Reklama

Niedziela Przemyska

Z perspektywy duszpasterza

Ubiegły rok należy zaliczyć do trudnych. Z pewnością największym problemem jest panująca epidemia, która skomplikowała życie całego świata – również Kościoła.

Niedziela przemyska 1/2021, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie

rok 2020

Archiwum RAM

Młodzież w tym roku angażowała się także w obronę życia

Młodzież w tym roku angażowała się także w obronę życia

Z perspektywy moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej muszę powiedzieć, że stosowaliśmy tzw. gimnastykę kalendarzową.

Działania RAM

Udało się nam szczęśliwie ukończyć roczne Studium Animatora, realizując formację w sposób stacjonarny i zdalny przez Internet. Owocem tej formacji jest 69. animatorów uroczyście pobłogosławionych prze bp. Krzysztofa Chudzio na Archidiecezjalnym Dniu Wspólnoty RAM, który odbył się 5 września 2020 r. Udało się nam również zorganizować 11 turnusów tygodniowych rekolekcji apostolskich, na których przebywało 550 uczestników. Niestety, nie mogliśmy włączyć się w większe archidiecezjalne inicjatywy duszpasterskie, jak np.: Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Udało się zorganizować 11 turnusów tygodniowych rekolekcji apostolskich, na których przebywało 550 uczestników.

Podziel się cytatem

Reklama

Rok 2020 to również pożegnanie naszego głównego duszpasterza młodzieży ks. prał. Tadeusza Białego. Jego odejście do domu Ojca z pewnością znacząco wpłynie na przyszłość duszpasterstwa młodzieży naszej archidiecezji. Zamęt ideologiczny promowany przez niektóre kręgi polityczne w naszej ojczyźnie znacząco uderzył w młode pokolenie. Serdecznie dziękuję młodym, którzy nie dali się zwieść fałszywym ideologiom i dzielnie bronili wiary w przestrzeni wirtualnej.

Duszpasterstwo parafialne

Jako proboszcz parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu, starałem się zadbać o duszpasterstwo parafialne w granicach możliwości wyznaczonych przez przepisy epidemiczne. W naszym kościele codziennie głoszone są dla wszystkich parafian homilie transmitowane przez łącza internetowe. Regularnie sprawowane są sakramenty, odwiedzamy chorych, udało się nam na wakacjach przeprowadzić półkolonię dla dzieci z parafii, zorganizować klub młodzieżowy i kurs lektora. Pierwsza Komunia św. odbywała się w uroczystość Bożego Ciała na pięciu Mszach św.

Finanse parafii

Sytuacja pandemiczna zmusza duszpasterzy do poszukiwania spontanicznych rozwiązań i dobrej komunikacji z parafianami, w czym pomaga dobrze prowadzona strona internetowa parafii i inne komunikatory. Nie małym wezwaniem jest też utrzymanie materialne parafii. Nieśmiało muszę przyznać, że księża wspierają parafię swoimi oszczędnościami oraz liczni wierni, którzy przelewają ofiary na parafialne konto. Ograniczona liczba wiernych w kościele w czasie epidemii napawa niepokojem o Kościół jutra.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

podsumowanie

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

W związku z ustąpieniem Benedykta XVI z urzędu papieskiego publikujemy opracowane przez KAI zestawienie 10 kluczowych wydarzeń tego pontyfikatu.

1. Encykliki "Deus caritas est" i "Caritas in veritate”

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję