Reklama

Niedziela Kielecka

Najważniejsze miejsce w świątyni

We wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, bp Jan Piotrowski konsekrował nowy ołtarz w kościele św. Mikołaja w Imielnie.

Niedziela kielecka 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

konsekracja ołtarza

TER

Biskup Jan namaszcza ołtarz

Biskup Jan namaszcza ołtarz

Biskupa Jana powitał ks. proboszcz Mariusz Koza. – Gdy przeszło pięć lat temu posyłałeś mnie tutaj, jako przewodnika tej wspólnoty – mówił – przychodziłem tu z ogromnymi planami i marzeniami. Dzisiaj witam Cię w progach tej odnowionej świątyni, prosząc o konsekrację, poświęcenie ołtarza do sprawowania świętej liturgii, którą codziennie tutaj sprawujemy za nasze zbawienie i zbawienie całego świata, zawsze pamiętając o Tobie i wszystkich kapłanach.

W homilii bp Jan Piotrowski przypomniał, że pod koniec XIX wieku wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Imielnie był ks. Jerzy Matulewicz, późniejszy arcybiskup Wilna, błogosławiony. On – jak zaznaczył biskup zwracając się do wiernych – jest dziś „waszym orędownikiem”.

Reklama

Biskup podkreślił, że przy ołtarzu „stole Eucharystii przeżywamy rzeczywistą obecność Boga w Jezusie Chrystusie pod zwykłymi postaciami chleba i wina”. Zauważył, że ołtarz jest miejscem z niczym nie porównywalnym w kościele, „gdzie dokonuje się wielka tajemnica przeistoczenia”, nawet tabernakulum nie jest konsekrowane i nie jest namaszczane olejem krzyżma świętego, tylko ołtarz. – To jest najważniejsze miejsce w świątyni – podkreślił.

– Dzięki słowu Bożemu i Eucharystii nasza wiara umacnia się i pozwala nam patrzeć na życie oczami samego Pana Jezusa. A nasza wolność wyboru jest daleka od zła i grzechu – mówił. – Tylko nasz osobisty wybór rodzący się z dojrzałej wiary pozwoli nam, może i dziś na otwarcie Pisma Świętego i jego czytanie. Tylko dojrzała wiara pozwoli nam przyjąć Jezusa Eucharystycznego do swojego serca w Komunii św. Wtedy każda Msza św. nie będzie tylko oglądana, ale będzie przeżywana, jako wielka tajemnica wiary.

Przy stole Eucharystii przeżywamy rzeczywistą obecność Boga pod postaciami chleba i wina.

Podziel się cytatem

Po homilii i wyznaniu wiary wszyscy wzywali orędownictwa świętych patronów, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, aby za ich pośrednictwem kamienny stół stał się ołtarzem, na którym składane będzie dziękczynienie Bogu.

Po odśpiewaniu litanii rozpoczął się obrzęd poświęcenia ołtarza. Zgodnie ze zwyczajem Kościoła zarówno Wschodniego jak i Zachodniego biskup Jan odmówił specjalną modlitwę poświęcenia ołtarza. Po modlitwie biskup namaścił ołtarz olejem krzyżma świętego i umieścił w nim relikwie Krzyża Świętego. Następnie na ołtarzu umieszczony został kociołek z rozżarzonym węglami, które biskup nałożył do kadzielnicy, a proboszcz parafii okadził ołtarz oraz wiernych. Ostatnim obrzędem poświęcenia ołtarza było zapalenie świec oraz lamp kościoła. Światło rozpraszające mrok jest symbolem Chrystusa – Światłości świata.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja u św. Jacka

Uroczysta konsekracja kościoła Ojców Dominikanów odbyła się 24 października 2020 r.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Homilię wygłosił o. Paweł Kozacki OP, prowincjał polskich dominikanów. Na znak konsekracji świątyni w ołtarzu zostały umieszczone relikwie bł. Sadoka i 48 Towarzyszy – Męczenników z Sandomierza.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję