Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zapatrzyć się w św. Józefa

Ułóż modlitwę do św. Józefa czy Święty Józef – wzorem pomocy potrzebującym to tylko niektóre z konkursów organizowanych w diecezji w Roku św. Józefa.

Niedziela sosnowiecka 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Archiwum redakcji

Opiekun Świętej Rodziny może być wzorem dla młodych

Opiekun Świętej Rodziny może być wzorem dla młodych

W diecezji sosnowieckiej w Roku św. Józefa, oprócz nabożeństw sprawowanych w parafiach, planowanych jest wiele przedsięwzięć. Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu wraz z poszczególnymi parafiami i szkołami ogłosił szereg konkursów dla dzieci i młodzieży.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie zaprasza do uczestnictwa w diecezjalnym konkursie zatytułowanym Ułóż modlitwę do św. Józefa. Natomiast Zespół Szkół nr 2 w Sosnowcu i parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu zachęcają uczniów do wzięcia udziału w konkursie Święty Józef – wzorem pomocy potrzebującym. Zadaniem uczestników będzie opracowanie i realizacja projektu pomocy osobie lub osobom potrzebującym. Pomocą można objąć zarówno członka własnej rodziny, jak i sąsiadów, kolegów czy koleżanki ze swojej klasy w szkole. Świadczenie pomocy może dotyczyć na przykład zwykłych, codziennych spraw: przyniesienia zakupów, zaangażowania się w pomoc swoim rodzicom w jakichś pracach porządkowych, może to być także opieka nad młodszym rodzeństwem, kontakt z babcią lub dziadkiem (także on-line), pomoc koledze w pracy domowej, koleżance w zrozumieniu lekcji, spotkania on-line w celu podtrzymania kogoś na duchu w trudnej sytuacji życiowej czy po prostu w samotności i umocnienia nadziei w czasie pandemii koronawirusa. Mogą to być również działania podjęte w ramach szkolnego wolontariatu, przykładowo nagranie krótkiego programu artystycznego dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla podopiecznych świetlic środowiskowych czy hospicjum.

Ciekawą inicjatywą wydaje się być konkurs na publikację posta na temat św. Józefa w mediach społecznościowych, realizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Podziel się cytatem

Reklama

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Jaworznie oraz Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jaworznie ogłosiły konkurs fotograficzny W ślad za świętym Józefem – Oblubieńcem, Opiekunem, Człowiekiem pracy. Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała oraz parafia św. Katarzyny w Sąspowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sąspowie zachęcają z kolei młode osoby z terenu diecezji sosnowieckiej do uczestnictwa w konkursie poetyckim w Roku św. Józefa zatytułowanym Święty Józefie, świeć nam przykładem. A diecezjalny konkurs plastyczny Obrazy z życia św. Józefa otrzymał honorowy patronat biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka.

Ciekawą inicjatywą w Roku św. Józefa wydaje się być także konkurs na publikację posta na temat św. Józefa w mediach społecznościowych realizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i Szkołę Podstawową nr 10 im. Orła Białego w Sosnowcu. Do odkrycia bogactwa nauczania papieża seniora Benedykta XVI, kształtowania cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości oraz do dzielenia się świadectwem osobistej wiary i własnymi talentami literackimi zachęca sosnowiecki Wydział Katechetyczny organizując dwa kolejne konkursy: Nauczanie papieża seniora Benedykta XVI – wiara, nadzieja i miłość według Josepha Ratzingera oraz Eros i agape – różnica i jedność.

Wizja miłości w nauczaniu papieża seniora Benedykta XVI – Josepha Ratzingera w kontekście współczesnej kultury. Natomiast Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach ogłosił konkurs wiedzy o św. Józefie. Niepubliczne Przedszkole w Pyrzowicach i parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzowicach zapraszają do wzięcia udziału w konkurs Święty Józef – opiekun Świętej Rodziny, opiekun naszych rodzin, a IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu mile powita chętnych do udziału w konkursie plastyczno-graficznym zatytułowanym Święty Józef – wzór troskliwego ojca. Szczegółowe informacje o wszystkich wymienionych wyżej konkursach można uzyskać na stronach internetowych: www.diecezja.sosnowiec.pl oraz www.katecheza.sosnowiec.pl .

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski tekst nowych wezwań w Litanii do świętego Józefa

[ TEMATY ]

św. Józef

litania

Karol Porwich/Niedziela

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich - to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję