Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W walce o trzeźwość

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbywają się comiesięczne dni skupienia w intencji o trzeźwość Polaków.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Ks. Grzegorz Niedźwiedź

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu we wrześniu 2019 r. odbył się I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski, który zgromadził ponad 400 osób duchownych i świeckich. Wypracowano wówczas dokument, który stał się fundamentem codziennej, wytrwałej pracy duszpasterskiej i terapeutycznej.

Nasza archidiecezja pod przewodnictwem ks. dr. Przemysława Pokorskiego ofiaruje konkretną pomoc medyczną, psychologiczną i modlitewną. Są też organizowane rekolekcje na Golęcinie, comiesięczne dni skupienia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, adoracje i nabożeństwa trzeźwościowe.

Troska o trzeźwość

Reklama

Największym dramatem naszego społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od niego, a także straty moralne, emocjonalne, zdrowotne i finansowe, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin. Od wielu pokoleń w różnorodnych formach jest podejmowana wytrwała praca nad trzeźwością naszego narodu. Obok instytucji państwowych i szerokiej gamy wsparcia terapeutycznego, w pracę tę od kilku wieków angażuje się także Kościół, który oferuje wiele form wsparcia dla wychodzących z alkoholizmu.

16 stycznia 2021 r. w sanktuarium w Rokitnie odbyło się spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski. Była to modlitewna kontynuacja wspomnianego kongresu. U stóp Maryi spotkała się reprezentatywna grupa abstynentów i osób wspierających tych, którzy weszli na drogę trzeźwości. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który nieustannie wspiera całą posługę na rzecz abstynencji, którą w naszej metropolii prowadzi ks. kan. Henryk Grządka z Gorzowa Wlkp. – Nasze środowiska rodzinne, społeczne i kościelne potrzebują tego świadectwa, pełnych miłości spojrzeń i gestów, które będą zaproszeniem do przemiany życia – powiedział w homilii bp Tadeusz Lityński. W rokitniańskim spotkaniu uczestniczyła spora grupa z naszej archidiecezji, która śpiewem i modlitwą włączyła się w Liturgię.

Ponad 400 osób uczestniczyło w I Kongresie Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

Podziel się cytatem

Pokorna modlitwa

Od kilku miesięcy w duchową pomoc wpisują się także nabożeństwa, które odbywają się w pierwsze soboty miesiąca w parafii Opatrzności Bożej na os. Majowym. Animatorami są: Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji, Oaza Rodzin i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Dzięki otwartości serca ks. kan. Tadeusza Szponara, co miesiąc zatroskani o trzeźwość spotykają się na modlitwie w intencji tych, którzy uwikłali się w różne uzależnienia. Modlitwę w Godzinie Miłosierdzia rozpoczyna wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego odmawianą w intencji trzeźwości naszej ojczyzny i naszych rodzin. Godzinę później jest sprawowana Eucharystia w intencji trzeźwości w Polsce oraz za wspólnoty trzeźwościowe, aby ich działanie zaowocowało abstynencją dzieci i młodzieży, cnotą trzeźwości dorosłych oraz odzyskiwaniem wolności przez tych, którzy popadli w uzależnienia. W nabożeństwach uczestniczy duża grupa abstynentów, ich rodzin i terapeutów. Każdy, kto chce uczestniczyć w tej pokornej modlitwie, może się w nią włączyć przez transmisję w internecie na stronie parafii.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję