Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Dla psychiki i ducha

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog, doradca rodziny, duszpasterz i egzorcysta czekają na osoby potrzebujące wsparcia w nowo otwartej poradni specjalistycznej „Arka” w Mielcu.

Niedziela małopolska 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

poradnia

Tarnów

Anna Zboch

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz terapeuci

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści
oraz terapeuci

Oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców diecezji tarnowskiej, a także osób przyjeżdżających spoza jej terenów.

Dobry start

Oficjalne otwarcie placówki poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. W homilii zaznaczył, że Kościół to druga po państwie instytucja pomocowa w Polsce – prowadzi m.in. ośrodki opieki dla dzieci niepełnosprawnych, hospicja, domy samotnej matki, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz poradnie specjalistyczne. – Są one szczególnie potrzebne teraz, w czasie pandemii – powiedział dziennikarzom bp Jeż. I zauważył: – Obniżają się standardy życia psychicznego Polaków, szczególnie dzieci i młodzieży. Stąd chcemy jeszcze bardziej działalność związaną z poradnictwem rozwinąć w naszej diecezji. A ponieważ Mielec jest miastem wiodącym w regionie, to chcemy, aby ta poradnia się rozwijała. Mamy nadzieję, że będziemy mieć dużo wolontariuszy-specjalistów z różnych dziedzin, zwłaszcza myślimy tu o młodszym środowisku, ale bardzo sobie cenimy pomoc osób starszych, z dużym doświadczeniem.

Są chętni

Reklama

Agnieszka Szymańska, psycholog z Fundacji „Auxilium”, przyznaje, że zainteresowanie spotkaniami ze specjalistami jest ogromne. – Posiadamy już doświadczenie z Tarnowa, gdzie od dwóch lat prowadzimy poradnie i mamy duże kolejki do specjalistów. Myślimy, że zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy obostrzenia spowodowały nasilenie wielu trudności, w tym związanych ze zdrowiem psychicznym, nasza poradnia w Mielcu stanie się takim miejscem, gdzie osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc – powiedziała psycholog.

Obecnie największe kolejki są do psychologów i psychoterapeutów. Jak informuje Agnieszka Szymańska, osoby zgłaszają się z różnymi trudnościami. Począwszy od zaburzeń depresyjnych, poprzez różne sytuacje kryzysowe związane z obecną sytuacją. To są również trudności w życiu rodzinnym, ale też wielu rodziców zgłasza się z nasilonymi trudnościami, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, co wiążą z nadmierną ekspozycją na elektronikę, uzależnieniem od internetu.

Potwierdzają to mieszkańcy Mielca. – Mam dwóch synów w szkole podstawowej. Do tej pory starałam się im ograniczać dostęp do internetu, telewizora, ale w czasie pandemii wszystko się zmieniło. Zdalna szkoła, kontakt z kolegami tylko wirtualny i widzę, że moi chłopcy są coraz bardziej niecierpliwi, nerwowi, a nawet agresywni, dlatego chętnie skorzystam z pomocy specjalistów – zapewnia p. Katarzyna. Musi jednak szybko decydować się na zapis, bo do fachowców kolejki są długie. – Zauważyliśmy, że przy dużej mobilności ludzi nie jest problemem przejechanie 30 km i spotkanie się ze specjalistą w naszym innym oddziale. Gdy ktoś dzwoni do rejestracji, może się dowiedzieć, że jeżeli w Tarnowie jest długa kolejka do psychologa, to ma możliwość pojechać do Mielca, Szczucina czy Bochni – podkreśla ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”.

Umów się

Specjaliści są do dyspozycji po wcześniejszej rejestracji pod nr. tel.: (14) 692 02 93 od poniedziałku do piątku w godz. 16-20. Fundacja „Auxilium” prowadzi poradnię specjalistyczną oraz telefon zaufania „Arka” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tuchów: czuwanie młodzieży „Cała piękna jesteś, Maryjo”

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum Dominika Króla CSsR

2 lipca w trakcie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego odbyło się młodzieżowe czuwanie z redemptorystami pod hasłem „Cała piękna jesteś, Maryjo”. Konferencję poprowadził oraz homilię wygłosił o. Aleksander Ćwik CSsR, neoprezbiter.

Ojciec Aleksander przytoczył przykłady piękności w życiu świeckim, o tym, że każdy dąży do tego, by być pięknym. Pomimo tego pragnienia, człowiek czuje się jednak nie do końca piękny. Maryja natomiast cała jest piękna – a z czego wynika to jej piękno? To skutek tego, że wypełniała w życiu wolę Bożą i była jej całkowicie posłuszna. Ona jest dla nas wzorem w słuchaniu Boga, medytowaniu jego słowa oraz modlitwy. Każdy z nas potrzebuje wzoru w życiu, a takim wzorem jest dla nas Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję