Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas dany przez Boga

Biskup Grzegorz Kaszak celebrował ostatnią Mszę św. roku w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 3/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rok 2020

Piotr Lorenc

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Pasterz naszej diecezji przewodniczył liturgii, a wspólnie z nim modlili się ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Tomasz Kubiczek – promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej, proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik oraz ks. Przemysław Szot.

– „Czas ucieka, wieczność czeka” – ten napis umieszczony na zegarze słonecznym na południowej ścianie wadowickiego kościoła czytał codziennie Karol Wojtyła z okien swojego mieszkania. Jako Jan Paweł II dzielił się wielokrotnie przemyśleniami związanymi z tą maksymą. Czynił to zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzał Wadowice. Te refleksje na temat czasu i przemijania uświadamiają nam, jak cennym darem jest życie i czas dany przez Boga. Trzeba się troszczyć, aby go nie zmarnować, lecz dobrze wykorzystać w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – mówił w kazaniu ks. Jan Gaik.

Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość.

Podziel się cytatem

Reklama

Ksiądz Proboszcz podsumował rok pracy duszpasterskiej w parafii katedralnej w Sosnowcu, w którym – jak zaznaczył – pandemia koronawirusa wpłynęła na przyjmowanie sakramentów świętych.

– Ochrzczonych zostało 49 dzieci, do I Komunii św. przystąpiło 37 dzieci, do bierzmowania przystąpiło 40 młodych ludzi, związki małżeńskie zawarło 15 par, a odeszły do wieczności 164 osoby – wyliczał ksiądz prepozyt. Zaznaczył także, że mimo koronawirusa cieszy go postawa parafian, którzy włączają się w życie Kościoła, uczestnicząc w niedzielnych oraz codziennych Mszach św.

– Dość licznie przystępujemy do Komunii św., co jest oznaką naszej głębokiej wiary. Epidemia wpłynęła na zmniejszenie się liczby uczestniczących w nabożeństwach, ale mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii wirusa zwiększy się uczestnictwo wiernych w Mszach św. Dziękuję tym wszystkim, którzy należą do różnych grup parafialnych, pogłębiając swoją wiarę, i poprzez modlitwę służą Kościołowi. Oprócz spraw duchowych dbamy także o sprawy materialne katedry i parafii. Przeprowadzamy ciągle jakieś prace, które są zauważane przez parafian i gości. W ciągu roku tych prac przeprowadziliśmy za kwotę ponad 800 tys. zł. W tym miejscu pragnę podziękować za pomoc Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sosnowieckiemu Magistratowi. Bez tej pomocy niewiele moglibyśmy uczynić. Poza tym, dzięki ofiarności naszych parafian i ludzi dobrej woli możemy utrzymywać na odpowiednim poziomie wygląd katedry w środku, ogrzewać ją i opłacać pracowników parafialnych – powiedział ks. Jan Gaik.

Proboszcz parafii katedralnej zwrócił również uwagę na to, co jest najważniejsze w naszym ulotnym, kruchym życiu. – Im bardziej przesuwa się nasze życie poza granicę wieku dojrzałego, tym bardziej to, co dawniej widzieliśmy w kategoriach przyszłości lub współczesności, traktujemy już jako przeszłość (…). Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca (…)”. Spoglądając na zegar dziękujmy Panu Bogu za każde dobro i piękno, które było naszym udziałem, i prośmy, by w tym nowym roku 2021 było więcej prawdziwej miłości w świecie, w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i w nas samych – podkreślił ks. Jan Gaik.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z perspektywy duszpasterza

Niedziela przemyska 1/2021, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie

rok 2020

Archiwum RAM

Młodzież w tym roku angażowała się także w obronę życia

Młodzież w tym roku angażowała się także w obronę życia

Ubiegły rok należy zaliczyć do trudnych. Z pewnością największym problemem jest panująca epidemia, która skomplikowała życie całego świata – również Kościoła.

Z perspektywy moderatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej muszę powiedzieć, że stosowaliśmy tzw. gimnastykę kalendarzową.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję