Reklama

Niedziela Małopolska

To potężne narzędzie

W niedzielę 24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona mediów.

To okazja, aby sobie uświadomić, jak ważną rolę spełniają dziennikarze, jak odpowiedzialna jest ich praca, którą służą społeczeństwu. Dlatego warto ich wesprzeć modlitwą, o czym przekonują uczestnicy sondy:

Ewa Stadtmüller, pisarka, parafia Podwyższenia Krzyża na Kurdwanowie: – Dziennikarze mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób patrzymy na otaczający nas świat i ludzi. Przekazując (bardziej lub mniej rzetelne) informacje, komentarze, opinie czy sądy, sterują naszymi emocjami. Słowo to potężne narzędzie. Modlę się, aby ci, którzy się nim posługują, przypominali sobie czasem zalecenie Sokratesa i próbowali przepuścić to, co chcą nam powiedzieć, przez trzy sita: 1. Czy to prawdziwe? 2. Czy godziwe? 3. Czy przyniesie jakikolwiek pożytek temu, kto to usłyszy?

Reklama

Stanisław Kumon, inżynier-mechanik; parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym:

– Żyjemy w czasach, gdy przypomina się nam o zrównoważonym trójpodziale władzy na: ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Jako tę czwartą dodajemy współcześnie media. Chociaż coraz częściej przekonuję się, że ta czwarta władza, stała się pierwszą. Mając nieograniczone fundusze, cyfrowe środki przekazu i armię wykształconych dziennikarzy, można dowolnie kształtować opinię, a w następstwie wpływać na wszystko; nasze postawy, wyniki wyborów, sądy i rządy. Iluzją wydaje się, że mamy na cokolwiek wpływ. Czyż bowiem rodzice, dziadkowie mogą kształtować młode pokolenie w oparciu o wiarę, rozum, rodzinną tradycję, historię? Jest to bardzo trudne, młodzi mają w mediach cyfrowych zupełnie inny świat, inne wartości. Tam poznają stworzone na potrzeby upowszechnianych dziś ideologii współczesne elity; polityków, naukowców, aktorów, nauczycieli i niestety, dziennikarzy. Jakże nam brak postaw św. ojca Maksymiliana Kolbe, budującego i kształtującego media nawet w dalekiej Japonii. Uważam, że wolność to wiedza i praca. Skąd czerpać wiedzę? Oczywiście, z mądrych książek, rzetelnych gazet i takich mediów elektronicznych. Dlaczego ich jest tak mało, dlaczego niechętnie z nich korzystamy? Czy jako katolicy możemy mieć jakikolwiek wpływ na poziom informacji, na komentarze? Wydaje się, że bez pomocy Bożej jest to niemożliwe.

Reklama

Dziennikarze, ludzie mediów, aby publikować w prawdzie, sami muszą być wolni. Dlatego powinniśmy objąć ich specjalną modlitewną opieką. Tak jak modlimy się o odważnych kapłanów czy nauczycieli. Przydałby się modlitewny szturm do nieba o wolne, prawdziwe, służące dobru dziennikarstwo.

Ks. Bartłomiej Bachleda-Szeliga, wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu: – Myślę, że powinniśmy modlić się w intencji dziennikarzy, ponieważ to oni są często źródłem informacji, oni przekazują społeczeństwu wiadomości, które powinny być prawdziwe. I właśnie o tę prawdę, na którą czekamy, a którą dziennikarze mają przekazywać, my powinniśmy się modlić; aby w tym przekazie dziennikarze unikali pokusy mówienia półprawdy, częściowej prawdy, manipulacji, kłamstwa, z czym dzisiaj niejednokrotnie mamy do czynienia. Trzeba więc modlić się, by ludzie mediów byli uczciwymi, prawymi przekazicielami prawdy. Aby wykonując swą pracę, zawsze tej prawdy szukali. Dlaczego? No bo tylko prawda czyni nas wolnymi ludźmi. Módlmy się więc w intencji mediów i dziennikarzy przez cały rok, a nie tylko we wspomnienie ich patrona, św. Franciszka Salezego!

2021-01-19 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarz w czasach dezinformacji

Jak ocalić rzetelną informację w świecie pluralistycznych mediów? Na ile komentarz wpływa na odbiór informacji? Czy istnieją jeszcze bezstronni dziennikarze? Warto o to pytać, nie tylko przy okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Krzysztof Skowroński
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), założyciel Radia Wnet

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do cypryjskich duchownych: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 22:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

„Życzę wam, abyście zawsze byli Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością” – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym podczas jego podróży apostolskiej na Cypr i do Grecji. Jest to jego 35 podróż zagraniczna.

Wasze Świątobliwości, drodzy bracia biskupi, drodzy kapłani, siostry i bracia zakonni, drodzy katecheci, bracia i siostry, Χαίρετε! [Witajcie]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję