Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia na start

Wystarczy tylko chcieć – starania młodych w celu poprawy stanu naszego środowiska będzie nagradzać diecezjalna Caritas.

Niedziela sosnowiecka 5/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ekologia

szkolnictwo

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej sami tworzyli przyszkolny ogród

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej sami tworzyli przyszkolny ogród

Mowa o konkursie organizowanym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej Ekologia integralna encykliki Laudato Si’. Jest on adresowany do parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas i centrów wolontariatu Caritas.

Do 10 lub 22 lutego (zależnie od rodzaju konkursu), Caritas przyjmuje projekty w ramach konkursu grantowego, w którym jest do zdobycia 4, 10 lub 12,5 tys. zł na realizację przedsięwzięcia na rzecz środowiska.

Reklama

Jak można zdobyć grant? Marta Kozak, diecezjalna animatorka projektu podkreśla, że w konkursie liczy się jak najlepszy pomysł na to, aby zmienić nasze środowisko na lepsze, czyli podnieść świadomość ekologiczną ludzi, wpłynąć na zmianę ich modelu konsumpcji, na dbanie o czyste powietrze i oszczędzanie wody.

Młodzi z parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas chętnie włączają się w tworzenie i realizację projektów zmieniających nasze środowisko na lepsze.

Podziel się cytatem

To, co uczestnicy wymyślą w tym roku, to jeszcze przed nami. Niech zachętą i inspiracją będzie to, co już udało się zrobić w ciągu 2 lat trwania projektu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaworznie stworzyli ogród pełen kwiatów i krzewów. Na terenie szkół ustawiono także przenośne lodówki, do których dzieci odkładały niezjedzone kanapki, mleko, warzywa i owoce. Żywność 2 lub 3 razy w tygodniu była przekazywana osobom bezdomnym. W ogrodach szkolnych posadzono rośliny miododajne, wabiące motyle i inne owady, oraz krzewy produkujące tlen. Z przykładu młodych skorzystali parafianie i wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaworznie posadzili prawie 200 roślin i rozmieścili wśród zieleni samodzielnie wykonane budki dla owadów. – Lokalne ogrody w większości porastają iglaki i trawa, niewiele osób uprawia ogródki kwiatowe, a warzywne prawie zupełnie zniknęły z krajobrazu. Jaworzno to miasto przemysłowe, w okolicy funkcjonują zakłady zanieczyszczające powietrze: kopalnie i elektrownie. W naszej dzielnicy wszyscy ogrzewają domy piecami, co przekłada się zimą i w bezwietrzne dni na powszechnie występujący smog. Niepokoi nas również zwiększająca się ilość śmieci, które zalegają nie tylko w lasach, ale i w centrum miasta – przekonywali realizatorzy projektu.

Pilotażowy projekt zrealizował na placu przykościelnym Zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. Zaczęli od zbierania wody deszczowej, która spływa z dachu kościoła i plebanii. Wodę zbierali w naziemnych zbiornikach i wykorzystywali w ogrodzie do podlewania roślin. Gromadzenie wody deszczowej z dachu kościoła i plebanii przynosi realne korzyści, m.in. odpowiednio nawilżona gleba i mniejsze rachunki za zużycie wody. Drugim elementem projektu jest kompostowanie odpadów spożywczych w pojemnikach. Organizatorzy akcji przekonują, że kompostowniki jednocześnie rozwiązują problem odpadów biologicznych w gospodarstwach domowych i redukują wydatki związane z nawożeniem ogrodu i warzywniaka.

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 30 im. Stefanii Sempołowskiej w Sosnowcu zmierzono się z problemem dostępu do darmowej wody do picia dla dzieci. Montaż „źródełka” w placówce oświatowej to praktyczne działanie, mające na celu zmniejszenie używania jednorazowych plastikowych kubeczków, ograniczenie zakupu wody w butelkach plastikowych oraz rezygnację z napojów słodkich, gazowanych – niezdrowych, a bardzo popularnych wśród dzieci i młodzieży.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy "Gazeta Wyborcza" odwoła ministra Jana Szyszko?

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

ekologia

środowisko

Artur Stelmasiak

W rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie ma drugiego ministra z taką wiedzą i doświadczeniem, jak minister środowiska prof. Jan Szyszko. Nie ma też drugiego ministra, który jest tak często atakowany przez "Gazetę Wyborczą".

Odnoszę wrażenie, że dla środowiska mediów opozycyjnych wobec rządu, każdy powód do ataku na ministra środowiska jest dobry. Od miesięcy krytykowany jest za to, że skutecznie chce chronić Puszczę Białowieską, umierającą na oczach ludzi, którzy znają ten las od pokoleń. Podobnie absurdalna krytyka wylewa się z GW i TVN-u za dofinansowanie geotermii toruńskiej. Co ciekawe, te same media alarmują, że mamy bardzo zanieczyszczone powietrze w Polsce, a gdy podległe ministrowi instytucje wspierają inwestycje w najczystszą i najbardziej ekologiczną energię cieplną, to minister jest bezpardonowo atakowany.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję