miliony członków na całym świecie. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji – ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przybyli do Polski w 2005 r. Dziś Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.

Filarami działalności Rycerzy Kolumba są wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filadelfia: papież wzywa Rycerzy Kolumba do obrony życia i wolności

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Grzegorz Gałązka

Do obrony życia i wolności, na których zbudowane jest społeczeństwo amerykańskie wezwał Ojciec Święty Rycerzy Kolumba zgromadzonych w dniach 4-6 sierpnia w Filadelfii na swojej Najwyższej Konwencji. Czytamy o tym w przesłaniu wystosowanym w imieniu Papieża Franciszka przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla publicznego świadectwa tej największej organizacji katolików świeckich na świecie w dziedzinie chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny. Zaznaczył że małżeństwo podniesione przez Zbawiciela do godności sakramentu, jest w planie Stwórcy, instytucją naturalną, przymierzem miłości i wierności mężczyzny i kobiety na całe życie, ukierunkowanym na ich udoskonalenie i świętość oraz przyszłość rodziny ludzkiej. „Dziś, gdy instytucja małżeństwa jest atakowana przez potężne siły kulturowe, wierni są wezwani do dawania świadectwa tej podstawowej prawdzie wiary biblijnej i prawa naturalnego, która jest niezbędna dla mądrego i sprawiedliwego porządku społecznego”- czytamy w papieskim przesłaniu. Ojciec Święty dodaje, że w obliczu wyzwań natury moralnej, społecznej i politycznej konieczna jest wielka mądrość i wytrwałość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Łagiewniki: Sierpniowe skupienie dla rodzin

2021-07-29 09:33

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Sióstr Świętej Rodziny

Siostry Świętej Rodziny zapraszają na skupienie dla rodzin, które odbędzie się pod koniec sierpnia. Liczba miejsc ograniczona, stąd już dziś zapraszamy do zapisów na wydarzenie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję