Reklama

Głos z Torunia

Mądrość Mędrców

Każdego roku w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach naszych miast i wsi pojawiali się Trzej Królowie, którzy barwne orszaki prowadzili do Nowonarodzonego. Czy mimo pandemii znajdziemy do Niego drogę?

Niedziela toruńska 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Maciej Nowicki

Nie zamykajmy naszych serc na poszukiwanie Nowonarodzonego Jezusa

Nie zamykajmy naszych serc na poszukiwanie Nowonarodzonego Jezusa

Przy wigilijnym stole oprócz karpia i barszczu z uszkami tylko 5 osób. Nawet dla Mikołaja zabrakło miejsca. Życzenia z okazji narodzin Jezusa składane on-line lub przez telefon. W nowym roku zabraknie wspólnego kolędowania przy szopce na toruńskim Rynku Nowomiejskim i tego w Wyższym Seminarium Duchownym. Nie odbędą się wieczory kolęd organizowane w różnych parafiach, bo limity sprawiają, że nawet zespół muzyczny nie zmieści się w świątyni. Co to za świętowanie? Jak wykrzesać z siebie radość?

Światło nadziei

Gdy Chrystus narodził się w Betlejem za panowania króla Heroda, mieszkańcom Ziemi Świętej nie było do śmiechu. Czas okupacji rzymskiej, ograniczenia wolności, nakazy, zakazy, podatki, patrole żołnierzy, ciągła niepewność i strach. W odległej krainie na wschodzie trzech mężczyzn dostrzega jednak światło nadziei i wyrusza w drogę. A niełatwa to była podróż. Podczas, gdy większość mieszkańców ówczesnego świata siedziała pogrążona w mroku, oni podejmują trud. Ich determinacja doprowadza ich do miejsca, w którym bije źródło nadziei, pokoju, wolności i życia.

Reklama

Na czym polegała mądrość Mędrców? Nie zamknęli się w swoich czterech ścianach, czekając na to, co nieuniknione, lub na lepsze czasy. Zrobili to, co było możliwe do zrobienia. Czy i we mnie jest odrobina takiej mądrości? Mędrcy nie ominęli pałacu Heroda, nie łamali obowiązujących wówczas zasad i norm społecznych. Znaleźli jednak sposób, by znaleźć drogę. Może warto pomyśleć, jak w tym trudnym czasie świętować, by nie skupiać się na wirusie, lecz na Jezusie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy leżymy przykuci do szpitalnego łóżka lub w domowej izolacji pozbawieni jesteśmy bliskości kochających osób. Jest jednak możliwe.

Leć kolędo

Klerycy z toruńskiego seminarium ogłosili konkurs na rodzinne wykonanie szopki bożonarodzeniowej oraz kolędy. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na ich profilu na Facebooku 6 stycznia. Już wiadomo, że konkurs był inspiracją dla wielu rodzin. Jedna z rodzin przygotowała koncert i jasełka dla Asi, która z powodu kwarantanny nie mogła spędzić z nimi świątecznego czasu.

Niezła szopka

Bractwo Toruńskich Belenistów przygotowało wystawę szopek, które z zachowaniem przepisów sanitarnych można oglądać na Wydziale Teologicznym UMK oraz w poczekalni Dworca Głównego w Toruniu. Wśród dzieł są nowe, wyjątkowe szopki, nawiązujące do Szlaku Jakubowego oraz do postaci św. Michała Archanioła.

Na czym polegała mądrość Mędrców? Zrobili to, co było możliwe.

Podziel się cytatem

Nie zapomnijmy jednak o oddaniu pokłonu Dziecięciu przez udział w Eucharystii. 6 stycznia w toruńskiej katedrze Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: potrzebujemy takich marszów ponad podziałami

W Lublinie w uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie już z Placu Zamkowego do archikatedry przeszedł uroczysty piąty Orszak Trzech Króli. W tym roku hasłem przewodnim było miłosierdzie. Centralnym punktem Orszaku była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita lubelski. - Coraz więcej ludzi włącza się w to radosne święto wiary i wspólnoty, tak bardzo dziś potrzebne w naszym kraju skłóconym i rozdzieranym podziałami. Potrzebujemy takich marszów ponad podziałami - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik.

W tym roku tematyką przewodnią Orszaku Trzech Króli, w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego, było miłosierdzie. – Nade wszystko miłość, miłosierdzie, pokój i przebaczenie – powiedział KAI ks. Ryszard Podpora, od kilku lat organizator OTK w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję