Reklama

Niedziela w Warszawie

Alfabetyczne prognozy

Przewidywanie wydarzeń w nowym 2021 r. jest dziś bardziej niż trudne. Wiedzą coś o tym ci, którzy starali się przewidywać wydarzenia w starym roku.

Niedziela warszawska 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok 2021

prognozy

Karolina Błażejczyk/Diecezja Warszawsko-Praska

„Tobie Panie zaufałem” – to zawołanie bp. Jacka Grzybowskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej

„Tobie Panie zaufałem” – to zawołanie bp. Jacka Grzybowskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej

Koronawirus zmienił plany, zapowiedzi i prognozy. Sytuacja po wybuchu pandemii szybko zmieniała się, nikt nie był pewny jutra. Wymogi sanitarne wymusiły i wciąż wymuszają zmianę naszego stylu życia. Nadzieje wiązane ze szczepieniami przeciwko COVID-19 mogą, ale nie muszą, przynieść szybką zmianę. Co może – ale nie musi zdarzyć się w nowym roku? Według… alfabetu.

Autobusy

Krzyżowe kontrole czterech warszawskich przewoźników autobusowych, wykryły ok. 500 nieprawidłowości, w tym rażącego przekraczania norm czasu pracy. Jeden z przypadków: kierowca rozpoczynał pracę o godz. 4 u jednego przewoźnika, pracował do godz. 13, a o godz. 15 zaczynał pracę u drugiego przewoźnika, pracując do godz. 23-24. Kontrole odbyły się po głośnych wypadkach autobusów. Przewidujemy kolejne kontrole. I to takie, że mysz się nie prześliźnie.

Beatyfikacja

Reklama

Długo oczekiwana beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego – przeniesiona z ub. r. – odbędzie się w Warszawie najpewniej w maju lub czerwcu. Jak przewiduje Marcin Przeciszewski – w maju, w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia i wielkiego, iście królewskiego pogrzebu. Inna możliwość – na początku czerwca, w Święto Dziękczynienia.

Czajka

Pechowa oczyszczalnia (a raczej jej włodarze) była jednym z antybohaterów starego roku; i oby nie była nowego. Ale to raczej płonne nadzieje. Prace w zniszczonym tunelu „Czajki”, które na razie mają kosztować 22 mln zł potrwają wiele miesięcy, jeszcze dłużej potrwa śledztwo prokuratury. Zarzutem będzie najpewniej niedopełnienie obowiązków.

Ekspresówka

Południowa obwodnica przez Ursynów, Wilanów i Wawer ma mieć kluczowe znaczenie dla stolicy i dla układu drogowego kraju. Zepnie autostradę A2 docierającą do stolicy od zachodu i od wschodu. Do końca roku miały być oddane dwa z trzech nowych odcinków – z mostem na Wiśle, do wylotówki na Lublin. Obwodnica stolicy jest gotowa w trzech czwartych. Na domknięcie całego ringu poczekamy do 2027 r. Opóźnienie w budowie obwodnicy wschodniej są spowodowane przez protesty mieszkańców, a także strzeblę błotną, rybę żyjącą w jeziorkach koło podwarszawskich Ząbek.

Finanse

Reklama

Z przyjętego przez władze Warszawy budżetu na 2021 r. wynika, że najwięcej środków przeznaczanych jest na rozbudowę metra. Inwestycje, jak Tramwaj na Gocław, Tramwaj na Wilanów czy obwodnicy Śródmieścia, będą musiały poczekać na lepsze czasy lub zmianę władzy.

Bp Grzybowski

Nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji warszawsko-praskiej Jackowi Grzybowskiemu, którego ingres odbył 19 grudnia, pracy i trosk w 2021 r. z pewnością nie zabraknie. Droga do kapłaństwa ks. Grzybowskiego wiodła przez Ruch Światło-Życie, a przygotowywał się do niego w seminarium duchownym w Warszawie. Jest pracownikiem naukowym UKSW. W 2004 r. uzyskał na tej uczelni tytuł doktora filozofii, a w 2013 r. – tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. Od 2014 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW. W 2017 r. został członkiem zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, a w 2018 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji warszawsko-praskiej.

Jubileusze

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie-Pelcowiźnie, jak kilka innych na Mazowszu, będzie obchodziła ważny jubileusz. Powstała na gruncie ofiarowanym przez księżnę Marię Ewę Radziwiłłową i rodzinę państwa Grędzickich. Parafia została erygowana w październiku 1921 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. We wrześniu 1981 r. w kościele poświęcono sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. Tego aktu dokonał bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Konkurs Chopinowski

XVIII Konkurs Chopinowski miał się odbyć w starym roku, ale w związku z panującą pandemią został przełożony. Odbędzie się w październiku, a zgłosiło się do niego rekordowo 502 pianistów, z których do eliminacji dopuszczono 164, w tym… z Chin i Japonii – po 31, Polski – 18 i Korei Południowej – 16.

Legia

Niezły skład, dobry trener i wsparcie kibiców – wszystko to, zdaniem stołecznego radnego Patryka Górskiego, złoży się na sukces – a nie porażkę! – piłkarskiej drużyny w rozgrywkach ligowych. Pierwsze miejsce ponoć murowane. Byle nie w drodze murowania bramki.

Mazowieckie

– Obstawiam, że pod koniec 2021 r. Mazowsze będzie podzielone na dwa województwa – stołeczne z Warszawą i osobno reszta Mazowsza – mówi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Projekt ustawy w sprawie podziału województwa, co owocowałoby nowymi wyborami do sejmiku samorządowego, politycy PiS zapowiadali regularnie w starym roku. Teraz czas na zapowiedzi w nowym!

Narodowy

Na Stadionie Narodowym najpewniej nie szybko odbędzie jakaś większa impreza sportowa czy muzyczna. Jego część odgrywa za to rolę luksusowego covidowego szpitala. Najpewniej mecze eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, które ruszają w marcu, polska reprezentacja będzie musiała rozegrać gdzie indziej.

Obligacje

Ograniczenie inwestycji w Warszawie jest efektem pustej kasy miasta, a ta malejącymi wpływami z podatków PIT i CIT, ze strefy płatnego parkowania i biletów komunikacji miejskiej. Skutek? Podwyżki podatku od nieruchomości i środków transportu oraz nowe obligacje i kredyty, czyli zadłużenie miasta.

Poeci

Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uhonorowano, ogłaszając 2021 r. – ich rokiem. Dzieliło ich sporo (Norwid urodził się 200 lat temu, Baczyński – 100), obaj urodzili się na Mazowszu, obaj są czytani i modni do dziś. Byliby bardziej, gdyby nie koronawirus.

Radom

Bardziej niż prawdopodobna stolica jednego z dwóch województw, które powstanie po podziale mazowieckiego. Po 1976 r. do końca PRL – nazywane Miastem z wyrokiem. Wydała go ekipa Gierka.

Szpital Południowy

Zakończenie budowy Szpital Południowego, najnowocześniejszego w Warszawie, było planowane na koniec marca 2021 r. W związku z epidemią tempo przyspieszono. Prace inwestycyjne mają być zakończone do końca stycznia 2021 r., a przyjęcie pierwszych pacjentów ma nastąpić w połowie lutego.

Tunel

Najdłuższy tunel drogowy w Polsce przez Ursynów, o którym zapisano już tony papieru, miał być gotowy do końca starego roku. Miał. Do opóźnienia przyczynił się głównie poślizg z wydawaniem pozwoleń na budowę. Liczący 2335 m tunel biegnie pod tunelami metra i jest fragmentem ostatniego brakującego odcinka południowej obwodnicy. Zostanie oddany najpewniej w połowie roku.

Verva

Warszawski klub jest murowanym kandydatem na podium zwycięzców ekstraklasy siatkarzy. Strzelamy: Verva Warszawa Orlen Paliwa, prowadzona przez Andreę Anstasiego, zdobędzie wicemistrzostwo Polski. Już gratulujemy!

Wiskitki

Od nowego roku jedno z trzech nowych miast w województwie mazowieckim (pozostałe to Sochocin i Solec nad Wisłą); przy autostradzie A2, w pobliżu Żyrardowa. Prawa miejskie straciło po powstaniu styczniowym. Duże nie jest (ok. 1,5 tys. osób) i wielkiego dużego wpływu na dzieje Polski w 2021 r. mieć nie będzie. Za to mieszkańcy są tam zżyci i dobrze zorganizowani.

Zamieszki

Sposób artykulacji poglądów przez feministki, aborcjonistki, totalną opozycję. Atakowano policjantów, pomniki, Kościół, stołeczne kościoły, a także mieszkanie Jarosława Kaczyńskiego. Pretekstem stał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nielegalności aborcji tzw. eugenicznej. Pretekst, jak sądzimy, będzie jeszcze w 2021 r. działał.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję