Reklama

Niedziela w Warszawie

Każdy jest misjonarzem

O projektach Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej, pracy misjonarzy i naszej odpowiedzialności za misje z ks. Marcinem Brzeszczyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

dzieło misyjne

Archiwum ks.MB

Ks. Marcin Brzeszczyński

Ks. Marcin Brzeszczyński

Łukasz Krzysztofka: Od lat w uroczystość Trzech Króli do naszych drzwi pukali młodzi kolędnicy misyjni. Jak będzie w tym roku w diecezji warszawsko-praskiej?

Ks. Marcin Brzeszczyński: Niestety w tym roku ze względu na panującą sytuację kolędnicy misyjni nie wyruszą na ulice naszych miast i wiosek. Wsparcia będziemy mogli udzielić za pośrednictwem portalu katolikwspiera.pl. W tym roku będzie to pomoc na rzecz maasajskich dzieci.

Dlaczego jako katolicy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za misje?

Wynika to z faktu przynależności do Kościoła, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa. Na mocy tej przynależności wszyscy katolicy winni brać udział w głoszeniu Ewangelii, każdy we właściwym sobie zakresie. Zatem tak naprawdę każdy z nas jest misjonarzem.

Reklama

Jak rozumieć stwierdzenie, że Kościół ze swej natury jest misyjny?

Misyjna natura Kościoła ma swoje źródło w słowach samego Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Wierny tym słowom Zbawiciela, Kościół niestrudzenie głosi Dobrą Nowinę wszędzie tam, gdzie jeszcze jej nie znają.

W jaki sposób jeszcze możemy pomóc naszym misjonarzom?

Posługa misyjna to nie tylko budowanie kościołów i kaplic, to również pomoc tym najbiedniejszym. W ramach swoich możliwości misjonarze budują szpitale, szkoły, sierocińce, studnie, podejmują dzieła, które choć trochę mogą zmienić życie mieszkańców regionów, w których pracują. Potrzeb na poziomie podstawowym jest bardzo wiele i trudno je zaspokoić. To wszystko jest nieodzownym elementem głoszenia Dobrej Nowiny.

Nasze podstawowe zobowiązania wobec misjonarzy to modlitwa i pomoc materialna?

Tak, jest to potrzebne, aby misjonarze owocnie mogli prowadzić Boże dzieło. Jest wiele inicjatyw modlitewnych w intencji misji i misjonarzy. Są instytucje kościelne takie jak Papieskie Dzieła Misyjne, Ad Gentes, Miva Polska czy też Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej, które na co dzień pomagają misjonarzom w realizacji projektów misyjnych.

Reklama

Ciekawą akcją jest inicjatywa Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Na czym polega i jak można się w nią włączyć?

Program polega na wspieraniu całego seminarium – zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz całej infrastruktury, która umożliwia proces kształcenia. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe wspierają dwa seminaria: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Peru. Projekt możemy wesprzeć, wpłacając środki finansowe na konto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej zostało powołane przez abp. Henryka Hosera. Jakie projekty realizuje obecnie?

Podstawowym zadaniem jest wspieranie misjonarzy posłanych przez Kościół warszawsko-praski do pracy misyjnej. Na co dzień Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej podejmuje współpracę z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Polsce oraz z Komisją Misyjną Episkopatu Polski. Przekazuje informacje o działalności misyjnej tych instytucji i włączają się w akcje przez nie prowadzone. Dodatkowo organizujemy pomoc finansową na rzecz swoich misjonarzy, pomagając im w realizacji projektów misyjnych. Od lat pomagamy naszym misjonarzom w Sierra Leone oraz w Amazonii Peruwiańskiej. Swoją pomocą obejmujemy również księży naszej diecezji pracujących w Kazachstanie, Ukrainie i Białorusi. Każdego roku realizujemy projekty o charakterze ewangelizacyjnym, medycznym, pomocy humanitarnej i edukacyjnym. Wszystko w zależności od potrzeb naszych misjonarzy.

Ilu misjonarzy diecezji warszawsko-praskiej pracuje na misjach i gdzie?

Obecnie na misjach pracuje 6 misjonarzy posłanych przez diecezję warszawsko-praską. Dr Helena Pyz – lekarz, pracuje w ośrodku dla trędowatych w Indiach, Ks. Zbigniew Bigda jest proboszczem w jednej z parafii w Kazachstanie. Księża Jacek Pielak oraz Robert Gut posługują w misji diecezjalnej w Sierra Leone. Misjonarki świeckie Anna Borkowska i Beata Prusinowska pracują w Amazonii Peruwiańskiej. Naszą pomocą obejmujemy również księdza Andrzeja Kinowskiego, który od 10 lat jest proboszczem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Szaróweczce na Ukrainie, oraz ks. Bogusława Modrzejewsiego, który od 23 lat jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Świrze na Białorusi.

Jak wygląda przygotowanie kandydata do podjęcia pracy na misjach?

Do każdego kandydata podchodzi się indywidualnie. Wszystko uzależnione jest od jego nastawienia i wyobrażeń. Często kandydaci mają już pewne doświadczenie związane z wolontariatem misyjnym. Muszą już na wstępie zdeklarować się, w jakim rejonie świata chcieliby pracować, jaki język już znają itd. Na ogół mamy tu na myśli trzy języki: angielski, hiszpański i francuski. Następnie sprawdza się, czy jest zapotrzebowanie na misjonarza w danym regionie.

Gdy wszystko przebiega pozytywnie kandydat może już szykować się do wyjazdu na misje?

Musi jeszcze uzyskać akceptację swojego biskupa lub przełożonego zgromadzenia oraz otrzymać skierowanie do Centrum Formacji Misyjnej, które działa z ramienia Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Tam odbywa się roczne przygotowanie do pracy misyjnej. Po jego zakończeniu następuje posłanie misyjne.

Czy dużo jest chętnych?

Powołań misyjnych jest mniej niż było przed paroma laty. Tak jak mniej jest powołań do kapłaństwa czy życia zakonnego. Bogu dziękować, co roku rodzą się nowe powołania do pracy misyjnej i zawsze kilka osób otrzymuje posłanie misyjne. Bardzo pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, angażuje się także w wolontariat misyjny.

Ks. Marcin Brzeszczyński Pochodzi z Mińska Mazowieckiego. Pracował w Nieporęcie, Klembowie, Markach i Sulejówku-Miłośnie. Jest dyrektorem diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych i Wydziału Misyjnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz dyrektorem Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pomagają dzieciom

Z s. Mariuszą Wilczak – Karmelitanką Dzieciątka Jezus z Czeladzi – o Kolędnikach Misyjnych i Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Ks. Tomasz Zmarzły: Skąd pomysł, by zaangażować dzieci akurat w Kolędników Misyjnych?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję