Reklama

Niedziela Świdnicka

Moc Jerycha

Kościół św. Mikołaja w Świebodzicach stał się osiemnastym przystankiem siedmiodniowego Różańcowego Jerycha.

2021-02-17 09:37

Niedziela świdnicka 8/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jerycho Różańcowe

Ks. Mirosław Benedyk

Zofia Szczur, animatorka modlitwy Jerycha Różańcowego w Polsce, która regularnie odwiedza diecezję świdnicką

Zofia Szczur, animatorka modlitwy Jerycha Różańcowego w Polsce, która
regularnie odwiedza diecezję świdnicką

W ubiegłym roku 1 września w Kudowie-Zdroju Czermnej rozpoczęło się Diecezjalne Jerycho Różańcowe z aprobatą i błogosławieństwem bp. Marka Mendyka. Kolejne parafie podejmowały trud organizacji tygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, aby uprosić u Boga potrzebne łaski dla wspólnoty parafialnej, diecezji, ojczyzny i świata. Dużym wsparciem w organizacji Jerycha i w modlitwie jest obecność ogólnopolskiej animatorki Zofii Szczur.

Dlaczego Jerycho?

Jerycho Różańcowe nawiązuje do wydarzeń ze Starego Testamentu opisanych w Księdze Jozuego (Joz 5, 13-6, 20). Potężne miasto Jerycho zostało zdobyte przez Izraelitów przy pomocy broni duchowej. Według wskazówek z nieba obchodzili miasto wokoło przez 7 dni. W tej „procesji” niesiono Arkę Przymierza. Gdy siódmego dnia kapłani zagrali na znak zwycięstwa, a cały naród wydał okrzyk zwycięski – mury Jerycha się rozpadły i miasto zostało zdobyte.

Reklama

Pierwsze Jerycho Różańcowe zostało zorganizowane na Jasnej Górze od 1 do 7 maja 1979 r., aby uprosić u Boga możliwość odbycia pierwszej pielgrzymki do ojczyzny Ojca Świętego Jana Pawła II. Takie zadanie na modlitwie otrzymał Apostoł Różańcowy Anatol Kaszczuk (1912-2005). Dopiero 7 maja 1979 r. ogłoszono program pielgrzymki papieskiej, po uzyskaniu zgody od rządzących. Bp Józef Zbigniew Kraszewski stwierdził, że „wasze różańce skruszyły te mury komunizmu”. Gdy Ojciec Święty został ranny, odbyło się w Częstochowie drugie takie Jerycho w intencji ratowania papieża. Gdy założyciel Jerycha przekonał się, że taka forma modlitwy przyczynia się do wielkich zwycięstw, organizował Jerycha w wielu miejscowościach Polski i świata.

Jerycho w Świebodzicach

Z początkiem nowego roku modlitewną inicjatywę podjęła parafia św. Mikołaja w Świebodzicach. Jak relacjonuje proboszcz wspólnoty ks. kan. Józef Siemasz parafianie czuwali przed Najświętszym Sakramentem zgodnie z wcześniej podjętą deklaracją. – Rzecz znamienna, że przychodziło więcej osób, niż było zgłoszonych. Najwięcej gromadziło się na godzinie miłosierdzia, kiedy wsłuchiwaliśmy się we fragmenty z Dzienniczka św. siostry Faustyny, co prowadziło do większego zaufania Jezusowi Chrystusowi, a w czasie Apelu Jasnogórskiego były przybliżane historie zwycięstwa oręża polskiego, opromienione walką duchową.

Na przykład pod Chocimiem w 1621 r. po pierwszej zwycięskiej bitwie pod wodzą hetmana Karola Chodkiewicza podpisano korzystny rozejm i ok. 400 tys. Turków odeszło od granic Rzeczpospolitej, ale wcześniej w Krakowie zorganizowano wielogodzinną procesję różańcową w intencji zagrożonej ojczyzny.

Zachęta

„O losach świata decydują ciche miejsca modlitwy”. Żeby w to uwierzyć i przyczynić się do tryumfu Niepokalanego Serca Maryi, potrzeba takich miejsc adoracji, potrzeba zachęty duszpasterzy i obecności wierzących przed Najświętszym Sakramentem. Dopiero w takiej łączności nieba z ziemią będziemy zdolni przeciwstawić się wszelkiemu zagrożeniu – dodaje ks. kan. Józef Siemasz, jednocześnie zachęcając do zorganizowania siedmiodniowego Jerycha Różańcowego. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Teresą Bazałą tel. 509 100 183.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: zakończyło się XII Jerycho Różańcowe

[ TEMATY ]

Jerycho Różańcowe

Weronika Grishel

Uroczystą Eucharystią sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania zakończyło się dzisiaj XII Poznańskie Jerycho Różańcowe. Mszy św. na zakończenie siedmiodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu przewodniczył poznański biskup pomocniczy Damian Bryl.

– Zakończył się ważny dla nas czas. Czas naszej modlitwy uwielbienia, dziękczynienia i prośby, podczas którego zawierzaliśmy Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie sprawy Kościoła, naszej Ojczyzny i nasze osobiste – zaznaczył w homilii bp Bryl. Podkreślił jednocześnie, że modlitwa nie jest formą ucieczki od świata i jego spraw, ale wyrazem naszej odpowiedzialności i miłości w stosunku do niego.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: Nawalny przekazał pierwszą wiadomość z miejsca uwięzienia

2021-03-03 19:06

[ TEMATY ]

Aleksiej Nawalny

Archiwum ŻiR

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Aleksiej Nawalny przekazał w środę pierwszą wiadomość od czasu, gdy został zabrany z aresztu w Moskwie do miejsca, gdzie ma odbywać karę pozbawienia wolności. Na Instragramie opozycjonisty ukazała się informacja, że jest w areszcie w miejscowości Kolczugino.

Wcześniej media wymieniały ten areszt śledczy jako miejsce przejściowe w trakcie przewożenia Nawalnego do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

CZYTAJ DALEJ

Miłość ukrzyżowana

2021-03-03 22:39

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W parafii św. Augustyna spotkała się grupa modlitewna Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej. Jest to nowa inicjatywa duszpasterska u kapucynów.

Spotkanie koncentrowało się na rozważaniach dotyczących Maryi z Nazaretu, pierwszej charyzmatyczki Kościoła. Od kilku tygodni grupa modlitewna pochylała się nad tematem zwiastowania i wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję