Reklama

Niedziela Wrocławska

#WrocławOrszalał

Tegoroczny Orszak Trzech Króli, który miał rozpocząć się w wielu miejscach w Polsce, będzie wyglądał inaczej. 6 stycznia spotkamy się w rodzinnym gronie. O tym, jakie propozycje przygotowali organizatorzy OTK, z Elżbietą Woźniak-Łojczuk, rzecznikiem prasowym wrocławskiego orszaku rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela wrocławska 1/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Agata Pieszko

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Grzegorz Kryszczuk: Od 28 grudnia została wprowadzona kwarantanna narodowa, która wyklucza zorganizowanie tradycyjnych orszaków w święto Objawienia Pańskiego. Mogliśmy się domyślać, że te uroczystości i tak będą wyglądać inaczej niż w poprzednich latach?

Elżbieta Woźniak-Łojczuk: Jako organizatorzy spodziewaliśmy się sporych utrudnień. Informacje, które do nas docierały z centrali orszakowej, wskazywały jasno, że we wszystkich miejscowościach, gdzie będziemy maszerować, jest potrzeba zmiany formuły. W tym roku będzie inaczej we Wrocławiu. Jest nam bardzo smutno i przykro, że nie będziemy mogli świętować tak jak co roku. Pierwszy raz nie będziemy mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Staramy się zatem inaczej wyrażać naszą radość z Bożego Narodzenia.

W jaki sposób będziemy świętować?

Postanowiliśmy przenieść Orszak Trzech Króli do Internetu, tak jak obecnie większość wydarzeń. Będziemy zapraszać wrocławian do tego, aby byli z nami wirtualnie, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Zachęcamy, żeby uskuteczniać tę Bożą radość poprzez nagrywanie filmików z kolędowania albo linkowania kolęd, które najbardziej lubimy. Zachęcamy, żeby to wszystko zadziało się 6 stycznia. Aby na naszych facebookowych tablicach, „instagramach” i w innych mediach społecznościowych zaroiło się od kolęd.

Reklama

Trzeba oznaczyć lub podpisać te publikacje?

Uruchomiliśmy hashtag pod nazwą #WrocławskiOrszakTrzechKróli. Każdy materiał, o którym wspomniałam, najlepiej podpisywać właśnie w taki sposób. Szybciej odnajdziemy się razem w Internecie. Dodatkowo mamy inny hashtag.

Jaki?

Jest to #WrocławOrszalał. Dzięki niemu zobaczymy, ilu z nas świętuje Objawienie Pańskie w zupełnie inny sposób. Po prostu chcemy zbudować wspólnotę. Pozwoli nam też zaakcentować to, że 6 stycznia jest dniem szczególnym, radosnym. Chcemy w tej radości wspólnotowej trwać, mimo kwarantanny i tego, że będziemy ten czas spędzać wyłącznie w gronie rodzinnym. Taka internetowa formuła nie pozwoli nam o tym wydarzeniu zapomnieć.

Kiedy wejdziemy na stronę internetową Orszaku Trzech Króli, pojawi nam się mapa z oznaczonymi lokalizacjami i podpisem Orszak 2021. Na Dolnym Śląsku są to m.in. Gniechowice, Brzezia Łąka, Oława czy Brzeg Dolny.

Wiedząc, że tradycyjnych orszaków nie będzie, zaproponowaliśmy, żeby kontynuując tę tradycję, zostać w kościele chwilę dłużej po Mszy św. i trochę pokolędować. Jeżeli uda się przeprowadzić takie miniinicjatywy to sukces. Mapa jest dostępna na stronie internetowej www.orszak.org.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Orszak Trzech Króli to preludium do Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

kard. Stanisław Dziwisz

Małgorzata Cichoń

Ulicami Krakowa po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli. „Dzisiejszy radosny Orszak Trzech Króli stanowi swoiste preludium do tego, do czego się przygotowujemy i co nas czeka w lipcu. Pragniemy dać wyraziste świadectwo, że warto szukać Chrystusa, warto podążać do Niego, warto postawić Go w centrum naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego” – powiedział do zgromadzonych w Katedrze Wawelskiej na Mszy św. rozpoczynającej pochód kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że uroczystość objawienia Pańskiego to wielkie święto wiary i nadziei oraz Bożej miłości – przypomnienia, że dwa tysiące lat temu Bóg wkroczył w niełatwe dzieje człowieka na ziemi. „Od Jego przyjścia na ziemię zaczął się wielki pochód ludów i narodów. Zaczęło się nasze wędrowanie ku wyżynom nieba. Ale o własnych siłach nie podołalibyśmy. Dlatego najpierw przychodzimy do Niego, do Jezusa Chrystusa, bo tylko On może nas podźwignąć, wprowadzić do nowego życia na wieki w Bożym królestwie” – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję